ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

ترنج بررسی می‌كند؛ جولان رژیم‌های آنلاین؛ وزارت بهداشت نظارتی ندارد

مسئول کمیته سلامت اتحادیه کسب و کارهای مجازی گفت: متاسفانه داروهایی که عوارض لاغری و چاقی دارند به عنوان درمان و رژیم غذایی در فضای مجازی ارائه می‌شوند.

1399/03/24
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه " ترنج " با موضوع رژیم‌های سرکاری، رمز گشایی از رژیم‌های لاغری آنلاین با حضور دکتر غزاله اسلامیان، عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر سید سجاد حسینی، مسئول کمیته سلامت اتحادیه کسب و کارهای مجازی و مدیر تحلیلهای اقتصادی فدراسیون اقتصاد سلامی روانه آنتن شد.

*** ترنج: در رژیم غذایی درست چه مواردی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در رژیم‌های آنلاین به آن توجه نمی‌شود؟

دکتر اسلامیان: غذا و رژیم غذایی از مباحث بسیار پرطرفدار است. هر فرد چه سالم و چه بیمار به دنبال یک رژیم غذایی مناسب با شرایط خود هستند تا از آن پیروی کنند. همه افراد به دنبال یک راه میانبر هستند تا سریعتر به هدف خود برسند.
هر رژیم غذایی یک اصولی دارد که برای دریافت آن حتما باید به متخصص آن مراجعه شود چرا که متخصص تغذیه همه شرایط از جمله شرایط فیزیکی مانند قد، وزن، دور کمر و... و مسائل دیگر مانند سن و جنسیت فرد را در نظر می‌گیرد. در رژیم غذایی مناسب باید داده‌های آزمایشگاهی و بالینی هم مورد ارزیابی قرار گیرد. همچنین ارزیابی دریافت غذایی، عادات غذایی، ساعت کاری فرد در هنگام مراجعه به متخصص تغذیه صورت می‌گیرد.
تمام این اطلاعات برای طراحی و تنظیم یک رژیم غذایی مناسب ضروری است. این در حالی است که در رژیم آنلاین همه این موارد کنترل نمی‌شود .

***ترنج: با توجه به اینکه بسیاری از سایت‌ها و کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی، رژیم‌هایی توصیه می‌کنند، باید چه مجوز ‌هایی برای این کار داشته باشند؟

دکتر حسینی: تعداد زیادی از این سرویس‌ها، کانال‌ها و نرم افزارهای آنلاین بالاتر از صدهزار نفر عضو دارند. این مسئله نشان می‌دهد طرفداران و دنبال کنندگان در این بخش بسیار زیاد هستند و قابل انکار نیستند، بنابراین باید این شبکه‌ها و سرویس‌ها ساماندهی شوند و گریزی از آن نیست.
در حال حاضر شاهد کم کاری وزارت بهداشت برای ابلاغ ضوابط و صدور مجوز‌ها در این نوع کسب و کارها هستیم. این وزارت خانه در طی سالیان اخیر که فضای مجازی رشد گسترده‌ای داشته است و در این دوران که شیوع کرونا سبب رشد بالای کسب و کارهای آنلاین شده است، حضور کم رنگی داشته است.
جلسات متعددی با وزارت بهداشت داشته‌ایم تا آیین نامه‌ای تدوین شود و در آن حداقل ضوابط بهداشتی لازم برای حضور کسب و کارها در فضای مجازی تعیین شود. انتظار ما این است این وزارتخانه همکاری لازم برای اعلان ضوابط را ارائه دهد. در حال حاضر این آیین نامه‌ها به روز نیست و اکثر بندهای آن به قوانین سال 1334 که درباره حدود اختیارات است، رجوع می‌شوند. خلاهای بی شماری در ضوابط این حوزه وجود دارد که به دلیل عدم مجوزهای قانونی است. بنابراین در حال حاضر دستورالعمل خاصی در این حوزه وجود ندارد و از وزارت بهداشت انتظار می‌رود در این حوزه فعالیت جدی تری داشته باشد.

***ترنج: معمولا توصیه‌ها و رژیم‌های تغذیه برای همه به صورت یکسان در نظر گرفته می‌شود، این موضوع چه پیامدهایی دارد؟

دکتر اسلامیان: متاسفانه رژیم‌های آنلاین ارائه شده در شبکه‌های مجازی عمومی است و نیازهای فردی، گروه سنی و جنسی و بیماری‌ها در آن مدنظر قرار نگرفته است. به عنوان مثال مصرف میوه در فردی که مشکل کبدی دارد با فرد سالم یا بیمار کلیوی یکسان نیست. بنابراین اگر در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی رژیم‌های غذایی یکسان ارائه می‌شود، اطمینان داشته باشید که نادرست و ناکارآمد هستند.

*** ترنج: در فضای مجازی قرص‌های زیادی برای لاغری در دوره کوتاه توصیه می‌شود، این داروها چه عوارضی به دنبال دارند؟

دکتر حسینی: متاسفانه شاهد این هستیم که در شبکه‌های مجازی و سرویس‌های آنلاین، داروهایی ه مصارف دیگری دارند برای لاغری تجویز می‌شوند. برخی از این قرص‌ها، داروی اعصاب هستند که عوارض بسیار بالایی دارند. خود من که در داروخانه فعالیت میکنم هیچ گاه داروهای شیمیایی برای لاغری تجویز نمی‌کنم، حتی داروهای گیاهی نیز به این منظور توصیه نمی‌شود چرا که امکان ندارد بدون زیر نظر گرفتن بیماری‌ها و وضعیت سلامتی یک فرد برای او دارو تجویز کرد.
داروهایی وجود دارد که سبب کاهش یا افزایش وزن می‌شود اما بیشتر این داروها برای این موضوع ساخته نشده است به عنوان مثال کورتون‌هایی وجود دارد که سبب احتباس آب در بدن می‌شود و به دنبال تورم در پوست ایجاد می‌شود و به عنوان داروی چاقی توصیه می‌شود. در واقع چاق شدن از عوارض این کورتون است اما توسط سودجویان به عنوان رژیم ارائه می‌شود. این داروها سبب پوگی استخوان و ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود که بسیار خطرناک است.

***ترنج: آیا سن افراد در ارائه رژیم غذایی تاثیر گذار است؟

دکتر اسلامیان: بله، یکی از مولفه‌های مهم در محاسبات رژیم غذایی، سن افراد است. سن کودکی، نوجوانی و سالمندی نیازهای تغذیه‌ای متفاوت دارند چرا که هضم و جذب در افراد متفاوت است پس توصیه‌ها و رژیم‌ها مختلف است.

دسترسی سریع
ترنج