مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یك كارشناس زیربنایی اظهار داشت: حدود 25 درصد از انرژی در شبکه تولید کشور هدر می رود

یک کارشناس زیربنایی گفت: مقایسه شدت انرژی در بخش عرضه با شدت انرژی در بخش مصرف نهایی، نشان می دهد حدود 25 درصد از حامل های انرژی و خود انرژی در شبکه تولید کشور هدر می رود .

1396/05/02
|
11:40
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع" متولی هدر رفت انرژی، چه کسی است؟" و با حضور مهندس محمدرضا محمدخانی کارشناس زیربنایی، مهندس ابراهیم رئیسی کارشناس مطالعات اقتصادی و مهندس سودابه پاک نژاد عضو انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی روانه آنتن شد.

مهندس محمدرضا محمدخانی در آغاز متولی هدر رفت انرژی را دولت ها دانست و گفت: مدیریت دولتی کشور باید ابتدا از خودش شروع کند و جلو هدر رفت انرژی را بگیرد.

وی به آمارها اشاره کرد و اظهار داشت: این آمارها متعلق به شورای انرژی جهانی است. همیشه گفته می شد 9 برابر ژاپن شدت انرژی داریم؛ شدت انرژی یکی از شاخص های خوب است که نشان دهد در بخش انرژی چه وضعیتی داریم.

این کارشناس زیربنایی‌ ادامه داد: به تازگی شدت انرژی ایران سه برابر عربستان شده است و سه برابر ترکیه برق مصرف می کنیم. مقایسه شدت انرژی در بخش عرضه با شدت انرژی در بخش مصرف نهایی، نشان می دهد حدود 25 درصد از حامل های انرژی و خود انرژی در شبکه تولید کشور هدر می رود زیرا پالایشگاه ها، نیروگاه ها، شبکه انتقال و شبکه توزیع در کشور دچار ایرادات فراوانی است.

در ادامه مهندس ابراهیم رئیسی به تولید ناخالص ملی اشاره کرد و بیان داشت: تولید ناخالص ملی بر اساس شدت انرژی و بر اساس قدرت خرید دلار محاسبه می شود که وضعیت کشور در این حوزه خوب نیست.

وی در پاسخ به این سوال که مسئول هدر رفت انرژی در کشور چه کسی است، عنوان داشت: طبیعتا مسئول هدر رفت انرژی تولیدکننده و مصرف کننده است. کسی که در خانه اش 40 درصد از انرژی مصرفی اش را هدر می دهد نمی تواند مدعی باشد که دولت باعث هدر رفت انرژی می شود.

این کارشناس مطالعات اقتصادی با اشاره به اینکه ساختمان سازی در کشور در اختیار بخش خصوصی است، اظهار داشت: نتیجه بررسی یک ساختمان این شده است که انرژی از سقف 4 درصد، از پنجره ها 4 درصد، دیوارهای خارجی 39 درصد، کف سالن 6 درصد و 10 درصد نیز از فضای مجاور هدر می رود. بنابراین مردم به درستی از انرژی استفاده نمی کنند.

در ادامه مهندس سودابه پاک نژاد، مسئول هدر رفت انرژی را در کشور دولت ها و مردم عنوان کرد و بیان داشت: 25 درصد از تلفات انرژی در خود بخش تولید انرژی داریم که این عدد بالایی است. البته در همه دنیا نیز هدر رفت انرژی در بخش تولید وجود دارد و اینکه اصلا تلفاتی برای تولید برق و دیگر انرژی ها نداشته باشیم، یک آمار اشتباه است.

وی درباره میزان هدر رفت انرژی در کشورهای پیشرفته بیان داشت: در کشورهای مختلف، میزان هدر رفت انرژی متفاوت است اما تا حدود 8 درصد در بخش برق، میزان متوسط هدر رفت در کشورهای صنعتی است که اگر انرژی های دیگر را اضافه کنیم، تا 15 درصد نیز می رسد.

عضو انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی اضافه کرد: ایران حدودا 10 درصد بیشتر از نرم جهانی در بخش تولید که متولی آن دولت ها هستند، انرژی مصرف می کند. بخش دیگر که در حوزه مصرف است، مربوط به مردم است که در آن بخش نیز مصرف انرژی بسیار بالا است.

دسترسی سریع
مناظره