پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

نایب رئیس اتحادیه ی پیشكسوتان جامعه ی كارگری: طرح تفویض بیمه ی بیکاری به کاریابی ها باید با احتیاط عملی شود


نایب رئیس اتحادیه ی پیشکسوتان جامعه ی کارگری اذعان کرد: نسبت به طرح تفویض بیمه ی بیکاری به کاریابی ها چندان خوش بین نیستم چرا که ویژگی مهم کاریابی ها بنگاه داری است و وجود این ویژگی محدودیت آور خواهد بود.

1396/07/03
|
14:39
|

مهندس علیرضا حیدری،نایب رئیس اتحادیه ی پیشکسوتان جامعه ی کارگری در گفت وگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون بررسی ابعاد طرح تفویض بیمه ی بیکاری به کاریابی های کشور با استناد به ماده ی 8 و 9 قانون بیمه ی بیکاری تصریح کرد: این دو ماده بطور مشخص مجموعه ای از تکالیف را در خصوص قانون بیمه ی بیکاری روشن می سازند و از آن جا که امکانات اجرای این مجموعه تکالیف در کاریابی ها وجود ندارد طرح تفویض نمی تواند امکان پذیر باشد.

حیدری،مبحث شناسایی بیکاران را بعنوان اولین دلیل در رد موفقیت طرح تفویض بیمه ی بیکاری عنوان و خاطر نشان کرد: عملیات شناسایی بیکاران دارای ویژگی هایی ست که اساسا اطلاعات آن در کاریابی ها وجود ندارد و به عبارت دیگر مجموعه ی این اطلاعات در سازمان تامین اجتماعی به ثبت رسیده است که چه کسی واجد شرایط بیمه ی بیکاری است و به چه کسی نباید تعلّق بگیرد.

وی در تکمیل این بخش از سخنان خود اضافه کرد: در حال حاضر سیستمی نامتمرکز در سازمان تامین اجتماعی وجود دارد که افراد را فقط در شرایطی خاص مورد شناسایی قرار میدهد بعبارت دیگر یک فرد نمی تواند همزمان بیمه ی بیکاری اخذ کرده و حق بیمه نیز پرداخت کند و یا اینکه همزمان مستمری بگیر بوده و از بیمه ی بیکاری نیز بهره مند شود.

وی ضمن اشاره به منابع صندوق بیمه خاطر نشان کرد: موضوع وصول حق بیمه مستلزم مجموعه ای از ساز و کارهاست و منابع آن در اختیار کسانی است که بیمه ی بیکاری را به افراد پرداخت می کنند لذا با توجه به آمار منابع صندوق بیمه در سال 1395 مبنی بر 1600 میلیارد تومان منابع،ذکر این سوال ضروری است که ساز و کار این منابع چگونه می تواند در اختیار کاریابی ها قرار بگیرد؟

نایب رئیس اتحادیه ی پیشکسوتان جامعه ی کارگری اذعان کرد: در مجموع و با توجه به دلایلی که ارائه دادم بنده نسبت به اجرای طرح تفویض بیمه ی بیکاری به کاریابی ها چندان خوش بین نبوده و فکر نمی کنم به راحتی امکانپذیر باشد زیرا نباید از یاد برد که ویژگی مهم کاریابی های کشور، کار بنگاه داری است لذا وجود این ویژگی در راستای اجرای طرح محدودیت ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: در مورد اینکه آیا چنین طرحی باید اجرا شود؟یا خیر؟ یا ممکن است با چه محدودیت هایی روبرو شود؟ و اینکه محدوده ی اختیارات کاریابی ها در خصوص بیمه ی بیکاری چقدر باید باشد لازم است بحث و گفت وگوهای بیشتری صورت بگیرد اما نکته ی مهم آن است که با توجه به آن بخش از تکالیف حاکمیتی ناظر به صندوق بیمه،باید در این مسیر محتاطانه گام برداشت.

همچنین دکتر اصغر آهنی ها،عضو شورای عالی کار،واگذاری بیمه ی بیکاری به کاریابی ها را حرکتی محوری و صحیح خواند و تصریح کرد: عملیاتی شدن چنین طرحی سبب کوچک شدن بدنه ی دولت و کاهش تمرکز دولت در امور می شود زیرا با توجه به شرایطی که امروز بر کشور حاکم است دولت وقت چندانی برای رسیدگی به امور خود ندارد و بیشتر باید در مقام ناظر و برنامه ریز ظاهر شود تا اینکه در مباحث جاری کشور ورود کند.


عضو انجمن صنفی کارفرمایان کشور اذعان کرد: در دنیا هیچ فردی وجود ندارد که بیمه ی بیکاری اخذ کرده و همزمان در جایی شاغل باشد ولی در کشور ما افراد زیادی با این شرایط وجود دارند لذا به عقیده ی بنده اجرای چنین طرحی ساز و کار درستی در راستای اضمحلال روش مذکور خواهد بود.

برنامه ی "پرسمان" هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
پرسمان