دنیای شیشه ای هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دنياي شيشه اي

عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای: دولت باید در مسیر افزایش دانش رسانه ای مردم کوشا باشد!

امیدعلی مسعودی با اعلام اینکه سواد رسانه ای از خانواده آغاز می شود، تصریح کرد: همچنین دولت باید با سازمان های مربوطه در جهت افزایش دانش رسانه ای مردم تلاش کند.

1398/07/21
|
15:15
|

برنامه " دنیای شیشه ای " با موضوع سواد رسانه ای و نقد و بررسی نقش رسانه های جمعی با حضور دکتر امیدعلی مسعودی ، پژوهشگر، مدرس دانشگاه و مدیر گروه ارتباطات دانشگاه سوره و عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

امیدعلی مسعودی در ابتدا با بیان اینکه رسانه های جدید با روش های نوین ، آموزش را دگرگون کرده اند ، عنوان کرد : اگر این ظرفیت ها در کشور شناسایی شوند و رسانه ها آنها را معرفی کنند در آموزش تحولات بزرگی رخ می دهد که منجر به ارتقای سواد رسانه ای خواهد شد.

وی در ادامه رسانه ها و شبکه های اجتماعی را از هم تفکیک کرد و گفت : مطمئنا همه شبکه های اجتماعی رسانه محسوب نمی شوند اما برخی از آنها کار رسانه را انجام می دهند. برخی از شبکه های اجتماعی با میلیون ها کاربر که در رقابت با رسانه ملی هستند، نمی دانند چه محتوایی را ارائه دهند.

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو با تاکید بر نقش رسانه ها در آموزش سواد رسانه ای اظهار کرد: به دلیل فقدان سواد رسانه ای نتوانسته ایم از فضای مجازی به نحو مطلوب و کاربردی بهره ببریم و بیشتر رژیم مصرفی را درباره این تکنولوژی در پیش گرفته ایم.

مسعودی اعتیاد جوانان و نسل جدید به اینترنت و فضای مجازی را حاصل فقدان سواد رسانه ای دانست و عنوان کرد : اعتیاد رسانه ای از بیماری های دنیای امروز است که قدرت خلاقیت در افراد را از بین می برد.

وی به مقوله سیاستگذاری در حوزه رسانه ها اشاره کرد و گفت : همان گونه که ما در رسانه هایی مانند صدا وسیما برای انتشار اخبار و برنامه ها سیاست تعیین می کنیم در خصوص شبکه های اجتماعی نیز باید سیاستگذاری صورت گیرد تا مقررات و آیین نامه های مخصوص به این فضا از دل این سیاست ها بیرون آید و خط مشی همه رسانه ها مشخص شود .

عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران ادامه داد : یکی از مشکلاتی که در فضای مجازی با آن روبرو هستیم انبوه اطلاعات است که قبلا توسط رسانه های جریان اصلی برای ما گزینش شده اند و ما در مواجه با این فضا به دلیل کثرت اطلاعات قادر به گزینش گری نیستیم.

مسعودی خاطر نشان کرد : در صورتی که افراد به دانش رسانه مجهز باشند علیرغم حجم بالای اطلاعات در این فضا ، می توانند آنچه را که می خواهند انتخاب کنند.

وی در پایان برنامه دنیای شیشه ای رادیو گفت و گو عنوان کرد : سواد رسانه ای باید از خانواده ها آغاز شود . همدلی و گفتگو با اعضای خانواده در تنظیم مصرف و برخورد آگاهانه با این فضا اهمیت بسیار دارد. همچنین دولت باید با سازمان های مربوطه در جهت افزایش دانش رسانه ای مردم تلاش کند.

دسترسی سریع
دنیای شیشه ای