مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

نماینده ادوار مجلس خواستارشد: ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

نماینده ادوار مجلس گفت: فرآیند ادغام بانکها باید هرچه سریعتر انجام شود تا سرمایه گذاری در زمینه فینتک (فناوری مالی) مقرون به صرفه باشد.

1398/05/02
|
10:00
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش بانکها در توسعه اقتصادی مبتنی بر تجارت الکترونیک در ارتباط تلفنی با دکتر جعفر قادری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و کارشناس اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

قادری در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به چالش های بانکی در حوزه تجارت الکترونیک اظهار داشت: با وجود رشد قابل توجه زیرساخت های الکترونیک در کشور اما همچنان در حوزه قانونگذاری، اجرای قانون و تهیه آئین نامه با مشکلاتی مواجهیم.

وی با تأکید بر لزوم اطمینان بخشی به بانک ها و استفاده کنندگان خدمات الکترونیک بانکی در حوزه تجارت الکترونیک گفت: علاوه بر ضرورت تکمیل دستورالعملها و مجموعه سازوکارها و نرم افزارهای مرتبط با این حوزه، ظرفیت های زیرساختی نیز باید تقویت شوند تا کارها با سرعت و دقت بیشتری صورت گیرند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی همچنین اقدام جدی درخصوص تامین و آموزش نیروی انسانی در این حوزه را خواستار شد و افزود: در انجام برخی فرآیندها که سرعت امری ضروری است شاهدیم کارها به صورت دستی و الکترونیک انجام می شود درصورتیکه اگر قرار به استفاده از ابزار روز و در قالب فعالیت های الکترونیک است بنابراین انجام دستی کار موضوعیتی ندارد و نشان دهنده عدم اطمینان لازم به سیستم موجود است.

قادری با انتقاد از مقیاس کوچک بانک های ایران و کمبود پرسنل متخصص و بدون تاثیر درحوزه های مورد نیاز سیستم بانکی گفت: از آنجایی که جایگزینی نیروی تخصصی و آموزش دیده در سیستم بانکی کار دشواری است لذا فرآیند ادغام بانکها باید هرچه سریعتر انجام شود تا سرمایه گذاری در زمینه فینتک (فناوری مالی) مقرون به صرفه باشد چراکه اینگونه سرمایه گذاری ها در مقیاس کم توجیهی ندارند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: البته بخش نامه ها و دستورالعملها باید این آزادی عمل را به بانکها بدهند که بدون اخراج پرسنل، جابجایی را انجام دهند، نیروهای موثر در حوزه فینتک را جایگزین کرده و از پرسنل غیرآموزش دیده و غیرفنی در امور دیگر استفاده کنند.

وی درخصوص تأثیر تحریم ها بر عدم همپوشانی بانکها با تکنولوژی گفت: اگر تحریم ها نبود از نرم افزارهای موجود در سیستم های بانکی دنیا، که آزمایش خود را پس داده، استفاده می کردیم اما این محدودیت ها و تحریم ها نباید بهانه ای برای کوتاهی در این حوزه باشد.

کارشناس اقتصادی با انتقاد از نبود سیستم فراگیر و یکپارچه بین بانکها گفت: ایرادات نظارتی و بسترسازی بانک مرکزی باعث عدم ارائه خدمات یکسان و استاندارد در کلیه بانک های کشور شده البته در برخی موارد تنوع خدمات مطلوب است اما عدم استفاده بانکها از ظرفیت یکدیگر و در جهت هم افزایی توجیه پذیر نیست.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر لزوم ارائه خدمات استاندارد به مشتریان در همه بانکها گفت: بانک مرکزی موظف به ملزم کردن بانکها به این کار است تا حداقل انتظارات مشتریان را برآورده سازند

دسترسی سریع
مناظره