تنگه احد هر روز از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

تنگه احد

پژوهشگر حوزه فضای مجازی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاكید كرد؛ لزوم راه‌اندازی نهضت ارتقای سواد رسانه‌ای در کشور

یک پژوهشگر حوزه فضای مجازی، بر لزوم راه‌اندازی نهضت ارتقای سواد رسانه‌ای در کشور تاکید کرد.

1399/11/24
|
08:11
|

دکتر محسن آقایی، پژوهشگر حوزه فضای مجازی در مصاحبه با برنامه "تنگه احد" رادیو گفت‌وگو که با موضوع سواد رسانه‌ای و امنیت ملی برگزار شد، اظهار کرد: ما با بحث امنیت ملی مواجه هستیم که نه صرفا برای ما بلکه برای تمامی کشورهای دنیا یک مفهوم رشته یافته و پویایی امنیت ملی است؛ ما اگر امنیت را نبود تهدید بدانیم خود تهدید امروز بسیار پویا شده و اکنون ما در این زمینه دارای انواع مختلف با فناوری‌های مختلف به ویژه حوزه سایبری هستیم. امروز اهداف، منشا، مقصد و نوع فناوری در بحث سایبری به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است.

وی افزود: این پدیده می‌طلبد که سیستم‌هایی که می‌خواهند این مهم را شناسایی کرده خودشان هم دارای چنین ویژگی‌هایی باشند تا بتوانند آن را رصد کرده و با آن مواجه شده و در صورت لزوم مقابله کرده و رصد و پایش انجام دهند.

پژوهشگر حوزه فضای مجازی با بیان اینکه در حوزه جنگ، همیشه دفاع کننده یک قدم عقب‌تر از حمله کننده است، گفت: راهبرد به معنای رسیدن به وضع مطلوب از وضع فعلی با در نظر گرفتن هدف‌های عالی است که اکنون دشمنان ما به بیان صریح خودشان به دنبال این هستند که بر ذهن‌ها کنترل داشته باشند به همین دلیل جنگ رسانه‌های اجتماعی مطرح می‌شود.

آقایی خاطر نشان کرد: حال که جنگ رسانه‌های اجتماعی مطرح شد من برای اینکه از تیررس دشمن خارج باشم باید به سمت یک محل امن رفته اما قبل از آن، آن محل را پیدا کنم. فهم محل امن در بحث شبکه‌های اجتماعی امروز، ارتقا، ایجاد و توسعه سواد رسانه‌ای است چرا که از طریق این سواد رسانه‌ای است که ما می‌توانیم متوجه شویم که از چه طریقی ما را مورد هجمه قرار داده‌اند و شبهات مختلف را مطرح می‌کنند.

وی تصریح کرد: باید افراد نیز سواد رسانه‌ای به جهت حضور در فضای رسانه‌ای داشته باشند بنابر این ما باید نهضت ارتقای سواد رسانه‌ای را راه اندازی کنیم و این سواد رسانه‌ای نیز یک سیکل تمام ناشدنی است که باید از قبل مدرسه آغاز شده و تا دانشگاه و پس از آن نیز ادامه داشته باشد.

پژوهشگر حوزه فضای مجازی بیان کرد: یکی از تعابیری که مقام معظم رهبری بسیار به کار می‌برند مواجه فعال و خردمندانه است، حال اگر ما به دنبال مواجه فعال و خردمندانه می‎‌گردیم بدان معنا است که در بهترین زمان، بهترین تصمیم را به بهترین وجه چگونه اجرا کنیم.

آقایی بیان کرد: ما از بستر رسانه باید به خوبی برای موضوع امنیت ملی استفاده کنیم که این مهم دارای ابعاد مختلف است که در اسناد بین‌الملل امنیت ملی دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، زیست‌فناوری و نظامی دارد.

وی گفت: انقلاب اسلامی در اندازه جغرافیایی نگنجیده و قرار نیست هم بگنجد چرا ما به دنبال این هستیم که انقلاب اسلامی را به جایی برسانیم که صد درصد به آن اعتقاد داریم که برای تمام دنیا است.

پژوهشگر حوزه فضای مجازی بیان کرد: امنیت ملی یک مفهوم راهبردی است که بزرگان هر جامعه آن را برنامه‌ریزی می‌کنند؛ مرز در امنیت ملی بسیار با اهمیت است حال با آنکه مرز جغرافیایی تکلیف آن معلوم است اما در بحث فضای سایبری چیزی به نام مرز وجود ندارد.

آقایی با بیان اینکه وظیفه رسانه بازی بر اذهان است، خاطر نشان کرد: دشمن برای اینکه ما را مورد هجمه قرار دهد نیز از تمام ابزار فناورانه استفاده می‌کند؛ در همین راستا یک نکته بسیار مهمی که وجود دارد و باید به آن توجه کرد این است که در این عرصه‎‌ای که ما در حال فعالیت هستیم مورد تولید ما نبوده است.

دسترسی سریع
تنگه احد