سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

علی غزالی انتقاد كرد؛ مدیریت جهادی؛ گم شده ای در پیچ و خم بوروکراسی اداری کشور

پژوهشگر انقلاب گفت: بحث مدیریت جهادی، مدیریت انقلابی و «ما می‌توانیم» یکسری کلید واژه‌هایی است که رهبری در بیانیه گام دوم آوردند تا همت عمومی برای رشد و اعتلای کشور ایجاد کند.

1398/05/26
|
11:00
|

برنامه "سیاست‌نامه" با موضوع (بیانیه گام دوم انقلاب و مدیریت جهادی) در ادامه با حضور علی غزالی، پژوهشگر انقلاب اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی غزالی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در واقع بحث مدیریت جهادی یکی از ویژگی‌های مدیریت انقلابی است، وقتی به صورت انقلابی فعالیت صورت بگیرد، در آن صورت یکی از شاخصه‌های آن انجام فعالیت‌ها به صورت مدیریت جهادی است. مدیریت جهادی در گفتمان رهبری کلیدواژه مبارزه است که به عنوان مدیریت جهادی در نظر گرفته می‌شود که در یک صورت معنای سخت آن در مواجهه با تخاصم نظامی دشمن به کار می‌رود، اما معنای نرم آن کوشش و مبارزه است که بحث مبارزه خیلی مهم و کلیدی است و رهبری در درس خارج‌شان می‌فرمایند بحث جهادی یعنی مبارزه و تلاش برای این‌که به هدف خودتان برسید.

وی افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته شاهد شنیدن جملاتی از این دست بودیم که ما فلان کار را نمی‌توانیم انجام دهیم یا در فلان سطح نیستیم که تکنولوژی انجام فلان کار را داشته باشیم! رهبری برای این‌که بتوانند تابویی را که برخی از مدیران و سیاستمداران ما رواج می‌دادند، بشکنند، بحث ما می‌توانیم را با مدیریت انقلابی و جهادی و نمونه‌های موفقی که در گذشت داشتیم، مطرح کردند «ما می‌توانیم» باعث رشد و اعتلای کشور خواهد شد و اگر به سستی و تنبلی برسید، کار را از دست خواهید داد.

پژوهشگر انقلاب اسلامی ادامه داد: بنابراین بحث مدیریت جهادی، مدیریت انقلابی و ما می‌توانیم یکسری کلید واژه‌هایی است که رهبری در بیانیه گام دوم آوردند تا همت عمومی برای رشد و اعتلای کشور ایجاد کند. اما مدیریت جهادی از مولفه‌هایی چون تعهد و انقلابیگری برخودار است که این ویژگی ما را به سمت ما می‌توانیم سوق می‌دهد. از طرفی بیشترین بروز انقلابیگری در دهه 60 بود و ضریب نفوذ انقلابیگری در میان آحاد جامعه خیلی بیشتر بود که به بحث دفاع مقدس ختم شد و 8 سالی که طی جنگ دچار تحریم نیز شدیم و در فشار اقتصادی قرار گرفتیم، همین باعث شد که ما به خودکفایی برسیم و با فعالیت جهادی هم بتوانیم در دفاع مقدس پیشرفت‌هایی داشته باشیم.

علی غزالی گفت: اگر به خاطر داشته باشید، امام خمینی سال 58 دستوری مبنی بر خودکفایی ارتش با توجه به آن نقصی که در کمبود تسلیحات و وابستگی داشتیم و هر قطعه‌ای که خراب می‌شد، نمی‌توانستیم از پس تعمیر آن بربیاییم، صادر کردند و ارتش مشغول این قضیه شد که رهبری نیز سال 62 در صبحگاه مشترک مساله خودکفایی نظامی را دوباره مطرح کردند و از نیروهای سه‌گانه خواستند این کار انجام شود که از آن موقع به جد بحث خودکفایی تسلیحاتی آغاز شد که امروز اثرات آن را بخش تجهیزات نظامی می بینیم و ما امروز در تولید موشک به خودکفایی رسیدیم و در بحث بازدارندگی موشکی ما قابل لمس است.

وی افزود: مولود دیگر انقلاب جهاد سازندگی بود، سال 58 به دستور امام خمینی ایجاد شد که یکی از مدیران همین ارگان می‌گفت حجم سازندگی در آن زمان تا انحلال جهاد سازندگی با حجم سازندگی تا به امروز برابر است، یعنی آن موقع حجم سازندگی این‌قدر بالا بود. در آن موقع بحثی میان نیروهای دولتی و افراد شاغل در جهادسازندگی در گرفت که موازی کاری انجام می‌شود و لذا پس از آن بحث جهادی به ذیل کار بوروکراتیک و دولت رفت و برای هر کاری نیاز به هزار امضا داشته باشد، کم کم تحلیل رفت تا این‌که آرام آرام از آن کارکرد اصلی خودش دور شد. در حالی که این ارگان جهادی یک نمونه موفق از مدیریت انقلابی و متعهد بود که نشان می‌داد اگر افراد متعهد انقلابی بخواهند در یک مجموعه کار انقلابی انجام دهند و کشور را به سمت خودکفایی و سازندگی ببرند، موفق خواهند شد.

دسترسی سریع
سیاست نامه