سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

دكتر محمدجواد اخوان: جوان از منظر بیانیه گام دوم، کلید حل مشکلات کشور است

مدیر اندیشکده برهان گفت: برخی مسئولان گاهی اوقات دهه شصتی‌ها را مشکل می‌بینند، لذا یک نگاه به مساله جوانی، نگاه تهدیدنگرانه است و نگاه بیانیه گام دوم، نگاه فرصت‌گرایانه است که جوان را راه حل برون رفت از مشکلات می‌داند.

1398/05/20
|
11:00
|

برنامه "سیاست‌نامه" با موضوع (بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، جریان انقلابی و جوان انقلابی) با حضور دکتر محمدجواد اخوان، مدیر اندیشکده برهان روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدجواد اخوان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: مخاطب بیانیه گام دوم عموم مردم از آحاد تا نخبگان هستند، اما جوانان به عنوان کلید واژه اصلی و بخشی از راه حل این بیانیه مطرح شدند، بنابراین جایگاه ویژه‌ای دارند، همان‌طور که می‌دانید دو نگاه به جوانان وجود دارد، اگر به طور صریح بگوییم نگاهی که قائل است جوانان مشکل هستند، یعنی متاسفانه برخی از افراد که در جایگاه حساسی هم هستند، گاهی اوقات می‌گویند، بله، دهه شصتی‌ها مشکل هستند، لذا یک نگاه به مساله جوانی، نگاه تهدیدنگرانه است و نگاه دیگر، نگاه فرصت‌گرایانه است که نه تنها جوان را مشکل نمی‌داند، بلکه جوان را به عنوان راه حل کلیدی برون رفت از مشکلات می‌داند.

وی افزود: همان‌طور که اشاره شد در بیانیه گام دوم، جوانان جایگاه ویژه‌ای دارند و براساس تحلیل محتوای کمی، 41 بار واژه جوان در بیانیه به کار رفته است، این نشان می‌دهد تاکید رهبر معظم انقلاب در این موضوع تا چه میزان بوده است. بعد از آن بررسی‌ها به ما نشان می‌دهد به طور مشخص در 8 محور خاص نیز بحث جوان مطرح شده و به عنوان بخشی از راه‌حل‌های عبور از مشکلات و دستیابی به آن قله‌های چشم‌اندازی که بیانیه گام دوم در مسیر تمدن نوین اسلامی ترسیم کرده، از جوانان یاد شده است.

مدیر اندیشکده برهان ادامه داد: اگر بخواهیم بیانیه را به طور خلاصه نگاه کنیم، یکی از کلیدواژه‌هایی که باید مورد توجه قرار گیرد، بحث جوانان است، یعنی در راه حل‌های مختلف و حوزه‌های متنوعی که راهکارهایی ارائه شده، به بحث جوانان اشاره شده است. در موضوع نخست، بحث امتداد راه افتخارآمیز انقلاب است، به هر حال بعد از این‌که انقلاب 40 سال استمرار پیدا کرده، امتداد این راه خودش یک دستاورد مهم است، یعنی انقلابی که بر خلاف جریان اصلی حرکت کرد، جریانی که وابسته به نظام سلطه در عرصه بین‌الملل بوده و به هیچ رو علاقه‌مند نبوده که این حرکت انقلابی ضد سلطه ادامه پیدا کند.

محمدجواد اخوان گفت: امتداد این راه پرافتخار با همه این مشکلات خودش یک مساله مهمی است که بار اصلی آن بر دوش جوانان در نبود نسل‌های مختلف است، یعنی از ابتدای انقلاب اسلامی که نسل جدیدی مدیریت کشور را بر عهده گرفتند، جوانانی که انقلابی بودند و کشور را در دست گرفتند و جهش‌هایی که در دهه نخست داشتیم و بعد دفاع مقدس و همچنین عرصه‌های بعدی که حوزه پیشرفت‌های علم و فناوری ما بوده و حتی نمونه‌های افتخارآمیز آن هم درباره دفاع از حرم و اقتدار منطقه‌ای ماست. در اینجا نیز باز هم نقش جوانان پررنگ است.

وی افزود: رهبری در دیدار با جوانان اشاره کردند، اگر می‌خواهید مشکلات کنونی جامعه حل شود، تلاش کنید، دولتی مومن و انقلابی جوان بر سر کار بیاید. با توجه به این سخن رهبری باید بگویم در واقع زمانی روحیه انقلابی و جوان انقلابی حاکم خواهد شد که در شکل کلانش یک دولت انقلابی شکل بگیرد. به هر حال قوه مجربه به دلیل آن‌که بخش عمده‌ای از امکانات و قدرت را چه در حوزه اقتصادی و چه در حوزه اجرایی داراست و آنچه که با سرنوشت عمومی مردم سر و کار دارد، بسیار حائز اهمیت است؛ قوه‌ای در یک فرایند مردم‌سالار سکاندارش تعیین می‌شود، اگرچه کلان نظام نیز مردم‌سالار است، اما قوه مجریه را یک انتخاب مستقیم مردم رقم می‌زند.

مدیر اندیشکده برهان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اگر بخواهیم مفهوم دولت جوان انقلابی را در نظر بگیریم، فراتر از رئیس دولت جوان انقلابی است، یعنی در یک نظام اجرایی متحول و مبتنی بر همین نگاه انقلابی و تکیه بر جوان انقلابی باید رقم بخورد. به عبارتی اصول و برنامه‌ها را باید در نظر بگیرید، تا این تحول در آن اتفاق بیفتد و حتی در مصادیق مدیران نیز خودش را نشان بدهد، برای مثال اگر شاخصی به عنوان سن مدیران به ویژه در حوزه اجرایی داشته باشیم، باید در دولت انقلابی این شاخص سنی خودش را نشان بدهد.

محمدجواد اخوان گفت: ما از سال 58 تا 68 تجربه دفاع مقدس را داشتیم، یک تجربه دفاع عمومی ملت ایران به ویژه جوانان از سرزمین با نگاه انقلابی بود. لذا امروز عیار آرمانی‌گرایی و انقلابی‌گری جوان ایرانی به حدی رسیده است که از جغرافیای انقلاب اسلامی فراتر از جغرافیای ایران دفاع می‌کند. به عبارتی 3 هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر از به سرزمینی می‌رود که داخل ایران نیست و از این آرمان‌ها دفاع می‌کند، همین مدافعان حرم یکی از نمونه‌های آن است که امروز دیگر منحصر به ایران نیست، یعنی تبدیل به یک پدیده منطقه‌ای و بین‌المللی شده، اما ریشه آن در انقلاب اسلامی است.

وی افزود: این‌که مرزهای جغرافیایی در ذهن کمرنگ شده و اتفاقا در آن مرزهای آرمان‌گرایانه پررنگ است، نشان می‌دهد عیار انقلابی در لایه‌های افزایش پیدا کرده است، البته منکر آن نیستیم به هر حال گسست‌هایی چه در رفتار و چه در سبک زندگی و ذائقه جوانان نسبت به نسل‌های قبلی وجود دارد و ممکن است لایه‌هایی از افراد هم دچار آسیب‌های فرهنگی شده باشند، اما آن چیزی که تعین کننده فضای اجتماعی است، حرکت عمومی است که این حرکت عمومی امروز به نفع انقلاب اسلامی و کشور بوده است. نمونه آن در دستاوردهای علمی و در حوزه‌های مختلف باعث شده که کشور را نه تنها متوقف نکرده بلکه به پیش هم برده است.

دسترسی سریع
سیاست نامه