سودای سیمرغ هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سوداي سيمرغ

اولین حاشیه كاخ جشنواره امسال؛ حذف فرش قرمز صدای عکاسان را درآورد

محسن آزاد دل گفت: اتفاقی که در جشنواره امسال حاشیه ساز شده اعتراض عکاسان به حذف مراسم های فرش قرمز است که شاید به خاطر ترس از خلوت برگزار شدن این مراسم ها و عدم حضور بازیگران و یا نبود سوژه باشد.

1398/11/13
|
13:30
|

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور محسن آزاد دل و آنتونیا شُرَکا از کارشناسان و منتقدان سینما از محل پردیس سینمایی ملت روانه آنتن شد.

آزاد دل در ابتدای این برنامه رادیویی گفت: امسال همانطور که پیش بینی می شد برگزار کنندگان جشنواره به نسبت دوره های قبل، جشنواره خیلی سختی را در پیش دارند.

وی افزود: با توجه به اتفاقاتی که افتاد برخی دوستان گفتند جشنواره را تحریم می کنند اما بازیگران فیلم "سه کام حبس" که در جشنواره حاضر شدند و صاحبان دیگر فیلم ها نیز حاضر خواهند شد. گویا یک همدلی ایجاد شده که سینما را باید جدی گرفت و وارد این داستان ها نکرد.

این کارشناس سینما بیان داشت: اتفاقی که در جشنواره امسال حاشیه ساز شده اعتراض عکاسان به حذف مراسم های فرش قرمز است که شاید به خاطر ترس از خلوت برگزار شدن این مراسم ها و عدم حضور بازیگران و یا نبود سوژه باشد اما معتقدم حذف آن بدتر است.

آزاد دل همچنین یادآور شد: سال گذشته که این مراسم ها برگزار می شد عکاسان پخش می شدند اما الان با حذف مراسم های فرش قرمز، نشست های رسانه ای خیلی بی نظم و پرازدحام شده که امیدواریم این مشکل هم به زودی حل شود.

وی در ادامه، فیلم "سه کام حبس" را نسبت به سینمای تجربی سامان سالور مثبت ارزیابی کرد و گفت: سینمای این کارگردان رو به تکامل است. "سه کام حبس" فیلم پرادعایی نیست بلکه فیلمی آرام و بی سر و صداست. این نوع فیلم های اجتماعی برخی مسائل را فقط مختص به قشر فرودست جامعه مطرح می کنند اما به علت اصلی آن اشاره ای ندارند.

آزاد دل در رابطه با بازی بازیگران این فیلم بیان داشت: طبیعی است که کلیت نقش محسن تنابنده و پریناز ایزدیار در این فیلم تا حدودی شبیه فیلم های قبلی با موضوع اعتیاد باشد اما برخی جزئیات این فیلم، نقش ها را کاملاً متفاوت کرده و هر دو از پس نقش ها برآمدند.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، آنتونیا شرکا کارشناس و منتقد سینما در رابطه با فیلم "سه کام حبس" گفت: این فیلم نسبت به فیلم های قبلی سامان سالور امیدوارکننده تر بود و به نظر می رسد یکی از فیلم های مهم جشنواره باشد.

وی همچنین در رابطه با فیلم "قصیده گاو سفید" ساخته بهتاش صناعی ها گفت: بیان صناعی ها در فیلم اول خود مبهم بود اما در فیلم "قصیده گاو سفید" موضوع را به راحتی مطرح و باز کرده و خودسانسوری ندارد.

این منتقد سینما در رابطه با میزان تناسب ریتم و موضوع این فیلم گفت: سوژه این فیلم خیلی روزآمد و تلخ است و بیان و ریتم آن هم به شکل فلت و مُرده شروع می شود. ما در این فیلم با مفاهیم عمیق انسانی و مرگ هایی مواجهیم و لذا نمی توان ریتم شاد و تندی برای آن تصور کرد.

آنتونیا شرکا درخصوص ارتباط موضوع فیلم با انتخاب اسم "قصیده گاو سفید" اظهار کرد: نقش زن این فیلم در یک کارخانه لبنیات و شیر کار می کند و اولین ربط آن می تواند همین موضوع باشد اما شاید می توانست اسم بهتری داشته باشد. در واقع سه کلمه با هم تجانس ندارند و شاید کارگردان می خواسته بار معنایی را اضافه کند.

دسترسی سریع
سودای سیمرغ