ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

در " ضرب سكه " مطرح شد ؛ راز ماندگاری در بازار ناپایدار کسب و کار خانگی


برنامه"ضرب سکه"رادیو گفت وگوبا موضوع(نقش زنان و سرپرست خانواده درتولیدواشتغال)باحضوردکتر فاطمه کبیری فر،جامعه شناس وارتباط تلفنی با خانم امامدادی،رئیس دبیرخانه ستادساماندهی وحمایت ازمشاغل خانگی وزارت کاروتازیکی،مدیرطرح تکاپو روانه آنتن شد.

1396/05/01
|
15:30
|

برنامه"ضرب سکه"رادیو گفت وگوبا موضوع(نقش زنان و سرپرست خانواده در تولید و اشتغال)با حضور دکتر فاطمه کبیری فر، جامعه شناس وارتباط تلفنی با خانم امامدادی،رئیس دبیرخانه ستادساماندهی وحمایت ازمشاغل خانگی وزارت کاروتازیکی،مدیر طرح تکاپو روانه آنتن شد.

ضرب سکه : زن سرپرست خانوار هستم و برای خود و خانم های دیگر نیز شغل ایجاد کرده ام اما ناپایداری بازار سبب شده است که کار ما پویا نباشد و دائما در معرض ورشکستگی باشد .راه حل چیست؟

امامدادی : راز ماندگاری در بازار همگام شدن با آن است.اگر می بینند سلیقه بازار تغییر کرده است و نیاز به نوآوری است حتما سراغ طرح و ایده جدید بروند و اصراری به طرح های تکراری نداشته باشند تا بتوانند به بازار سازی برسند.

حتما از افرادی که مهارت های تکمیلی را دارند استفاده کنید و زنجیره را کامل کنید تا حضور موفق داشته باشند.

راز پایداری در بازار در وهله اول اشراف به بازار است و صرف اینکه علاقه به یک کار نمیتوان وارد بازار شد چون علم به آن کار وجود ندارد و سعی نکنید از دانش قدیمی در حوزه کاری خود استفاده کنید و دائما در حال به روز رسانی باشید و رقبا را شناسایی کنید و با ساماندهی شبکه ای کسب و کار با موضوع ناپداری بازار مقابله کنید.

ضرب سکه : برخی از بانوان سرپرست خانوار حقوق یا مستمری بگیر هستند ، آیا این بانوان هم جز دیگر بانوان سرپرستان خانوار هستند یا به صورت جداگانه حمایت می شوند؟

امامدادی: بیش از 70 درصد از مخاطبان مشاغل خانگی را بانوان تشکیل می دهند که تعداد زیادی از آنها سرپرست خانوار هستند که برای اعطای تسهیلات و در بازارچه ها در اولویت قرار می گیرند.

همچنین صندوق کار آفرینی امید به بانوان سرپرست خانوار تسهیلات پرداخت می نماید.

بخش آسیب پذیری و مشکلاتی که مطرح می شود در این بانوان به شکل حاد وجود ندارد و نگرانی کمتری برای آنها وجود دارد.

اما بانوانی که از حداقل ها هم بی بهره اند بیشتر مورد توجه و در اولویت هستند.

ضرب سکه : در دنیا از زنان سرپرست خانوار حمایت های ویژه ای صورت می گیرد و کار را یک موضوع تمایلی برای شرکت در فرآیند اقتصادی جامعه در نظر می گیرند.آیا در کشور ما نیز حمایت های این چنینی صورت می گیرد؟

تازیکی : در برخی از کشورهای ثروتمند کار و منزل در اختیار زنان سرپرست خانوار قرار می گیرد.برخی اوقات اگر سیاست های حمایتی به نحو شدید باشد ممکن است به بنیان خانواده آسیب بزند اما اینکه زنان سرپرست خانوار باید در حرفه و شغل خود مورد حمایت قرار بگیرند یک موضوع واجب و ضروری است که در کشور ما بسیار ضعیف است.

به عنوان مثال ما می توانیم در قوانین کشورمان تغییراتی را اعمال کنیم که معافیت ها و تشویق های مالیاتی و بیمه برای این افراد در نظر گرفته شود و به عبارتی قوانین کار تسهیل گردد.

امامدادی : در کشور ما برای زنان سرپرست خانوار که مشکل مالی ندارند حمایت های خاصی که در برخی از کشورهای دنیا وجود دارد دیده نمی شود.

اما برای بانوان که مشکلات مالی شدید دارد کمیته امداد و بهزیستی برنامه ویژه دارد و حمایت هایی از آنها انجام می دهد.

اگر برای همه بانوان چتر حمایتی یکسان در نظر بگیریم منطقی به نظر نمی رسد .

ضرب سکه : در طرح ملی تکامو چه اقداماتی برای اشتغال بانوان صورت گرفته است؟

تازیکی : در مرحله اول آموزش های مورد نیاز با کمک اتحادیه ها و انجمن های صنفی و واحدهای صنعتی با رویکرد فنی و حرفه ای صورت گرفته است و در مرحله دوم با یاری خیرین اشتغال در برخی از استان ها کارگاه های تولیدی دایر شده است و به بانوان سرپرست خانوار تحت مجموعه شبکه ای کمک می شود.

به عنوان مثال تعدادی از بانوان به صورت بک مجموعه شروع به تولید مانتو می کنند که خرید تجهیزات کار به عهده خیرین و شناسایی بازار و فروش به عهده ما در انجمن تکاپو می باشد.


ضرب سکه : با توجه به مشاغلی که زنان سرپرست خانوار بر عهده دارند تا چه میزان به موفقیت دست پیدا کرده اند؟

کبیری فر : یکی از بزرگترین مشکلات بانوان سرپرست خانوار نداشتن مهارت لازم متناسب با نیاز بازار است . اگر بتوانیم بازارهای هدف را برای این افراد شناسایی کنیم و آموزش های لازم و جامع را در اختیار آنها قرار دهیم سهم بزرگی از مشکلات آنها را از بین خواهیم برد.

بنابراین اگر قرار است آموزشی در این حوزه باشد بایستی بازار محور و به روز باشد. بسیاری از بانوان هزینه زیادی را صرف کلاس های فنی و حرفه ای می کنند اما برخی از این کلاس ها با نیاز های روز بازار فاصله دارد.

این افراد پس از آموزش وقتی وارد بازار کار می شوند متوجه می شوند آنچه که در بازار مورد نیاز است از آموزش های آنها فاصله دارد و این یعنی تحمیل هزینه اضافی.

ارگان های مختلفی به این موضوع پرداخته اند که امید است موازی کاری این سازمان ها مشکلات جدیدی را ایجاد نکند.

دسترسی سریع
ضرب سکه