مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

سخنگوی اورژانس كشور: هنگام تصادف، نباید در هر شرایطی مصدومان را از خودرو خارج کرد

سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به اینکه نباید در هر شرایطی مصدومان را از خودرو خارج کرد، گفت: زمانیکه احتمال سقوط و یا آتش سوزی خودرو وجود داشته باشد، مصدومین را از خودرو خارج کنید و در غیر این صورت دست به مصدومین نزنید.

1396/12/26
|
10:26
|

برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع اورژانس کشور ، با حضور دکتر مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور به روی آنتن رفت.

مجتبی خالدی با اشاره به اقدامات اورژانس برای تعطیلات نوروز 97 گفت: اورژانس با 4900 دستگاه آمبولانس و 34 فروند بالگرد و بیش از 18 هزار نفر آماده باش هستند و از سه ماه گذشته تمهیدات خود را برای نوروز شروع کرده ایم.

وی افزود: سعی کرده ایم، در بیش از 600 نقطه به صورت ویژه مستقر شویم که 150 نقطه آن مختص ایستگاه سلامت است و هموطنان می تواند در ورودی و خروجی شهرها مراجعه کنند و خدمات را دریافت کنند.

سخنگوی اورژانس کشور به سانحه دیدگان متذکر شد: اگر برای فردی در هر جای ایران مشکلی پیش آمد، فقط شماره سه رقمی 115 را بگیرند و چه با تلفن ثابت و چه با تلفن همراه به اولین پایگاه اورژانس وصل خواهد شد و در این فاصله همکاران ما خدمتشان خواهند رسید.

وی در ادامه چند توصیه مهم کرد و گفت: اگر مسافران در حین راه، شاهد تصادفی بودند و از اقدامات فوریت های پزشکی آگاه هستند حتما توقف کنند و کمک کنند. در غیر این صورت خواهشمندم حتما خودروی خود را در جای امنی قرار دهند و به اورژانس اطلاع دهند و چند سوال مهم را جواب دهند.

خالدی تاکید کرد: به محض تماس با 115 ، آمبولانس اعزام خواهد شد ولی آن سوالات تکمیلی به ما کمک می کند تا چند مورد مهم را بدانیم؛ اولا مکانیزم آسیب چیست، آیا نیاز به نیروهای همکار است مثل آتش نشانی و هلال احمر، چون هر یک شرح وظایف خود را دارند و حتی این سوالات کمک می کند که چه تعداد آمبولانس یا چه نو ع آمبولانسی را اعزام کنم.

وی با اشاره به اینکه نباید در هر شرایطی مصدومان را از خودرو خارج کرد، در عین حال عنوان کرد: در شرایطی باشد که خودرو ثابت نباشد و احتمال سقوط داشته باشد و یا خودرو نشتی بنزین داشته و احتمال آتش سوزی وجود داشته باشد در این دو حالت حتما مصدومین را از خودرو خارج کنند و در غیر این صورت دست به مصدومین نزنند تا امدادگران خودشان این اقدامات را انجام دهند.

سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به مراقبت های ویژه از سالمندان در زمان صفر اظهار کرد: خیلی از ما دوست داریم با سالمندان خانواده به بیرون برویم بنابراین خانواده ها حتما قبل از حرکت با پزشک مربوط مشورت کنند و داروهای لازم را همراه داشته باشند و در طول سفر حتما رژیم متناسب با سالمندان را تهیه کنیم.

وی در خصوص تغذیه نیز بیان کرد: نهایت زمان نگهداری غذا در شرایط و دمای معمولی دو ساعت است و بعد از آن احتمال فساد غذا وجود دارد و در صورت احساس تهوع و دل پیچه، این ها نشانه مسمومیت غذایی است. همچنین توصیه می کنیم از هر آبی استفاده نشود و از از آب بطری استفاده کنند.

خالدی در رابطه با کودکان بیان کرد: در خودرو حتما از قفل کودک برای دستگیره استفاده شود و والدین مراقب باشند بچه ها دست هایشان را از خودرو بیرون نیاورند.

وی در خاتمه در رابطه با زمان اعزام آمبولانس به بالین مصدومین گفت: مدت زمان رسیدن بر بالین بیمار، بطور متوسط در شش ماهه گذشته در شهرها عموما هشت دقیقه ولی در شهر تهران در روزهای پر ترافیک زمان یک مقدار بالاتر است و در جاده ها 15 دقیقه است.

دسترسی سریع
مناظره