تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

استقبال کتابخوانها از کتاب‌های صوتی و الکترونیکی

مدیر روابط‌ عمومی پلتفرم "فیدیبو" در رادیو گفت‌وگو با اشاره به استقبال خوب مردم از کتب صوتی و الکترونیکی به رادیو گفت‌وگو گفت: تلاش ما اینست که بازار کتاب رونق بگیرد.

1400/09/20
|
12:15
|

شهاب محب علی که با برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو همراه بود، در خصوص انتشار آمار فروش کتاب‌های صوتی در سطح بین الملل و نیز گرایش مخاطبان ایرانی به این گونه فرهنگی گفت: مردم در قرنطینه سال 98، استقبال قابل توجهی از کتاب‌های صوتی و الکترونیک کردند. در حالی که انتظار و آمادگی این مسئله در جامعه نشر کشور وجود نداشت. از آن پس سرعت رشد تولید کتاب‌ها و توجه ناشران به این مدیوم، فزونی گرفت و این روند رو به رشد، تا امروز ادامه داشته است.

وی معتقد است بسیاری از خوانندگان کتب فیزیکی امروز به سمت انواعِ الکترونیکی کتاب‌ها گرایش یافته‌اند و بر اساس آمارها، شاهد مخاطبانِ جدیدی هستیم که صرفا کتاب صوتی را انتخاب می‌کنند.

محب علی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد که در دوران کرونا مردم بسیار کتاب خواندند و در خصوص رویه تولید کتب صوتی و الکترونیکی در "فیدیبو" گفت: این پلتفرم محصولات ناشران کشور را منتشر می‌کند و وظیفه داریم در تمام بخش‌ها پاسخگو باشیم؛ از جمله حوزه فنی، مارکتینگ، ارتباط با ناشران و نویسندگان و...

در این راستا تلاش داریم خوراک فرهنگی همه نوع مخاطبی را تامین کنیم؛ بر خلاف یک فروشگاه آنلاین که یک ماموریتِ صرف دارد، ما باید یک عادتِ جدید را به مردم معرفی و عرضه کنیم.

وی از عادتی صحبت کرد که این روزها کنار گذاشته شده که همانا در دست گرفتنِ کتب فیزیکی و به مشام رسیدن بوی کاغذ در زمان مطالعه است.

محب علی در عین حال گفت: این بدین معنا نیست که کتاب فیزیکی را نادیده می‌گیریم؛ چراکه وسعت گرفتن بازار کتاب به معنای بزرگ شدن نشر الکترونیک است.

مدیر روابط عمومی پلتفرم فیدیبو در یک استدلال آماری گفت: وقتی کتابی موفق به فروش چند هزار نسخه‌ای می‌شود، ظرفیتی را پدید می‌آورد تا مردم کتب ترند شده را از طریق فضای مجازی در اختیار داشته باشند. در این صورت مدیوم صوتی و الکترونیکی هم رشد می‌کند و در نهایت تلاش ما اینست که بازار کتاب رونق بگیرد.

محب علی در رادیو گفت‌وگو همچنین تولید محتوا به منظور سلیقه سازی فرهنگی برای مخاطب را الزامی دانست و افزود: در این راستا برنامه‌ای با نام فیدی گپ در دست تولید است و مهمانان این برنامه درجه یک هستند.

در یکسال گذشته روز میلاد بزرگان ادب کشور را به جشن نشستیم و در کنار این تلاش داریم شیوه‌های درست خواندن را آموزش داده و مهم ترین کتب یک نویسنده را معرفی کنیم.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)