مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

بااشاره به دورجدید تحریم ها مطرح شد؛ ذخیره داروی وارداتی برای یکسال و نیم آتی الزامی است

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به دور جدید تحریم ها و لزوم ذخیره سازی داروهای وارداتی تا یکسال و نیم آتی گفت: نقدینگی ریالی بعنوان چالش عمده این روزها مطرح بوده، بخشی از آن پرداخت شده ولی کفایت نمی کند.

1397/05/22
|
10:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع شرایط تامین دارو در کشور و نیاز موجود شرکت های داروسازی برای واردات از طریق ارز دولتی و با حضور دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو به روی آنتن شد.

کیانوش جهانپور با اشاره به تاثیر نوسانات ارز بر دارو و تجهیزات پزشکی گفت: با تغییرات و نوسانات ارزی که ابتدای سال جدید شروع شد، تغییراتی را در سال جدید داشتیم ولی در نهایت در بسته جدید هم تفاوتی حداقل در مورد دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ضروری را شاهد نیستیم.

وی افزود: آنچه که وجود دارد ارز دولتی با مبنای 4200 تومان به ازای هر دلار، کماکان در حوزه دارو و مواد اولیه دارویی و البته تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی بر قوت خودش باقی است. قبلا ارز ترجیحی به همه تجهیزات و ملزومات پزشکی تعلق می گرفت و با ارائه بسته جدید و از زمان ارائه آن، صرفا تجهیزات و ملزومات ضروری پرشکی شامل ارز ترجیحی دولتی خواهیم داشت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ابراز داشت: امیدواریم با ایجاد و تقویت نقدینگی ریالی شرکت های وارد کننده دارو یا شرکت های تولید کننده که به نوعی نیاز به مواد اولیه دارو و واردات آن را دارند بتوانیم تا پایان مهر ماه و قبل از شروع مراحل جدید از تحریم ها که از سوی دشمنان نظام و ملت این تهدید ممکن است واقع شود، ذخیره سازی مطلوب حداقل برای یک بازه زمانی یک تا یک و نیم ساله را در داخل کشور داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه تمامی اقداماتی که ظرف هفته ها و ماه های اخیر با سمت و سوی تسهیل فرآیند واردات مواد اولیه و یا دارو بوده، خاطر نشان شد: چه از جهت تسهیل فرآیند تخصیص ارز از طریق بانک مرکزی و گشایش اعتبارات از طریق بانک های عامل و چه اقدامات دیگری که به صورت مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت اقتصاد برای تسهیل امور گمرکی و ترخیص مواد اولیه و یا داروهای وارداتی در گمرک انجام شد؛ نهایتا به نقطه ای برسیم که ما رسوبی در حوزه دارو و تجهیزات نداشته باشیم.

جهانپور کمبود نقدینگی را به عنوان چالش عمده هفته های اخیر در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نام برد و گفت: شرکت هایی که به نوعی متقاضی یا مصرف کننده مواد اولیه و داوری نهایی هستند با کمبود نقدینگی ریالی مواجهند. با توجه به همه تسهیلاتی که انجام شده، موضوع نقدینگی ریالی که ناشی از مطالبات معوقه سازمان های بیمه گر به شرکت های دارویی است به عنوان یک چالش عمده این روزها مطرح بوده است البته بخشی از آن با پرداخت هزار میلیارد تومان از طریق اوراق خانه اسلامی ودانشگاه های تابعه پزشکی و وزارت بهداشت پرداخت شده ولی این کفایت نمی کند.

دسترسی سریع
مناظره