بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

طرح تحول سلامت اصلاحی برای اختلال وحشتناک سیستم درمان بود

رئیس انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران در رادیو گفت‌وگو گفت: این طرح، تحولی در ساختار سلامت کشور ایجاد نکرد بلکه یک اصلاح بزرگ برای اختلال وحشتناک سیستم درمان بود.

1399/07/08
|
12:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه " بی قاب بی نقاب " با حضور دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، رئیس انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران و با موضوع بررسی چالش‌ها و دستاوردهای طرح تحول سلامت روانه آنتن شد.

واعظ مهدوی در ابتدا عنوان کرد: تحلیل وضعیتی که به نام طرح تحول سلامت نامیده شد در رابطه با مفهوم عدالت در سلامت میسر است و در همین راستا ابتدا باید به این پرسش‌ها پاسخ دهیم که آیا همه افراد در سلامت باید برابر باشند؟ آیا افراد با سطوح مختلف طبقاتی و با درآمدهای متفاوت، حق دارند از سطوح مختلف درمانی هم برخوردار باشند و اگر منابع دولت‌ها محدود باشد باید اجازه دهیم تا خدماتی که برای همه قابل تامین نیست برای گروهی خاص و جمعیت‌های محدودی فراهم شود؟

وی با بیان این که شکل گیری طرح تحول سلامت به نظام پایه سلامت باز می گردد، اظهار کرد: اگر بتوان به طور خلاصه شرایطی که در آن طرح ایجاد شد را تشریح کنیم باید به شکل گیری قانون بیمه همگانی در سال 74، گسترش بیمه بستری روستائیان در سال 76، کاهش فرانشیز روستائیان به 10 درصد در سال 79، پوشش بیمه بستری بیمه خویش فرمایان شهری 8میلیون نفر با فرانشیز 25درصد در سال 80، کاهش فرانشیز بستری شهری به 10 درصد در سال 82 و شکل گیری پزشک خانواده و نظام ارجاع در سال 84 اشاره کرد.

این استاد دانشگاه وضعیت بهداشت کشور پیش از اجرای طرح را تشریح کرد و گفت: در آن زمان 8 میلیون نفر از جمعیت شهری خارج از پوشش بیمه قرار داشتند و کل هزینه درمان توسط بیماران پرداخت می‌شد. هزینه بیمارستانی رشد کرده و مصرف ارز 6 برابر و قیمت آن 3ونیم برابر شده بود.

واعظ مهدوی ادامه داد: در این شرایط هزینه‌های دارو و تجهیزات پزشکی 19 تا 20 برابر افزایش یافته و پرداختی مردم در بیمارستان‌های دولتی به 35 تا 40 درصد رسیده بود، در حالی که نظارت بر بخش خصوصی صفر، پدیده رشوه به شدت گسترش یافته و ساختمان بیمارستان‌ها مستهلک و بیمار شدن به کابوس وحشتناکی تبدیل شده بود.

وی با این ادعا که روح طرح تحول سلامت بر تعهد بیمه‌ها استوار بود، گفت: هدف طرح این بود تا تعهدات بیمه‌ای که به حدود 50 تا 60 درصد کاهش یافته بود را به حالت قانونی خود که پرداخت 90درصد هزینه‌های بیمارستانی است بازگرداند و یک پوشش مالی برای بیماران بیمه شده ایجاد کند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است این طرح به اشتباه " تحول سلامت " نامیده شده است. این طرح، تحولی در ساختار سلامت کشور ایجاد نکرد بلکه یک اصلاح بزرگ برای اختلال وحشتناک سیستم درمان بود.

واعظ مهدوی می‌گوید: با اجرای این طرح در اردیبهشت 93، 8 میلیون نفر بیمه شده که به دلایلی از جمعیت بیمه شدگان خارج شده بود مجددا به این مجموعه بازگشتند و با قاطعیت می‌توان گفت مردم با تمام مشکلات مادی که داشتند نگران سلامت و درمان خود نبودند.

وی از اقدام مجلس پیشین برای سلامت مردم تقدیر کرد و گفت: مجلس دهم یک درصد از درآمد مالیات بر ارزش افزوده را به خدمات درمانی اختصاص داد که بسیار ارزشمند است.

واعظ مهدوی در خاتمه با تاکید بر این که هزاران نفر از عواید و ثمرات طرح تحول سلامت برخوردار شده‌اند، اظهار کرد: نمی‌توان به دلیل بروز برخی مشکلات در تامین بودجه، خدمات خوب این طرح به خصوص در مناطق محروم و قشر مستضعف را انکار کرد و آن را زمین خورده و ناموفق دانست.

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب