ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

والدین برای تمام لحظات فرزندشان برنامه ریزی نکنند

یک کارشناس مدیریت آموزشی گفت: برنامه منظم و با تکرار مانند روزهای مدرسه در پاندمی کرونا بسیار خوب است اما والدین نباید برای همه لحظات فراغت فرزندشان برنامه بچینند.

1399/05/14
|
10:51
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ پریا دادخواه با حضور در برنامه " ترنج " درباره افزایش استفاده دانش آموزان از فضای مجازی هشدار داد و گفت: براساس مشاهدات، نمودار سنی استفاده کنندگان از شبکه‌های اجتماعی در کودکان به شدت کاهش پیدا کرده است که سبب تنش در خانواده‌ها شده است.

وی افزود: در حال حاضر پرسه زدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و حضور بسیار زیاد آنها در شبکه‌های اجتماعی از دغدغه‌های اصلی والدین است.

کارشناس مدیریت برنامه ریزی آموزشی و درسی به شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اوقات فراغت دانش آموزان اشاره کرد و گفت: گرچه تجربه پاندمی کرونا برای والدین و دانش آموزان سخت و سنگین است اما باید سعی کنیم تا جایی که ممکن است آن را تحت کنترل درآوریم و توجه داشته باشیم در شرایط فعلی خستگی و بی حوصلگی کودکان دور از انتظار نیست.

دادخواه با تاکید بر این که تنظیم برنامه برای اوقات بیکاری فرزندان اظهار کرد: وجود برنامه حتی برای زمانی که فرزندان در خانه هستند کمک بسیار بزرگی برای برقراری آرامش است. این برنامه باید روزانه، منظم، پیش بینی پذیر و با تکرار و زمان بندی همچون دوران مدرسه باشد.

وی در ادامه برنامه " ترنج " رادیو گفت و گو، خاطر نشان کرد: در این برنامه سلیقه اعضای خانواده باید مورد احترام باشد و بر اساس نقاط قوت افراد و امکانات درون منزل صورت بگیرد.

از نظر این کارشناس آموزشی برنامه‌ای که این گونه تدوین شود تا میزان زیادی خلا میان نسل جدید و قدیم (والدین) را پر خواهد کرد و فرزندان با اشتیاق بیشتری برنامه را اجرا می‌کنند و در طول زمان به آن پایبند خواهند بود. در واقع برنامه منظم این حس را به کودکان و نوجوانان خواهد داد تا کنترل امور را به دست بگیرند

دادخواه تاکید کرد: ارزش‌های بالقوه و بیکار ماندن کودکان و نوجوانان و سر رفتن حوصله بچه‌ها، توانایی آن‌ها را در مدیریت زمان در بزرگسالی افزایش می‌دهد بنابراین والدین مسئول پوشش دادن تمام اوقات فراغت فرزندان خود نیستند و نباید برای تمامی لحظات فرزندشان برنامه ریزی داشته باشند و برای او تعیین تکلیف کنند. به بیان دیگر باید او را برای لحظاتی در امور خود تنها بگذارند تا خودشان هم باید مدیریت را بیاموزند.

دسترسی سریع
ترنج