مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان انرژی های تجدید پذیر: متولی مدیریت انرژی در ایران دولت است

معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان انرژی های تجدید پذیر گفت: متولی مدیریت انرژی در ایران بدون تردید، دولت است. اگر قرار است فرهنگی در مردم ایجاد شود تا بتوانند استفاده کننده هایی منطقی باشند باید انتظار اصلاح را از دولت داشت.

1396/05/02
|
14:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع متولی هدر رفت انرژی، چه کسی است و با حضور مهندس آقابابازاده کارشناس بهینه سازی انرژی و مهندس جعفر محمدنژاد سیگارودی معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق روانه آنتن شد.

مهندس جعفر محمد نژاد سیگارودی در آغاز خاطرنشان کرد: از صد سال پیش که نفت در ایران کشف شد، اقتصاد ایران نیز روی انرژی نفت شکل گرفت و این موضوع در میان مسئولین این گونه شکل گرفت که ما کشوری هستیم که سوخت ارزان قیمت داریم و باید آن را بسوزانیم.

وی افزود: متولی امر مدیریت انرژی در ایران به واسطه عقبه ای که وجود دارد، بدون تردید، دولت است. اگر قرار است فرهنگی در مردم ایجاد شود تا بتوانند استفاده کننده هایی منطقی باشند و یا همراه با سیاست های دولت باشند، باید انتظار اصلاح را از دولت ها داشت.

معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق ادامه داد: با بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شدیم، با راهکارهای بدون هزینه روی ساختمان های دولتی، تا 25 درصد قابلیت صرفه جویی داریم. این نشان می دهد اگر قرار است الگو و معیاری برای مدیریت مصرف داشته باشیم، بدون شک باید دولت متولی آن باشد.

وی درباره تبدیل اصلاح الگوی مصرف در میان مردم نیز بیان داشت: اگر بخواهیم الگوی صحیح مصرف را در بین مردم به عنوان یک مقوله فرهنگی ایجاد کنیم، باید تشویق ها و ضوابط سختگیرانه را در کنار هم در نظر بگیریم.

در ادامه مهندس آقابابازاده با بیان اینکه نقطه مشترک نظر همه کارشناسان این است که دولت ها متولی اصلی در بخش انرژی هستند، گفت: سال 1381 سازمان بهره وری انرژی ایران در وزارت نیرو شکل گرفت که یکی از نخستین متولیان مصرف بهره وری انرژی در کشور است.

وی افزود: بر اساس اسناد بالادستی که در واقع سیاست های کلی قانون اصلاح الگوی مصرف است، سال 89 وزارت نفت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت را تشکیل داد. بنابراین در کشور با دو نهاد روبرو هستیم که مستقیما متولی مدیریت مصرف انرژی در کشور هستند.

این کارشناس بهینه سازی انرژی همچنین به ستاد بهینه سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: این ستاد بخشی از مسئولیت های مدیریت مصرف را بر عهده گرفته است که البته سهم آن نسبت به دو نهاد دیگر کمتر است. در کنار این نهادها، سازمان محیط زیست نیز به مدیریت مصرف از جنبه زیست محیطی می پردازد.

وی درباره برآیند متولیان مصرف انرژی در ایران تصریح داشت: با وجود چهار متولی که در این بخش وجود دارد، در عمل هیچ اتفاقی نیافتاده است. البته شاید یکی از دلایلی که باعث شده شاهد تحول در عرصه مدیریت انرژی نباشیم، همین موازی کاری ها باشد یا اینکه سیاست های دولت ها در تضاد یکدیگر هستند.

دسترسی سریع
مناظره