سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

عضو انجمن مدرسان بیانیه گام دوم: هیچ مسئولی حق ندارد مانع انتقاد مردم از نظام شود

ابوذر یاسری گفت: متفکران انقلابی، نیروها و جریان انقلابی که در راسشان رهبر انقلاب قائل به این است که زمینه نقد کارگزاران باید فراهم شود و هیچ مسئول و متفکری حق ندارد جلوی انتقاد مردم را بگیرد.

1398/07/06
|
16:15
|

برنامه "سیاست‌نامه" با موضوع (آزادی در پرتو انقلاب اسلامی، آسیب‌شناسی گام اول و بایدهای گام دوم) با حضور دکتر ابوذر یاسری، استاد دانشگاه و عضو انجمن مدرسان بیانیه گام دوم روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابوذر یاسری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: امروز بزرگ‌ترین کشوری که رهبری لیبرالیسم را بر عهده دارد، خود بزرگ‌ترین مانع در برابر آزادی ملت‌هاست. امروز آمریکا در انتخابات بیش از 50 کشور جهان تحت عنوان ترویج دموکراسی بر اساس اسناد موجود دخالت کرده است. لذا ما امروز با یک جنگ واژگانی مواجه هستیم که آزادی در برابر آزادی. ما نیز معتقد به آزادی هستیم و آنها نیز شعارشان در واقع آزادی است، اما سوال اینجاست که کدام آزادی؟

وی افزود: شرط فهم شعار آزادی برای جوانان و دانشجویان چیست؟ اشاره شد که آزادی بر مبنای عقلانیت است، یعنی آنچه که میان آزادی واقعی و آزادی کاذب شاخص است، عقلانیت است. اگر عقل زیر سوال برود، به طور قطع دین نیز زیر سوال می‌رود، زیرا پایه ادیان توحیدی بر عقلانیت است. چنان‌که در بحث‌های خودمان داریم فردی که اصول دین را نپذیرفته باشد، نمی‌توانیم از او بخواهیم که احکام دین را رعایت کند. پس تعریف عقلانیت چیست؟ عقلانیت به این معناست که بیشینه کردن منفعت و کمینه کردن خسارت را در نظر گیریم.

عضو انجمن مدرسان بیانیه گام دوم ادامه داد: وقتی از عقلانیت بحث می‌کنیم، باید کاری کنیم که در بلند مدت منفعت محفوظ بماند، برای مثال کشورهایی که تحت سلطه آمریکا هستند، در کوتاه مدت به چیزهایی رسیدند، اما در بلند مدت برای آمریکا گاو شیرده شدند. ترامپ هم به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا ابایی ندارد که این را به زبان بیاورد که شما گاو شیرده ما هستید. لذا عقل حکم می‌کند برای این‌که بتوانید در یک منفعت بلند مدت سود ببرید، گاهی باید از منفعت کوتاه مدت چشم‌پوشی کرد.

ابوذر یاسری گفت: تمام زندگی دنیا آمیخته به این است که باید برای یک منفعت بلندمدت از منفعت کوتاه مدت چشم‌پوشی کرد، گیاه برای این‌که رشد کند، باید یک مدتی زیر خاک سختی ببیند تا به سطح خاک برسد و شکوفا شود. اصلا در ذات هستی آن سختی کوتاه مدت برای رفاه بلندمدت دیده شده است. لذا بحث عقلانیت در آزادی به این معناست که آزادی کاذب اجازه نمی‌دهد کسی فکر کند. آیا من آزادم که این چاقو را در قلب خودم فرو کنم، این آزادی احمقانه و کاذب است. اما آزادی حقیقی در این است که باید جلوی این میل را بگیرید و در مقابل برایش طرح و برنامه‌ای بریزید و کاری را انجام دهید که یک منفعت بلند مدت است و به فرد سود می‌رساند.

وی افزود: در این میان آزادی شروطی دارد و شهید مرتضی مطهری ذکر کرده که انقلاب‌اسلامی سه پایه دارد که شرط استمرار انقلاب‌اسلامی تحقق این سه شرط است، استقلال مکتبی، عدالت اجتماعی و آزادی. آزادی مردم نباید محدود شود، به چه معنا؟ یعنی متفکران انقلابی، نیروها و جریان انقلابی که در راسشان رهبر انقلاب قائل به این است که زمینه نقد کارگزاران باید فراهم شود و هیچ مسئول و متفکری حق ندارد جلوی انتقاد مردم را بگیرد.

عضو انجمن مدرسان بیانیه گام دوم در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: علی علیزاده، تحلیلگر رسانه B.B.C می‌گوید یک دختر دانشجو بدون پشتوانه اقتصادی جلوی رهبر انقلاب می‌ایستد و تمام نهادها و مجموعه‌های جمهوری‌اسلامی را زیر سوال می‌برد و در امنیت کامل سوالش را مطرح می‌کند و مورد ملاطفت هم قرار می‌گیرد، این به کل سطلنت 2500 سال انگلیس می‌ارزد. به نظرم این مساله به کل جهان می‌ارزد، چون این حد آزادی غیرقابل مشاهده است.

دسترسی سریع
سیاست نامه