سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

در رادیو گفت وگو بررسی شد؛ بیانیه گام دوم چگونه مشکل نخبگانی را در جامعه حل می کند؟!

عمائی گفت: بیانیه گام دوم انقلاب به عبارتی درمان این بورکراسی ناقص است، رویکرد انقلابی مبتنی بر بسیج و در چارچوب مفاهیم دیگر مدیریت جهادی است، یعنی رهبری از طریق بیانیه می‌خواهند آن ضعف چرخش نخبگان را حل کنند.

1398/08/12
|
19:00
|

برنامه"سیاست‌نامه" با موضوع (تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، انقلاب اسلامی و نسل جوان) در ادامه با حضور دکتر حسن عمائی، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حسن عمائی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: طبق آماری که در یکی از سایت‌ها منتشر شده بود، در اوایل انقلاب میانگین سنی مسئولان انقلاب 32 تا 41 سال بوده است، ما در آن زمان وزرایی با سن 27 و 28 سال داشتیم به طوری که خیلی از فرماندهان دفاع مقدس زیر سی سال سن داشتند. حال چه می‌شود که در چند دهه بعد چرخش نخبگان صورت نمی‌گیرد؟! ابتدای انقلاب به دلیل مسائل ناشی از انقلاب و دگرگونی حاصل از آن جا به جایی در عرصه سیاستمداران صورت نمی‌گیرد، بحثی در آن نیست.

وی افزود: چگونه است که در نظام بحث چرخش نخبگان با مانع مواجه می‌شود و ربط آن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چیست؟ باید دید عدم چرخش نخبگان در ایران ناشی از چیست و چرا رهبری در بیانیه گام دوم در موارد متعددی جوانان را خطاب قرار می‌دهند؟ به نظرم نمی‌توانید عدم چرخش نخبگان در کشور را ناشی از خطای سیستم بدانید. شاید دلیل آن ضعف نهادینگی و نبود اجزاب باشد تا جامعه‌پذیری سیاسی صورت بگیرد یا بورکراسی ناقص و جامی‌پرور باشد. به نظرم دلیل اصلی می‌تواند ناشی از ورود مدرنیته ناقص باشد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: بیانیه گام دوم انقلاب به عبارتی درمان این بروکراسی ناقص است، رویکرد انقلابی مبتنی بر بسیج و در چارچوب مفاهیم دیگر مدیریت جهادی است، یعنی رهبری از طریق بیانیه می‌خواهند آن ضعف چرخش نخبگان را حل کنند. نکته دیگری که می‌خواستم بر آن خیلی تاکید کنم وقتی رهبری در بیانیه درباره جوانان و گذار نسلی بحث می‌کنند، مثالی را می‌آورند و در آن مثال به اول انقلاب یعنی الگوی اولیه نظام اشاره دارند.

حسن عمائی گفت: ما در اوایل انقلاب با جوان‌گرایی موفقیت‌ها و دستاوردهایی داریم، چنان‌که بعدها در برخی عرصه‌ها که جوانان متخصص و متعهد وارد شدند، توانستند عزم و توان خود را به اثبات برسانند. اگرچه در اوایل انقلاب دستاوردهایی با حضور جوانان به دست آمد، یعنی دوران آرمان‌گرایی انقلاب که در چارچوب بوروکراسی ناقص این گذار صورت نگرفته است. به طوری که اشاره شد، دایره محدودی از افراد در پست‌ها و سمت‌های مهم حضور دارند و این حضور باعث به به وجود آمدن نوعی یاس در میان جوانان در دستیابی به مقام‌های مهم کشوری شده است. در نبود احزاب درست و کارآمد، محافلی وجود دارند که در آن محافل گروه‌های محدودی نشو و نما دارند.

وی افزود: در محافلی که در نبود احزاب نقش پررنگی دارند، فهرست‌هایی را منتشر می‌کنند که این فهرست‌ها مبتنی بر حامی‌پروری و ژن خوب است و تا وقتی این خطا در گردش نخبگانی حل نشود ما با تکرار مدیران سالخورده و تکراری مواجه هستیم. حال بیانیه گام دوم رهبری درمان بروکراسی ناقص است. همچنان‌که جوانان همیشه دغدغه رهبری بوده و دو سال پیش نیز بحث آتش به اختیار را مطرح کردند. در حالی که بسیاری آن را در چارچوب بی‌قانونی تفسیر کردند، اما چنین نیست، من میان آتش به اختیار، انقلابی بودن و آرمان‌گرایی قرابت معنایی باید پیدا کرد.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: همه این برداشت‌ها از آتش به اختیار که برخی آن‌را تعبیر به آنارشیست یا بی‌قانونی کردند، ناشی از ضعف بروکراسی است، در حالی که چنین نیست. از طرفی بیانیه راهبردی رهبری یک سند بالادستی است که باید از طریق قوانین اجرایی شود، اما تنها با قوانین دستوری نمی‌توان وزارتخانه‌ها را ملزم به جوان کردن نیروی کار آنها کرد یا به کارگیری 40 درصد نیروها از میان زنان را توصیه کرد تا وقتی که به مرحله‌ای از دموکراسی نرسیم که بتوان این قواعد را به کار گرفت، نمی‌توان انتظار داشت جوانی را در پست مهمی به کار گیرند که تا کنون تجربه آن‌چنانی نداشته است.

دسترسی سریع
سیاست نامه