عضو سابق تیم هسته‌ای: آمریکایی‌ها در بحث برجام برای فشار به ایران بر طبل گذشته می‌کوبند

عضو سابق تیم هسته‌ای ایران گفت: ادعاهای ترامپ در رابطه با برجام نمی‌تواند اتفاق بیفتد. زیرا خود آمریکایی‌ها نیز می‌دانند که زیرپا گذاشتن برجام برایشان خسارت بسیاری در بر دارد.

1396/06/09
|
10:45
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بازدید از مراکز نظامی ایران؛ کارشکنی و نقض آشکار برجام توسط امریکا با طرح ضرورت بازدید از مراکز نظامی ایران) با حضور دکترابوالفضل ظهره‌وند، دیپلمات و عضو سابق تیم هسته‌ای روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

ابولفضل ظهره‌وند گفت: در موضوع بازدید از مراکز ایرانی تنها بحث ایران نیست، هیچ کشوری بحث چنین کاری را نمی‌دهد. اما شگردی که آمریکا و اروپایی‌ها داشتند، ابراز نگرانی از تسلیحات و تجهیزات موشکی بوده است و یک نوع فرایند را برای خودشان تدارک دیدند و با بیان آن در صدد که ایا بتوانند به خواسته نامشروعشان برسند یا خیر. یکی از مجاری که آنها تلاش کردند با فراهم کردن بستر آن بتوانند به هدف بازدید از مراکز نظامی ما دست پیدا کنند، بحث پروتکل الحاقی است.

وی افزود: با این حال راه انداختن جنجال و سروصدا از سوی آمریکایی‌ها یکی از ترفندهایی است که بتوانند ایران را وارد واکنش کنند و آن واکنش شاید بتواند روزنه‌ای را برای مطلبی باشد که آنها دنبالش هستند. از طرفی ترامپ نیز قبلا مانورهایی در رابطه با برجام انجام داده و گفته بود که برجام را پاره می‌کنم یا از آن بیرون می‌آیم، این دو ادعا غیرمحتمل است و بسیاری از کارشناسان از جمله بنده معتقدیم که چنین چیزی نمی‌تواند اتفاق بیفتد. زیرا خود آمریکایی‌ها نیز می‌دانند که زیرپا گذاشتن برجام برایشان خسارت بسیاری در بر دارد.

این دیپلمات ادامه داد: ضمن اینکه می‌دانیم در طول مذکرات 5+1 چانه‌زنی‌هایی که انجام شد، به دلیل کسب منافع بود و فهرستی از منابع و هزینه‌ها دارند و در حال حاضر نیز دبه‌ای که درآوردند به هر حال ادامه پروژه‌ای است که در گذشته دموکرات‌ها پی‌گیر آن بودند و تصور می‌کنند که این پروژه متوقف شده و آن اجماعی که تلاش کرده بودند که شکل دهند و فشارهایی که نه تنها از جانب آمریکا با عنوان اولیه و ثانویه بلکه با همراهی دیگر کشورها ایجاد کردند.

ظهره‌وند بیان کرد: در حال حاضر آمریکایی‌ها همراهی‌ها در ایجاد فشار را به نوعی از دست دادند. ضمن اینکه پروژه را آنها به صورت مجموعه تعریف کرده بودند که شامل بخش ارتقا، ظهور و بروز ظرفیت‌های دیپلماتیک، سیاسی و انقلابی ایران که تحت عنوان نفوذ یاد می‌کنند و در واقع موقعیت ژئوپلتیک ما را در منطقه در حال تعارض می‌بینند، لذا این حالت برای آنها وضعیت خفه کننده‌ای پیدا کرده است.

وی افزود: در این شرایط آنها مجبورند بر طبل گذشته خودشان بکوبند که ما شرایط کنونی فرایند برجام را قبول نداریم و مسائلی از این نوع و خانم هیلی را به این دلیل به آژانس اضافه کردند تا ببینند می‌توانند از ظرفیت آمانو و مدیرکل استفاده کنند. زیرا پروتکل الحاقی را در واقع بستری برای این اقدام فراقانونی و نامشروع خودشان قرار دهند. اگرچه اطمینان دارم که آمانو پاسخ لازم را به آنها داده است و آنها قادر نیستند که در این ظرفیت مانور دهند. با وجود این آنها در حال رایزنی برای انجام اهداف موردنظر خود هستند اما در مقابل هوشمندی ما و نوع پاسخی که به آنها می‌دهیم، بسیار مهم و تعیین‌کننده است.

دسترسی سریع