بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب بي نقاب

رئیس مركز پژوهش های اتحادیه صنف پوشاك: سیاست های غلط دولت ها باعث افزایش قاچاق در صنعت پوشاک شده است

رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه صنف پوشاک اظهار داشت: در طول سالیان گذشته از طرف دولت ها و جریان های مرتبط با حکومت سیاست های بسیار غلطی اتخاذ شده و باعث محدودیت و موانع زیادی پیش روی تولید بوده که باعث افزایش میل به قاچاق شده است.

1396/03/03
|
16:45
|برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع تولید پوشاک داخلی با برند خارجی؛ آری یا خیر و با حضور دکتر محمد جواد صدق آمیز رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه صنف پوشاک روانه آنتن شد.

دکتر محمد جواد صدق آمیز با اشاره به قاچاق پوشاک گفت: یک موضوع در رابطه با قاچاق امکان اجرایی و یک موضوع توجیه اقتصادی است. قاچاق خودرو و بسیار از اقلام لوازم خانگی کار سخت تری است اما پوشاک را به راحتی می توان قاچاق کرد زیرا هم انعطاف پذیر است و هم اقلام خردی دارد.

وی افزود: مهمترین عامل در واردات منطق فروش است و تقاضای بازار در حوزه پوشاک با توجه به اینکه نیاز اساسی هر انسانی در طول تاریخ بوده است و هم اینکه حوزه مد آن را با هیجان بیشتری پی می گیرد، بسیار زیاد است و به همین دلیل توجیه اقتصادی آن نیز وجود دارد.

رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه صنف پوشاک درباره دلایل دیگر رشد اقتصادی نیز عنوان داشت: در طول سالیان گذشته از طرف دولت ها و جریان های مرتبط با حکومت سیاست های بسیار غلطی اتخاذ شده و باعث محدودیت و موانع زیادی پیش روی تولید بود که باعث افزایش میل به قاچاق شده است.

وی خاطرنشان کرد: آن زمان که قاچاق کمتر از الان بود، بخش زیادی از آن مربوط به پوشاک بود؛ روزی که قاچاق خیلی زیاد شد، باز هم سهم پوشاک در قاچاق بیشتر از بقیه کالاها بود و امروز هم که قاچاق مقداری کمتر شده است، موضوع باز هم پوشاک است.

صدق آمیز تاکید کرد: وضعیت موجود به دلیل سیاست های غلط و عدم شناخت کافی نسبت به بسیاری از فرآیندها بود که نتوانست به تقویت ظرفیت داخلی کمک کند. بعضی از صنایع مانند کشتی هستند یعنی موتور آن در انتها قرار دارد؛ در این صنایع در حوزه مواد اولیه باید به ظرفیت های کافی رسید تا بتوان قسمت های دیگر را پیش برد. بعضی صنایع دیگر مانند قطار هستند یعنی موتور آن در جلو قرار دارد که صنعت پوشاک از این دست صنعت ها است. باید در ایجاد ذائقه و میل به مصرف در حوزه فروش تقویت ایجاد کرد و بعد متناسب با ظرفیتی که ایجاد شده است، اقدام به تولید پوشاک کرد. پس از آن باید اقدام به طراحی، تامین مواد اولیه و سرمایه گذاری در بخش نساجی کرد.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
بی قاب بی نقاب