روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

هوش مصنوعی با داده‌های کلان رشد می‌کند

مریم حق‌شناس در رادیو گفت‌وگو گفت: سند هوش مصنوعی پس از بازنگری‌های لازم و نهایی‌سازی – حدود 2 ماه آینده - منتشر می‌شود.

1400/10/27
|
11:56
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی پیش‌نیازهای توسعه هوش مصنوعی در ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر مریم حق‌شناس (مسئول تدوین سند هوش مصنوعی در حوزه معاونت فناوری مرکز علمی فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مریم حق‌شناس در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: هوش مصنوعی از جمله مهم‌ترین عوامل انقلاب صنعتی چهارم دنیا است و ما باید به طور جدی به این حوزه ورود پیدا کنیم.

وی با اشاره به این که اکثر حوزه‌های کشور از هوش مصنوعی تاثیر می‌گیرند، عنوان کرد: «داده‌های کشور» و «زیرساخت‌ها» و «کارهای پردازشی» و «نیروهای انسانی» از جنبه‌های مختلفِ هوش مصنوعی متاثر می‌شوند.

مسئول تدوین سند هوش مصنوعی در حوزه معاونت فناوری مرکز علمی فضای مجازی افزود: «اینترنت اشیا» و «کلان داده‌ها» و «هوش مصنوعی» به طور معمول در کنار یکدیگر فعالیت‌ها و اقدامات مختلف را شکل می‌دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بخش عمده‌ای داده‌های کشور در اختیار سازمان‌ها قرار دارد و ما برای توسعه‌ی هوش مصنوعی در کشور باید به برخی از داده‌ها دسترسی داشته باشیم.

مریم حق‌شناس در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: مرکز ملی فضای مجازی سعی می‌کند همواره با بهره‌گیری از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدها اقداماتی فعالانه و مبتکرانه داشته باشد.

وی افزود: مرکز ملی فضای مجازی باید در راستای مواجهه با تحولات جدید مطالعات راهبردی و آینده‌پژوهی متعددی را انجام دهد.

مسئول تدوین سند هوش مصنوعی اضافه کرد: نگارش پیش‌نویس سند هوش مصنوعی با حضور اساتید و نخبگان دانشگاه‌های برتر کشور از سه ماه پیش شروع شده است.

حق‌شناس افزود: مرکز ملی فضای مجازی سعی می‌کند با دعوت از سازمان‌ها و افراد مختلف و برگزاری جلسه‌های تخصصی به غنی شدن هرچه بیشتر سند هوش مصنوعی کمک کند.

دسترسی سریع
روزنه