كارشناس مسائل منطقه: نشست آنتالیا مقدمه ای برای نشست سوچی روسیه است

کارشناس مسائل منطقه گفت: بخش عمده ای از مذاکراتی که در آنتالیا صورت خواهد گرفت، به تصمیماتی که هفت نشست ژنو گرفته شده، بر می گردد.

1396/08/29
|
09:40
|

برنامه "بدون خط خوردگی" رادیو گفت وگو در بخش دوم با موضوع نشست مشترک ایران، روسیه و ترکیه و وضعیت داعش و با حضور دکتر نبی الله رشنو کارشناس مسائل منطقه به روی آنتن رفت.

دکتر نبی الله رشنو با اشاره به موقعیت میدانی البوکمال گفت: این شهر در منتهی الیه جنوب سوریه و نقطه ارتباطی با عراق است. این منطقه در عین حال که در محدوده بیابان های جنوب استان دیروالزور قرار دارد، در محاصره کامل نیروهای ارتش و جریان مقاومت قرار دارد.

وی افزود: داعش در عراق عملا به پایان عمر خودش رسیده است و در مناطق بیابانی استان الانبار و مجاورت استان البوکمال پراکنده هستند و نیروهایشان در این منطقه سرگردان هستند. در حقیقت داعش در حال حاضر سردرگم و به دور از فرماندهی منسجم است. بنابراین شرایط به گونه ای است که می توان ساعت شمار شکست داعش را اعلام کرد.

وی به نشست مشترک ایران، روسیه و ترکیه در آنتالیا اشاره کرد و اظهار داشت: این جلسه یک نشست سیاست گذاری و کارشناسی است که تیم منسجم و صاحب نظر فنی از هر سه کشور قرار است حضور داشته باشند.

این کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: نشست آنتالیا نشست مقدماتی برای نشست سوچی روسیه است که قرار است برای تحولات منطقه با تمرکز بر سوریه تصمیم گیری کنند. بخش عمده ای از مذاکراتی که در آنتالیا صورت خواهد گرفت، به تصمیماتی که هفت نشست ژنو گرفته شده، بر می گردد. مجموعه این نشست ها و تصمیماتی که به مرحله اجرایی رسیده در نشست آنتالیا باز هم به شور گذاشته خواهد شد و پیرایش خواهد شد.

وی درباره دیگر دستور جلسه نشست آنتالیا اظهار داشت: یکی از مواردی که در این نشست بحث خواهد شد، آینده سیاسی در سوریه است که در کنار کمک های انسان دوستانه به این کشور و همچنین تثبیت فضای حاکم بر سوریه فضای نشست آنتالیا را در بر خواهد گرفت.

رشنو اظهار داشت: سوریه اگر الان شرایطی دارد که تصمیم گیری در مورد آینده کشور منوط به مذاکرات سیاسی شده است، به دلیل آن است که محور مقاومت و ارتش توانسته اند در میدان نبرد پیروز شوند که باعث تثبیت حق طبیعی برای حاکمیت سوریه شده است.

دسترسی سریع