دستاورد هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دستاورد

مدیر كل دفتر محصولات جالیزی معاونت زراعت وزارت جهاد كشاورزی: کشاورزی دانش بنیان؛ نجات بخش امنیت غذایی در کشور

مقام مسئول در وزارت جهاد گفت: امروز امکان انجام فعالیت های کشاورزی به شیوه سنتی وجود ندارد و این درحالی است که مهمترین هدف در بخش کشاورزی، ارتقای امنیت غذایی بوده و این هدف مهم جز با تکیه بر علم و شرکت های دانش بنیان محقق نمی شود.

1398/10/29
|
11:15
|

برنامه «دستاورد» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای بخش کشاورزی، موانع و مسائل این بخش و با حضور مهندس حسین اصغری مدیر کل دفتر محصولات جالیزی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی به روی آنتن رفت.

حسین اصغری در آغاز با تصریح بر اینکه تجارت مواد غذایی در جهان خیلی مقرون به صرفه نیست، گفت: به جز تعدادی کشور که قابلیت تولید ندارند، بقیه کشورها سعی می کنند امنیت غذایی خودشان را در داخل کشورشان تامین کنند. بنابراین وقتی قرار باشد به اقتصادی بودن یک محصول فکر کنیم، از مواد غذایی راهبردی غافل می شویم.

وی تصریح کرد: گندم به عنوان مهمترین کالا در کشور است زیرا قوت غالب مردم است و اگر گندم را بخواهیم با خیلی از کالاهای کشاورزی از نظر ارزش ریالی تولید مقایسه کنیم، گندم از ارزش بالایی برخوردار نیست اما اساسا برای گندم در غذا جایگزینی نمی توانیم تعریف کنیم و به همین جهت نباید فقط صرفه اقتصادی را به عنوان اولویت تولید قرار دهیم.

مدیر کل دفتر محصولات جالیزی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ایران از زمانی که وجود داشته است، یک کشور خشک محسوب می شده، عنوان کرد: هیچ وقت ایران یک کشور پرباران نبوده است و سابقه حفر قنات در ایران بیش از 2 هزار سال است و این نشان می دهد نیاکان ما نیز با همین مشکل مواجه بوده اند. مشکل از جایی پدید آمد که فکر کردیم کشور خشکی نیستیم و با آمدن موتور پمپ شروع به برداشت بی رویه کردیم.

وی در عین حال از ضرورت توجه به الگوی کشت گفت و اظهار کرد: الگوی کشت به این معنا است که بدانیم بر اساس اطلاعات پایه در کدام نقطه از کشور، باید چه محصولی را تولید کنیم و این کار باید انجام شود. در همین راستا در وزارت جهاد کشاورزی، بیش از پنج سال است که مطالعات جامعی صورت گرفته است. البته اجرای الگوی کشت اقدامی نیست که یک نهاد به تنهایی بتواند آن را انجام دهد و دستگاه های دیگر باید وزارت جهاد کشاورزی را در این امر یاری کنند.

اصغری در مورد حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی گفت: امروز دیگر امکان انجام فعالیت های کشاورزی به شیوه سنتی وجود ندارد و این در حالی است که مهمترین هدف در بخش کشاورزی، ارتقای امنیت غذایی است و این هدف مهم جز با تکیه بر علم و شرکت های دانش بنیان محقق نمی شود.

دسترسی سریع
دستاورد