عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح كرد: کاهش 50 درصدی مشارکت مردم با استانی شدن انتخابات مجلس

نماینده مجلس گفت: با استانی شدن انتخابات، شاهد کاهش مشارکت مردم به حداقل زیر 50 درصد و افزایش هزینه ها در کشور خواهیم بود. چراکه حضور نمایندگان در بین مردم و رسیدگی به مشکلات آنها کمتر خواهد شد.

1397/08/15
|
08:53
|

برنامه "مناظره" با موضوع تصویب یک فوریت قانون استانی شدن انتخابات مجلس، بایدها و نبایدها با حضور محمود نگهبان سلامی نماینده مردم خواف و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ابتدای مطلب بیان داشت: موضوع استانی شدن انتخابات در مجلس قبلی نیز مطرح شد و اخیرا هم مطرح شده که بنده به دلایلی مخالف این طرح هستم.

نگهبان سلامی با اشاره به چرایی مخالفت خود با این طرح اعلام کرد: طرح استانی شدن انتخابات مجلس در وهله اول موجب قطع ارتباط بین حاکمیت و مردم خواهد شد. به عبارت دیگر در صورت استانی شدن انتخابات، نماینده مجلس ضرورتی نمی بیند در جمع مردم حاضر شود و مشکلات آنها را بشنود و این موضوع به تدریج بر ارتباط مردم با حاکمیت اثر منفی خواهد گذاشت.

وی با اشاره به دیگر دلایل مخالفت خود با این طرح گفت: به دلیل اینکه بسیاری از نخبگان محلی و افراد با تحصیلات دانشگاهی نمی توانند در دسته بندی های سیاسی کلان در استان ها قرار بگیرند کشور از خدمات این افراد محروم می شود.

این نماینده مجلس در توضیح این مطلب افزود: ما افراد نخبه و شایسته ای در شهرستان ها داریم اما به دلیل اینکه به تشکیلات خاصی وابسته نیستند و با ارباب قدرت و ثروت ارتباط ندارند نمی توانند در لیست ها قرار بگیرند و به تدریج یک سرخوردگی بین نخبگان جامعه ایجاد می شود که در طولانی مدت به ضرر کشور خواهد بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: شرایط موجود ایجاب می کند که ما از همه ظرفیت ها و افراد نخبه و شایسته حتی در شهرها و روستاها استفاده کنیم.

نگهبان سلامی در برنامه مناظره رادیو گفت و گو یادآور شد: یکی از موضوعات مهم برای همه اقوام و مذاهب پیگیری امور مربوط به آنها است که در صورت استانی شدن انتخابات مجلس تعداد این افراد در مجلس کمتر خواهد شد و به تبع آن برخی مسائل و امور اقوام و مذاهب پیگیری نمی شود و مشکلاتی را برای کشور ایجاد خواهد کرد.

این مقام مسئول گفت: با استانی شدن انتخابات مجلس، شاهد کاهش مشارکت مردم به حداقل زیر 50 درصد و افزایش هزینه ها در کشور خواهیم بود. چراکه حضور نمایندگان در بین مردم و رسیدگی به مشکلات آنها کمتر خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از نبود تشکیلات قوی حزبی در ایران مطرح کرد: کشور ما همچون کشورهای دیگر دنیا از احزاب قوی و توانمند و دارای برنامه که با ساز و کار ورود کرده و افرادی را برای انتخابات به مردم معرفی کنند برخوردار نیست.

وی تصریح کرد: اگر زیرساخت های لازم برای تقویت احزاب در کشور فراهم شود طرح استانی شدن انتخابات مجلس قابل اجرا خواهد شد اما هنوز شاهد چنین وضعیتی در کشورمان نیستیم.

دسترسی سریع