پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

ریاست كنفدراسیون صادرات كشور: 4 درصد رشد حوزه ی صادرات در سال گذشته

ریاست کنفدراسیون صادرات کشور تصریح کرد: سال گذشته در حوزه ی صادرات،حدود 4 درصد و در حوزه ی واردات حدود 6 درصد رشد داشتیم.برای رسیدن به حق خودمان در عرصه ی تجارت جهانی،سند اقتصاد مقاومتی باید ملاک عمل قرار گیرد.

1396/03/20
|
08:45
|
محمد لاهوتی،ریاست کنفدراسیون صادرات کشور در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع چالش ها و راهکارهای حوزه ی صادرات اظهار داشت: کاهش هایی در حوزه ی صادرات داشتیم که مربوط به سال گذشته است بطوریکه در حوزه ی صادرات،حدود 4 درصد و در حوزه ی واردات حدود 6 درصد رشد داشته ایم.

وی با اذعان به اینکه حرکت ها در این حوزه به سمت خروج از رکود پیش می رود تصریح کرد: نسبت سهم صادرات ما در صادرات جهان از کل(بدون تفکیک نفتی و غیر نفتی)تقریبا نزدیک به نیم درصد است ولی بطور مجزّا حدود 2/66 صدم درصد سهم صادرات نفتی و حدود 0/24 صدم درصد تجارت غیرنفتی ماست.

لاهوتی افزود: آن رقمی که امروز می بایست نسبت به جمعیت کشور میداشتیم 1/1 دهم درصد است که باید تلاش کنیم آن را تا 4 برابر افزایش دهیم و به عقیده ی من به منظور رسیدن به حق خودمان در عرصه ی تجارت جهانی،سند اقتصاد مقاومتی باید ملاک عمل ما و ملاک عمل تمام ارکان حاکمیّتی کشور قرار گیرد.

ریاست کنفدراسیون صادرات کشور تصریح کرد: اتفاقات خوبی به منظور رفع موانع تولید و صادرات رخ داده است اما کافی نبوده و تمام مشکلات این حوزه پوشش داده نشده است.

وی با تاکید بر حمایت از تولید صادرات محور(تولید برون نگر و درون زا) خاطر نشان کرد: غیر واقعی بودن نرخ ارز یکی از موضوعاتی است که حوزه ی صادرات را با مشکل مواجه کرده است.

لاهوتی در پایان سخنان خود نرخ تسهیلات غیر رقابتی،اصلاح حوزه ی بسته بندی و استاندارد کردن آن و همچنین ضعف زیر ساخت های حمل و نقلِ راننده محور را از دیگر موانع و مشکلات عرصه ی صادرات دانست و بر رفع آنها تاکید کرد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.


فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان