صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

سرهنگ مجید کریمی اظهار داشت: بر اساس اعلام سازمان ملل در حال حاضر حدود 30 درصد از تولیدات مواد مخدر در کشور افغانستان از طریق مرزهای ایران به سایر کشورها منتقل می شود.

برنامه هاشور با موضوع بررسی وضعیت مرزهای کشور و قاچاق مواد مخدر، با حضور سرهنگ مجید کریمی (معاون عملیات و اطلاعات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

سرهنگ مجید کریمی با اشاره به همسایگی کشورهای افغانستان و پاکستان با ایران، گفت: در حال حاضر افغانستان در سراسر دنیا یکی از مهم ترین کانون های تولید خشخاش و هروئین به شمار می آید.

وی با اشاره به تولید 9 هزار تنی تریاک در کشور افغانستان، اظهار داشت: بسیاری از کشورهای غربی با اهتمام به شعار مبارزه با تولید مواد مخدر در افغانستان وارد این کشور شدند و با جنگ افروزی های مختلف سال ها به مقابله با گروهک های تروریستی پرداختند، اما پس از اتمام این جنگ ها تولید مواد در کشور افعانستان نه تنها متوقف نشد بلکه رشد چشمگیری نیز به خود گرفت.

معاون عملیات و اطلاعات پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در ادامه افزود: کشور ایران نزدیک ترین و کم هزینه ترین مسیر برای انتقال مواد مخدر از افغانستان به کشورهای غربی است.

وی با اشاره به این که ایران حدود 900 کیلومتر مرز مشترک با کشور افعانستان دارد، عنوان کرد: وزارت کشور، سازمان مرزبانی و پلیس مبارزه با مواد مخدر همواره با اقدامات مختلف در تلاش هستند تا شرایط امنیتی مرزهای مشترک با افغانستان را در بهترین شکل ممکن حفظ کنند.

سرهنگ مجید کریمی در ادامه اضافه کرد: بر اساس اعلام سازمان ملل در حال حاضر حدود 30 درصد از تولیدات مواد مخدر در کشور افغانستان از طریق مرزهای ایران به سایر کشورها منتقل می شود.

وی با بیان این که ایران قربانی مسیر ترانزیت مواد مخدر است، عنوان کرد: کشورهای اروپایی و آمریکایی مهم ترین مصرف کنندگان موادی هستند که در افغانستان تولید می شود.

معاون عملیات و اطلاعات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه افزود: در مرحله انتقال مواد مخدر از مرزهای شرقی به مرزهای غربی بخش عمده ای از مواد در حال گذر به واسطه ی بازارهای مختلف در سطح کشور پخش می شوند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: علاوه بر مواد مخدر سنتی که از افعانستان وارد کشور می شود، بنا به تقاضای داخلی به طور سالانه قرص ها و مواد صنعتی متعددی از کشورهای اروپایی به داخل مرزهای ایران نفوذ می کنند.

مرتبط با این خبر

  • عدم تعادل در هر پدیده ای می تواند سبب آسیب شود

  • بسیاری از آسیب های اجتماعی ریشه در طلاق دارند

  • مسایل مختلف اجتماعی می توانند مبنای بُروز بسیاری از آسیب های اجتماعی باشند

  • وابستگی های ابتدایی امکان استقلال را از فرزند می گیرد

  • امروزه تکدی گری به یک شغل مبدل شده است

  • فرد متکدی خود را از مسئولیت های اجتماعی معاف می داند

  • سطح آگاهی مردم از محیط اجتماعی باید افزایش یابد

  • تئاتری که به معضلات و آسیب های اجتماعی جامعه بپردازد، تئاتر اجتماعی است

  • به لحاظ محور بودن زن در خانواده و اجتماع، آسیب های فردی زنان تبدیل به آسیب های اجتماعی می شود

  • برنامه های ویژه ای برای مقابله با آسیب های اجتماعی در مدارس در نظر گرفته ایم +صوت