تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

مهلت ارسال داستان برای جایزه "کتاب اردیبهشت" مشخص شد

دبیر جایزه "کتاب اردیبهشت" از مهلت ارسال آثار تا اول اسفند ماه 1400خبر داد و تاکید کرد احتمالا این مدت زمانی قابل تمدید است.

1400/10/25
|
15:15
|

سیاوش گلشیری در خصوص هدف برپایی این جایزه ادبی در برنامه "تقاطع فرهنگ" گفت: هرچه جوایز ادبی در حیطه داستان کوتاه و کتاب بیش از پیش برپا شود، شاهد فضایی پویاتر خواهیم بود و می‌توانیم استعدادهای جوان را به منصه ظهور برسانیم.

وی هدف "کتاب اردیبهشت" را نیز بر همین مبنا تعریف کرد و افزود: بر اساس رویکردهای جدیدتر این جایزه را در حیطه کتاب گسترش می‌دهیم ولی در ابتدا قرار است در دو بخش ناداستان و داستان کوتاه قدم برداریم.

گلشیری در خصوص شرایط شرکت در این جایزه ادبی به رادیو گفت‌وگو گفت: همه کسانی که به فارسی می‌نویسند، می‌توانند در این رویداد شرکت کنند و موضوع آزاد است و حداقل 1500 و حداکثر 6000 کلمه باید در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه در هر دو بخش داستان کوتاه و ناداستان صرفا هر نفر می‌تواند یکی از آثار خود را ارائه کند، خاطرنشان کرد: بخش ناداستان در جایزه جلال در یکی از دوره‌ها در نظر گرفته شد.

گلشیری با بیان اینکه این ژانر در حال جا افتادن است، گفت: تعریف این ژانر سخت است چون گونه‌ای از داستان محسوب می‌شود که دارای روایت است ولی به سبب حضور نویسنده به سمت خاطره نویسی حرکت می‌کند. یعنی نویسنده از تجربه مستقیم خود می‌نویسد ولی در داستان، نویسنده علاوه بر تجربه زیستی از تخیل خود نیز بهره می‌گیرد.

این نویسنده خاطرنشان کرد: این جشنواره صرفا در اصفهان برگزار می‌شود ولی می‌تواند از سراسر دنیا شرکت کننده‌هایی داشته باشد. از طرفی آثار ارسالی نباید در مجله یا نشریه‌ای چاپ شده باشد و در سایت مربوط به جایزه، می‌بایست با تکمیل فرم، داستان را ارسال کنند و اول اسفند 1400 آخرین مهلت ارسال آثار است که قاعدتا تمدید هم خواهد شد.

گلشیری به رادیو گفت‌وگو گفت: اختتامیه در اردیبهشت 1401 برپا می‌شود.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)