دستاورد هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دستاورد

تولید كننده نمونه گندم در استان البرز بیان كرد: علمی شدن کشاورزی نتیجه حضور شرکت های دانش بنیان است

کمال پیشگاهی بیان کرد: در چند سال گذشته، شرکت های دانش در کنار کشاورزان قرار گرفته اند که نتیجه آن علمی شدن کشاورزی در ایران است؛ ضمنا وزارت جهاد حمایت خوبی از کشاورزان داشته است.

1398/10/30
|
11:30
|

برنامه «دستاورد» رادیو گفت وگو با موضوع دستاوردهای بخش کشاورزی و موانع و مسائل بخش کشاورزی و با حضور کمال پیشگاهی تولید کننده نمونه گندم استان البرز به روی آنتن رفت.

کمال پیشگاهی در آغاز با اشاره به اینکه سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش و همچنین موسسه اصلاح و تهیه بذر و نهال، سهم بسزایی در خودکفایی گندم و معرفی اقلام جدید پربازده و مقاوم به خشکی و کم آبی در چند سال گذشته داشته اند، گفت: بعضی از اقلام گندم مانند نوع طلایی که سال گذشته معرفی و کشت شد، در هر هکتار 1500 متر مکعب صرفه جویی در آب دارد.

وی به رشد جمعیت اشاره کرد و افزود: با توجه به هدف گذاری که برای جمعیت شده و قرار است تا سال 2050 جمعیت کشور یک و نیم برابر شرایط کنونی شود، از هم اینک وزارت جهاد کشاورزی باید در زمینه محصولات استراتژیک، هدف دار عمل کند که تا اکنون نیز چنین بوده است.

این تولید کننده نمونه گندم در استان البرز همچنین بیان کرد: در چند سال گذشته، شرکت های دانش در کنار کشاورزان قرار گرفته اند که نتیجه آن علمی شدن کشاورزی در ایران است. در کنار این مسئله، وزارت جهاد کشاورزی حمایت خوبی از کشاورزان داشته است و امیدوار هستیم این روند حمایتی به ویژه در زمینه گندم ادامه داشته باشد تا بتوانیم ضمن حفظ خودکفایی، در چند سال آینده صادر کننده نیز شویم.

وی با اشاره به اینکه در ایران چالش آب وجود دارد، عنوان کرد: با وجود این مشکل که از گذشته تا کنون وجود داشته است، باید امنیت غذایی را مدنظر قرار دهیم. یکی از کارهایی که باید انجام دهیم، مدیریت صحیح آب و اجرای آمایش سرزمینی است. اگر کشاورزان بدانند در چه مناطقی، چه محصولاتی و تا چه میزان کشت دهند. همچنین با ارائه الگوی کشت، جمع آوری آب های سطحی و حذف چاه های غیر مجاز، می توانیم دو برابر جمعیت فعلی را نیز پاسخگو باشیم و از نظر امنیت غذایی مشکلی برای کشور ایجاد نشود.

این تولید کننده همچنین ضمن اشاره به همکاری بانک کشاورزی برای واگذاری تسهیلات به ایده های جدید کشت و آبیاری در حوزه کشاورزی، عنوان کرد: در کنار این تسهیلات باید آموزش کشاورزان را بیش از گذشته مورد توجه قرار داد هر چند در حال حاضر نیز آموزش کشاورزان توسط کشاورزهای نمونه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

دسترسی سریع
دستاورد