مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یك اقتصاددان: انحلال سازمان حمایت هیچ ضرری برای کشور ندارد

خسروی مطرح کرد: سازمان حمایت نه تنها نفعی برای مردم کشور و تولید نداشته است بلکه در بسیاری از موارد آسیب زا هم بوده است ، بنابراین انحلال آن هیچ تاثیر منفی نخواهد داشت.

1398/09/05
|
13:15
|

برنامه " مناظره " با موضوع چالش های پیش روی مقاومت کالاها در برابر کاهش قیمت ها با حضور دکتر بهزاد خسروی ، استاد دانشگاه و اقتصاددان روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

بهزاد خسروی در ابتدا عوامل تاثیرگذار بر تغییر قیمت ها را برشمرد و اظهار کرد : برخورد و تصمیم گیری دولت در برابر مسائل و رفتاری که جامعه در برابر این تغییرات دارد ، دو رویکرد اصلی و موثر در تعیین نوسانات قیمتی است.

وی افزود : روزانه نزدیک به 200 تا 300 میلیارد تومان نقدینگی در کشور ایجاد می شود اما به همین نسبت کالا و خدمات به جامعه عرضه نمی شود ، از این رو شاهد افزایش قیمت هستیم. متاسفانه دولت در این خصوص موضع گیری درستی نداشته است و هیچ گاه درصدد کاهش حجم نقدینگی برنیامده است.

این استاد دانشگاه در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو به افزایش نرخ ارز نیمایی اشاره کرد و گفت : بانک مرکزی مدت هاست قیمت ارز آزاد را ثابت نگه داشته است اما نرخ ارز نیمایی که بر قیمت کالا موثر است را رها کرده و ثبات را برقرار نمی کند.

به عقیده خسروی ، ایران جز چند کشور اول دنیاست که با پدیده چسبندگی قیمت ها مواجه است که راجع به آن تصمیمات درستی گرفته نشده است.

وی در خصوص ارز 4200 تومانی گفت : برای واردات بسیاری از کالاها ، این نوع ارز تخصیص می یابد اما با وجود اینکه هیچ کالایی با احتساب این نرخ به دست مصرف کننده نمی رسد، بازهم دولت میزان بالایی از منابع ارزی بودجه را به این بخش اختصاص می دهد. به معنای دیگر نزدیک به 20میلیارد دلار اعتبار بری این نوع واردات در سال 98 پرداخت شده است اما قیمت کالا با نرخ آزاد محاسبه شده است.

این اقتصاددان از نحوه عملکرد سازمان حمایت انتقاد کرد و گفت : در طول سه ماه گذشته ، وزارت صمت سه بار مجوز صادرات گوجه فرنگی را صادر و باطل کرده است. این موضوع سبب تغییرات قیمتی در این محصول و دیگر محصولات شده است. سازمان حمایت به عنوان مدافع حقوق مرلت باید از این تصمیمات شتاب زده و نادرست در وزارت صمت جلوگیری کند.

خسروی در ادامه اظهار کرد: اگر سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده در کشور وجود نداشته باشد و همین امروز این نهاد منحل شود هیچ اتفاقی رخ نمی دهد، چرا که این سازمان هیچ گونه قدم مثبتی برای رضایت مردم برنداشته است و به نظر می رسد مردم بهتر می توانند خود را اداره کنند.

وی در خاتمه تصریح کرد: تصمیمات سازمان حمایت در بسیاری از موارد نه تنها سازنده نبوده، بلکه مخرب نیز بوده است و بسیاری از تولیدکنندگان را نابود و مصرف کننده را ناراضی کرده است.

دسترسی سریع
مناظره