سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

شارعی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: تکرار مدام وزیران نشان از نقص در سیستم تربیتی کشور دارد

محمدحسن شارعی گفت: چگونه است که کارمندی سی سال خدمت می‌کند و بازنشسته می‌شود، اما کسانی که ابتدای انقلاب اسلامی استخدام شدند، تقریبا 10 سال باید پیش بازنشست می‌شدند، درحالیکه برخی از آنها هنوز در عرصه وزارت حضور دارند!

1398/08/12
|
17:30
|

برنامه"سیاست‌نامه" با موضوع (تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، انقلاب اسلامی و نسل جوان) با حضور دکتر محمدحسن شارعی، عضو هیئت مدیره انجمن جامعه‌شناسی سیاسی ایران و مشاور علمی مجمع جهانی اساتید مسلمان روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمدحسن شارعی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: مردم با اعتراض به وضعیتی که در دوره پهلوی بود، به خیابان‌ها آمدند و شعارهای اعتراضی سر دادند و خواهان انقلاب شدند و انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) شکل گرفت، پس از آن نیز برای حفظ انقلاب اسلامی در جنگ با عراق مشارکت کردند و در این جنگ مجروح، شهید، اسیر و جانباز دادند تا انقلاب اسلامی دوام پیدا کند.

وی افزود: حالا مردمی که بار انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و تحریم‌ها را به دوش کشیدند، حالا از بازی سیاست کنار گذاشته شدند، از طرفی نسل جوانی هم شکل گرفت که اساسا این نسل به واسطه مناسبات گوناگون وارد حلقه قدرت و سیاست نمی‌شود. سال 84 اعتراضی به این حلقه شکل گرفت که این حلقه بسته قدرت تا کی باید ادامه پیدا کند؟ این تکرار حلقه بسته تا مدت‌ها در مجلس نیز ادامه داشت، لذا این جریان بهم پیوسته در عرصه قدرت مجال حضور به نسل جوان نمی‌داد. اگرچه قابل فهم است که سیاست عرصه تجارب و سوابق است، اما حضور یک وزیر جوان در کابینه دولت فعلی نشان داد که جوانان قابل آزمودن و اعتماد کردن هستند.

عضو هیئت مدیره انجمن جامعه‌شناسی سیاسی ادامه داد: تکرار شدن پیام‌های خوبی را مخابره نمی‌کرد، در حالی که جامعه پویا باید جامعه‌ای باشد که افراد در آن رشد پیدا کنند. امروز که چهل سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد، تنها یک وزیر پا به عرصه وزارت در انقلاب اسلامی گذاشته که متولد دهه 60 است! در حالی که تکرار می‌کنم چهل سال از پیروزی انقلاب گذشته است! چگونه است که یک کارمند سی سال خدمت می‌کند، یعنی کسانی که ابتدای انقلاب اسلامی استخدام شدند، تقریبا 10 سال پیش بازنشست شدند، در حالی که برخی از وزراء از ابتدای انقلاب تا به امروز در عرصه وزارت حضور دارند!

محمدحسن شارعی گفت: حال باید این‌گونه بررسی کرد در جامعه ایران که تحصیلات دانشگاهی بسیار متنوع و گسترده شده و ساختارهای اداری، صنعتی و تجاری متحول شده است، حال باید پرسید در این سی سال کسی تربیت نشده که بتواند برخی افراد همیشه وزیر خدمت کنند؟ این سخن من فارغ از پاک‌دست، اندیشمند و انقلابی بودن افراد حاضر در کابینه است، قصد ندارم سراغ بررسی صلاحیت، اخلاقیات و نحوه مدیریت و وزارت افراد بروم، سخنم بر سر این است که وقتی فردی می‌تواند سال 58 وزیر باشد و امروز هم در منصب وزارت باشد، یعنی نقصانی در سیستم تربیتی ما وجود دارد.

وی افزود: چنین روندی که سال‌ها برخی افراد در یک پست حضور داشته باشند، باعث می‌شود یک زنجیره در کشور شکل بگیرد که یک جوان با طی کردن مراحل پیشرفت و خدمت نمی‌تواند حتی با لیاقت و کاردانی به ریاست‌جمهوری، وزارت و نماینده مجلس برسد با یک مشکلی روبه‌روست. لذا وقتی نگاه می‌کنید در میان وزراء تنها یک وزیر متولد پس از انقلاب اسلامی است، در سایر نهادها نیز گروه یا جریانی بر سرکار است و گویی گروهی در صددند محدودیتی ایجاد کنند، تا دایره مدیران و وزراء تکرار شود، محدودیت و تکراری که به مردم‌سالاری آسیب می‌زند و هم موجب از بین رفتن بنیان‌های چرخش نخبگان می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن جامعه‌شناسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: رهبری با آگاهی از نواقصی که در ساختار اداری کشور وجود دارد، دو سال پیش بحث آتش به اختیار را در میان جوانان مطرح کردند، به این معنی که باید خودشان دواطبانه به میدان بیایند و با کنار زدن مشکلات بپردازند، رهبری با این سخن راه را به جوانان و جنبش‌های دانشجویی نشان دادند و از آنها خواستند که مطالبه‌گر باشند و با انسجام و نظم در همه عرصه‌ها حضور پیدا کنند و نیاز است از این جنبش‌های اجتماعی و دانشجویی جوانان حمایت شود، همان‌طور که رهبری نیز به جنبش‌های دانشجویی علاقه نشان می‌دهد حاکی از آن است که رهبری جوانان را از مطالبه‌گری منع نکردند.

دسترسی سریع
سیاست نامه