خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

دست خالی دانشگاه‌های کشور در صنعت داروسازی

مدیرکل دفتر توسعه و فناوری سلامت وزارت ‌بهداشت با انتقاد از ضعف دانشگاه‌ در حمایت علمی از صنعت دارویی کشور، تاب آوری داروسازی ایران را در شرایط بحران مثبت ارزیابی کرد.

1399/06/26
|
09:33
|

حسین وطن پور با حضور در برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو، با اشاره به بازسازی صنعت داروسازی و روی پا نگه داشته شدن آن در شرایط تحریم گفت: طرح ژنریک در پی تولید داخل در زمینه داروسازی مطرح شد که در شرایط جنگ بسیار کمک کننده بود و بعد از پایان جنگ در زمینه برندسازی و کسب بازار تلاش کردیم این صنعت را به یک رقابت بدل سازیم.

وی یادآوری کرد: با توسعه شرکت های دانش بنیان در یک دهه گذشته، کمک های بسیاری به صنعت دارو صورت گرفت و اعضای هیات علمی دانشگاه با این نگرش که باید از مسیر علمی به توسعه تولید ناخالص ملی کمک کنند، فرمول های مختلف دارویی را اعم از شیمیایی و بایو تکنولوژی به بازار عرضه کردند.

وطن پور صنعت سنتی داروسازی کشور را تجمیع یافته در دل یک صنعت های-تک توصیف کرد که محصولاتی بایوتک تولید کرده و به ایجاد داروهای ضد سرطان منتج می گردد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت بهداشت صنعت بایوتکنولوژی در حوزه دارو منجر به صرفه جویی در واردات داروهای ارزبر شده است ولی همچنان با معضلی نظیر قیمت گذاری گریبان گیر هستیم.

وطن پور با انتقاد از نادیده گرفتن آرندی در صنعت داروی کشور اظهار کرد: قیمت داروهای ایرانی رقابتی نیست و به صنعت دارو اجازه بازسازی نداده ایم؛ لذا بسیاری از ماشین آلات مستهلک هستند که جزو چالش های جدی ماست.

وی ارتباط دانشگاه با صنعت را در حوزه داروسازی نامناسب توصیف کرد و گفت: در این حوزه بر اساس اهداف پیش نرفته ایم و دانشگاه برای توسعه صنعت دارویی کشور ناتوان است.

وطن پور در عین حال به تاب آوری خوب و شایسته صنعت داروسازی در شرایط بحران اشاره کرد و افزود: هر یک از تنش ها از جمله عدم قیمت مناسب و مشکلات ارزی، می توانست صنعت دارویی کشور را بیش از این ها دچار مشکل کند.

همچنین هومن افاضلی، پزشک داروساز در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "خیابان فرصت" خدمات صنعت دارویی کشور را ظرف 4 دهه گذشته موجب سبک نمودن بار سنگین اقتصادی برای مردم عنوان کرد و گفت: اگر صنعت داروسازی نبود، مردم می بایست امروز هزینه بسیار زیادی می پرداختند.

وی افزود: با وجود تحریم ها و شرایط سیاسی کشور، کمک های انسان دوستانه به کشورمان با نگاهی بی رحمانه گرفته شده و اگر صنعت داروسازی ایرانی نبود، مردم در سختی های بیشتری می افتادند.

افاضلی قیمت داروی ایرانی را با توجه به تغییرات نرخ ارز ثابت خواند و تصریح کرد: اگر قرار بود این داروها وارد می شدند، فاجعه ملی اتفاق می افتاد.

وی بخشی از ناتوانی در رقابت با داروهای خارجی را ناظر بر مشکلات سیاسی در عرصه بین الملل دانست و گفت: کارخانه های داروسازی از دپوی مالی مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه صادراتِ دارو برخوردار نیستند.

افاضلی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی نمی توان از مزیت رقابتی مناسبی بهره مند بود؛ چراکه قادر به سرمایه گذاری لازم در بحث دارویی نیستیم.

وی دارو را کالایی استراتژیک دانست که مباحث سیاسی نظیر ایران هراسی تاثیری سوء در این صنعت داشته و لذا کشورها همکاری دارویی لازم را با ایران نخواهند داشت.

دسترسی سریع
خیابان فرصت