راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

ایزدخواه تاكید كرد: لزوم اصلاحات جدی در بودجه پژوهشی سال آینده

عضو فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی در رادیو گفت‌وگو بر لزوم اصلاحات جدی در بودجه پژوهش 1400 تاکید کرد.

1399/10/22
|
16:23
|

روح الله ایزدخواه در مصاحبه با برنامه «راه حل» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه یک موضوع بسیار قدیمی است اما کمتر اقدام جدی به جهت تحقق این مسئله داشته ایم؛ کشور ما دارای تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان بسیاری است، اما در عرصه اقتصادی بهره ای از این پتانسیل نبرده است.

وی افزود: ما در حوزه علم و فناوری در جایگاه خوبی قرار داریم، اما این علم و فناوری به حوزه صنعت سر ریز نکرده است که یک عامل آن خود دانشگاه بوده که عامل داخلی محسوب می شود؛ محتوای آموزشی و پژوهشی دانشگاه نسبت به مسائل واقعی کشور تطبیق ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: سال ها تفکر خطی در دستگاه‌های برنامه ریزی حاکم بوده بدین معنا که هر چه ما در حوزه توسعه علم خرج کنیم لزوما به توسعه کشور می انجامد، لذا بودجه ها را مستقیم به دانشگاه‌ها دادند بدون آنکه از دانشگاه بخواهند به مسائل کشور بپردازند.

ایزد خواه خاطر نشان کرد: ما قانون های نوشته شده و اجرا نشده در کشور کم نداریم، چرا که 40 درصد قوانین به درستی اجرا می شود و مابقی نیز یا به درستی اجرا نشده و یا کلا اجرا نمی شود به همین دلیل با قطعیت عرض می کنم که ما فقر قانون نداریم بلکه باید قوانین را بررسی کرده تا ببینیم چرا اجرا نشده و مشکل از چه سمتی بوده و ما در مجلس هم تلاش کردیم به ترمیم این مسئله بپردازیم.

وی تصریح کرد: طرح جهش تولید دانش بنیان در کمیسیون صنایع و معادن تصویب شده و هم اکنون نیز در دستور کار صحن قرار گرفته در این طرح تلاش شده خلاء رابطه صنعت و دانشگاه را پر کند و صرفا به تحقیقات دانشگاهی توجه و از آنها حمایت کنیم. همچنین به سمت تحقیقات صنعتی برویم.

عضو فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه 1400 به واقع بودجه بی‌منطقی بوده اما اصلاحات جدی در حال انجام است و امیدواریم که در حوزه پژوهش نیز این اصلاحات صورت گیرد.

ایزدخواه بیان کرد: ما معتقدیم که منابع کشور باید به سمت حل مسائل مربوط به معیشت مردم برود و اگر بودجه مسئله محور نوشته نشود قطعا مسائل حل نخواهد شد و ما در سال آینده دوباره شاهد مشکلات متعدد باشیم.

***استفاده از ظرفیت‌های جوانان فرصت طلایی تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه

دکتر هومن حاجی ماشاالله بزاز در مصاحبه با برنامه «راه حل» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در حوزه تولید و نوآوری همچون نانو، زیست فناوری، هسته‌ای توسط جوانان دانشگاهی موفقیت های بسیاری به دست آمده که نشان دهنده پتانسیل این جوانان است.

فعال حوزه صنعت و دانشگاه بیان کرد: باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت نخبگان ما یک خلایی در بحث نخبگان داریم و آن هم عدم برآورده شدن خواسته‌های آنان است. خلاء بسیار بزرگ دیگر صنعت و دانشگاه داریم که آن این است که بخش صنعت مشکلات خود را به دانشگاه اعلام نمی‌کند تا استاد راهنمای دانشگاه پروژه ای را تعریف کند که صنعت به آن نیاز دارد.

ماشالله بزار خاطر نشان کرد: جمعیت اصلی کشور را جوانان تشکیل می دهند و این یک فرصت طلایی است. جوان بودن جمعیت کشور مهم ترین امتیاز این روزهای کشور است و در صورت استفاده از پتانسیل جوانان و ورود تفکرات نوین شاهد رشد و پیشرفت کشور خواهیم بود.

وی تصریح کرد: زمان در حال گذر است و باید بیش از بسته شدن این پنجره طلایی جمعیتی از آن بهره برد. در غیر این صورت با ورود جوانان امروز به دوره میان سالی خبری از ظرفیت های فعلی کشور نخواهد بود.

مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: ما باید دو وظیفه تفکیک شده برای دانشگاه و صنعت در نظر بگیریم که وظایف دانشگاه آموزش و ارتقای دانشجویان و آماده کردن آنان برای حضور در بازار کار است و صنعت باید شغلی برای دانشجویان فراهم کند تا انگیزه بسیار خوبی برای دانشجو ایجاد شود.

ماشالله بزازی بیان کرد: مقام معظم رهبری در دیداری که مهرماه سال گذشته با نخبگان داشتند بر بحث استفاده از نخبگان و اجرا و تحقق جدی سند نخبگان تاکید کردند.

فعال حوزه صنعت و دانشگاه خاطر نشان کرد: وظیفه دیگر دانشگاه شناخت و برطرف کردن نیازهای بخش تحقیقاتی صنعت و به روز نگه داشتن آن از سوی صنعت است.

ماشاالله بزار بیان کرد: راهکارهایی به منظور افزایش ارتباط صنعت با دانشگاه وجود دارد که نخستین آن شیوه ها و برنامه های تدریس در دانشگاه متناسب با فناوری های روز بازنگری و اصلاح شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر، نظام آموزشی و اجرای کارآموزی دانشجویان در صنایع و نیز بازآموزی فارغ التحصیلان را در سطح کشوری می‌طلبد که این مهم نیازمند یک بازنگری جدی است. همچنین، برای تدریس دروس دانشگاهی ما باید از متخصصین شاغل در خود صنایع استفاده کنیم تا مطلب کاربردی تری به دانشجویان داده شود.

دسترسی سریع
راه حل