ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

ضرب سكه پاسخ می دهد؛ بهترین روش برای کاهش هزینه آبرسانی در کشور چیست؟

پژوهشگران در رادیو گفت‌وگو راهکارهای مطلوب برای کاهش هزینه آب رسانی را تشریح کردند.

1400/04/29
|
15:54
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه «ضرب سکه» با موضوع اقتصاد آب و مدیریت مصرف آب با حضور دکتر هدایت فهمی، استاد دانشگاه و ریاست مرکز پژوهشهای آب وزارت علوم ومهندس فاطمه شفیعی، فعال محیط زیست و معاون اداره کل مشارکتهای اجتماعی وزارت ورزش و جوانان روانه آنتن شد.

هدایت فهمی در ابتدای برنامه عنوان کرد: در بحث مدیریت تقاضا و مصرف نباید فقط بر روی مسئله ی اقتصاد تکیه کرد. درواقع مدیریت تقاضا دارای مولفه هایی است که یکی از آنها ابزار فنی و مهندسی است و بر استفاده از سیستم ها و سامانه هایی مانند آبیاری تحت فشار کشاورزی و شیرآلات کم مصرف که مصرف را کاهش می‌دهند، تاکید دارد.

وی افزود: دومین مولفه، ابزار اقتصادی است که به وسیله آن قیمت ها و تعرفه ها به هزینه تمام شده نزدیک شود و از سیستم های تشویقی و تنبیهی استفاده شود. ابزار فرهنگی، سومین مولفه است یعنی ارتقا فرهنگ مصرف بهینه که بسیار حائز اهمیت است. در این زمینه اقدامات سوری صورت گرفته است اما موثر نبوده است، البته نقش رسانه ی ملی در این رابطه حیاتی است.

رئیس مرکز پژوهش های آب وزارت علوم، قوانین و مقررات را به عنوان چهارمین مولفه برای مدیریت تقاضا برشمرد و عنوان کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته با تصویب قوانین متناقض و عجیب که عمدتا در مجلس بوده است، این مسئله به سمت نا مفهومی پیش رفته است.

* تفکیک آب شرب از بهداشتی راهکار کاهش هزینه است

از نظر فهمی یکی از راه های کاهش هزینه آب، تفکیک آب شرب از مصارف دیگر است. به معنای دیگر در لوله های منازل مسکونی آب بهداشتی جریان داشته باشد و مردم برای شرب از آب های بسته بندی شده استفاده کنند. این روش برای ایران در کوتاه مدت امکان پذیر است چرا که سامانه آن در کشور وجود دارد اما داشتن سیستم آب رسانی دوگانه فعلا امکان پذیر نیست.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ناچاریم مانند بسیاری از کشورها سیستم های توزیع آب را در داخل خانه ها جدا کنیم .یعنی آبی که برای شستشو و استحمام مصرف می شود در مخازنی ذخیره و دوباره برای مصارف بهداشتی و غیرشرب مانند فلاش تانک استفاده می شود.

* باید مصرف بهینه را آموزش دهیم

در بخش دیگری از برنامه «ضرب سکه» رادیو گفت‌وگو، فاطمه شفیعی درباره اقتصاد آب به قیمت گذاری در این حوزه اشاره کرد و گفت: معمولا در قیمت گذاری موضوع آب مجازی و پنهان در نظر گرفته نمی شود و محصولاتی که ارائه می شود قیمت واقعی ندارند. درواقع ممکن است در محصولات خوراکی و پوشاک تولید شده هزینه آب پنهان محاسبه نمی شود، چه بسا مصرف آب پنهان از مصرف آب مستقیم بیشتر باشد.

وی با بیان این که مشارکت مردمی نقش بسیار مهمی در مصرف بهینه دارد، اظهار کرد: باید در کنار سیاست گذاری، مشارکت مردمی وجود داشته باشد و مردم با آموزش های لازم روش های مصرف درست را یاد بگیرند. به عنوان مثال از سرشیر های مناسب استفاده کنیم.

این فعال محیط زیست تاکید کرد: مشکل آب در ایران با کم مصرف کردن حل نمی شود بلکه باید بر مصرف بهینه تمرکز کرد، مردم براساس وجدان خود تا در حد توان در مصرف آب بهروری داشته باشند و این فرهنگ سازی باید توسط آبفای کشور صورت پذیرد.

دسترسی سریع
ضرب سکه