صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

فراهانی گفت: جمهوری‌اسلامی توانسته قدرت نیروی نظامی‌اش را افزایش بدهد، همین جنگ در مقابل چنین قدرتی تقریبا غیرممکن است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نقش سپاه در امنیت منطقه و بازخوانی اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی در چارچوب پروژه پایان داعش و جنگ در منطقه) با حضور ابراهیم فراهانی، تحلیلگر مسائل منطقه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابراهیم فراهانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در تحولات 2011 یک برنامه‌ریزی و خلا قدرتی در چند کشور عربی به وجود آمد، در محور مقاومت عراق و سوریه جزء این کشورها بودند و خلا قدرت باعث شد کسانی که تا قبل از آن نتوانسته بودند، محور مقاومت را از میان بردارند و به نوعی قطع کنند، از این فرصت سیاسی بهره بگیرند تا بتوانند در سوریه و عراق موفق بشوند. به اذعان همه از 2011 تاکنون تمام برنامه‌ها و سیاست‌ها در این دو کشور شکست خورده و تنها سیاست‌ها و برنامه‌های جمهوری‌اسلامی یعنی محور مقاومت، سپاه پاسداران پیروز میدان بودند.

وی افزود: اما اهداف آمریکا را در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی را در سه سطح می‌توانیم بررسی کنیم، ابتدا قرار دادن سپاه در این فهرست، به گفته برخی کارشناسان بر اساس یکی از فرمان‌های جرج دبلیو بوش بعد از حملات 11 سپتامبر است و بعضی دیگر از کارشناسان معتقدند بنا به قانون کاتساست که مقابله با دشمنان از طریق تحریم است. اما اگر بخواهیم این اقدام را در سطح بین‌الملل بررسی کنیم؛ به نظر می‌رسد هدف ترامپ حفاظت از منافع دو کشور متحد و سنتی‌اش، عربستان و اسرائیل است که البته قابل توجیه نیست و نزدیک کردن عربستان و اسرائیل به یکدیگر است.

تحلیلگر مسائل غرب منطقه آسیا ادامه داد: پیچیده کردن شرایط بین‌المللی برای ترامپ بسیار اهمیت دارد، باعث سردرگمی استراتژی‌های بین‌المللی می‌شود و در سطح منطقه نیز حفاظت از منافع دو متعهد اصلی‌اش اسرائیل و عربستان که امارات نیز چند سالی است به فهرست این متحدان اضافه شده است. از سوی استراتژی یکجانبه‌گرایی ترامپ نیز جزء این سطح تحلیل محسوب می‌شود. در سطح داخلی بیشتر به دنبال اهداف فشار بار روانی به بازار، اقتصاد جمهوری‌اسلامی و تشدید تحریم‌ها و اختلاف‌افکنی است. البته در اختلاف‌افکنی مطمئنا شکست خواهد خورد، اما حتما از نظر فشار روانی و بار اقتصادی بر بازار کشور تاثیرگذار است. اگرچه اقتصاد کشور به دلیل ساختاری که دارد، تاثیرپذیری‌اش از فشار و بحران‌های بین‌المللی در سطح کشور ترکیه نیست، لذا این تاثیرگذاری به مانند فشاری که ترامپ به ترکیه آورد و لیر ترکیه 2018 به یک سوم ارزش رسید و 2019 نیز افت ارزش لیر پس از انتخابات محلی اخیر ادامه پیدا می‌کند، در آن سطح نیست.

فراهانی گفت: توان اقتصادی آمریکا که به عراق در 2003 حمله کرد، با شرایط کنونی متفاوت است و از سوی دیگر ایران، افغانستان و عراق نیست، ایران قدرت نخست منطقه به همراه عربستان و ترکیه است، به ویژه که جمهوری‌اسلامی توانسته قدرت نیروی نظامی‌اش را افزایش بدهد و برنامه موشکی خیلی پرقدرتی دارد، برای همین جنگ در مقابل چنین قدرتی تقریبا غیرممکن است، زیرا می‌تواند کل منطقه و حتی فرامنطقه را وارد جنگ کند و همین طور که اشاره شد، این یک اقدام روانی است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: اما باید در برابر این رویکرد چه بکنیم؟ در حقوق بین‌الملل اصطلاحی به نام رفتار مقابله به مثل داریم، برای این رفتار باید ظرفیت آن نیز وجود داشته باشد، مثلا اگر آمریکا ما را تحریم کرد، ما نیز می‌توانیم آمریکا را تحریم کنیم و نیروهای سنکام که فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه هستند، گروه‌های تروریستی خطاب کنیم و اگر درگیری پیش بیاید، آنها جزء نیروهای تروریستی هستند. لذا ظرفیت این کار را داریم. اما در داخل نخستین قدم حفظ انسجام ملی است، زیرا آمریکا به دنبال اختلاف‌افکنی است، لذا حفظ انسجام ملی بسیار اهمیت دارد.


مرتبط با این خبر

  • تئاتر آنلاین جایگاه تئاتر حضوری را تصاحب نمی‌کند

  • تخصص‌گرایی در داوری اصل مهم جشنواره موسیقی جوان است

  • رزمایش همدلی مومنانه تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند

  • دروغی که «من و تو» و «بی بی سی» به مردم ایران می گویند

  • دروغی که رسانه‌های معاند به مردم ایران می گویند

  • قاعده بازی در سینمای ایران بهم خورده است

  • ایرانِ فضایی رسانه‌های جهان را متحیر کرد

  • تحریم دانشمندان هسته ای ایران را متوقف نمی کند

  • بازار فعلی خودروی محصول اقتصاد رانتی است

  • سعودی‌ها از تونل داعش وارد عراق می‌شوند