مروری بر اهم اخبار هفته در رادیو گفت وگو؛ از فرجام برجام تا ماجرای ارز صادراتی

در هفته ای که گذشت سفر محمدجواد ظریف همزمان با لیالی قدر به عراق، تحولات منطقه و بازار ارز و تاثیر تصمیمات منطقه ای و بین المللی بر روند رویدادهای داخلی اهم محورهای مورد بحث و تبادل نظر در رادیو گفت وگو را به خود اختصاص داد.

1398/03/08
|
16:00

**واگذاری شستا بوی تبانی و فساد می دهد
در حالیکه روند خصوصی سازی در کشور حرف و حدیث های بسیاری را در ماه های اخیر همراه داشته، اوایل هفته جاری خبری مبنی بر انتشار یکی از پر سود ترین شرکت های دولتی به گوش رسید که اما و اگرهای بسیاری را درپی داشت. در این رابطه عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به درآمدزایی مثبت شرکت شستا برای دولت به رادیو گفت وگو گفت: بوی تبانی و فساد شنیده می شود و اگر رئیس جمهور به خصوصی سازی اعتقاد دارد، نباید به این روند اعتماد کند.
پورمختار با اشاره به احتمال خصوصی سازی شستا اظهار کرد:ما نسبت به اصل موضوع به شدت تردید داریم و مشکوک هستیم که چرا می خواهند به سرعت و با هر قیمتی که شده این شرکت را واگذار کنند؛ این روند نامطلوب بوده و ما را تا کنون به نا کجا آباد برده و خواهد برد.

**عده ای تلاش داشتند هزینه برجام را متوجه شخص رهبری کنند
دیدار رهبری با جوانان دیگر خبری بود که تحلیل های بسیاری را درباره سیاست خارجی و جهت گیری جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام درپی داشت. در حالیکه عده از کارشناسن معتقدند رهبری در دیدارهای اخیر با حنسل جوان کمتر به مقوله برجام پرداخته اند، اما به عقیده ابوالفضل ظهره وند حضرت آقا با شفافیت و صراحت به جوانان پاسخ دادند تا سهم هرکس مشخص شود.
این عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشور به رادیو گفت وگو گفت: عده ای تلاش داشتند بخشی از هزینه برجام را متوجه شخص حضرت آقا و دیگران نمایند ولی امروز فرجام برجام کاملا روشن شده.
ظهره وند همچنین در این مصاحبه رادیویی خطاب به دولت روحانی گفت: اگر برجام موفق بود، شما که به خودتان مدال دادید اما نباید دیگران را نیز با شیوه ای ناجوانمردانه در نتیجه برجام سهیم کنید.

**13 هزار نفر زندانی غیر عمد چشم انتظار رهایی
رادیو در این هفته حامل خبر هایی خوش درباره زندانیان جرایم غیر عمد بود. در این رابطه اسدالله جولایی رئیس ستاد دیه کشور ضمن مصاحبه اختصاصی با این شبکه از آزادی بیش از 13هزار زندانی غیر عمد خبر داد و گفت: امیدواریم طلبکاران مقداری از طلب خود را گذشت کنند و مجلس نیز برای سال 98 در بودجه دو هزار میلیارد ریال قرض الحسنه که بانک های عامل ملی، ملت، تجارت و صادرات هستند تا حدود 200 میلیون تومان، بنابر تشخیص و تحقیق و شناسایی انجام می شود، به بدهکاران داده می شود.
وی اضافه کرد: اصلاح قانون چک، موضوع دومی بود که پیگیری کردیم و طبق آمار بانک مرکزی مشاهده می کنیم که منحنی چک های برگشتی رو به نزول و چک های وصولی رو به صعود است.

** خصوصی سازی در خفا پیش می رود/ مردم را سهیم کنید!
هنوز آشفته بازار واگذاری و تحویل خودرو فروکش نکرده که تازه ترین تصمیم خودروسازان صدای مجلسی ها را هم درآورد. محمدرضا منصوری که همواره انتقادات تندی بر عملکرد جامعه خودروسازی کشور دارد، اینبار نیز از روند خصوصی سازی لایه کرد و گفت: بارها تاکید کرده ایم خصوصی سازی را در رسانه مطرح کنید تا مردم نیز در خریدها سهیم شوند ولی این ها می خواهند در خفا خصوصی سازی را پیش برند.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: در جایی که رقابت وجود ندارد و فروش انحصاری است، قیمت ها باید توسط یک واحد تعیین شود و یا با باز شدن فضای واردات خودرو، قیمت ها را کاهش دهیم.

**82 درصد جامعه تحت پوشش کارت ملی هوشمند قرار گرفتند
در حالیکه برخی رسانه های داخلی در شرایط تحریم بر طبل نامساعد بودن اوضاع کالاهای وارداتی می کوبند و از نبود بدنه کارت ملی هوشمند انتقاد دارند، سخنگوی سازمان ثبت احوال از پوشش 82 درصدی کارت ملی هوشمند خبر داد.
سیف الله ابوترابی با اعلام این خبر به رادیو گفت وگو گفت: برای افراد باقی مانده در دو مرحله تمدید کردیم تا افراد باقی مانده مراجعه کنند. قطعا مردم مزایای زیادی را از کارت ملی هوشمند شاهد خواهند بود.

** معامله قرن؛ بیزینس شکست خورده ترامپ
در آخرین هفته ماه مبارک رمضان همزمان با برپایی نشست مرتجعان عرب و کاسه لیسان امریکایی منطقه، اخبار محور مقاومت به صورت مستقیم و غیر مستقیم به مقوله قدس اختصاص یافت.
در این رابطه و در مصاحبه با رادیو گفت وگو، دبیر انجمن بین المللی ضد صهیونیست طرح شکست خورده معامله قرن را به معنای پول گرفتن از عربستان و فروش زمین به فلسطینیان در قبال مهاجرت اجباری دانست و آن را به یکی از بیزینس های ترامپ تشبیه کرد.
کنعانی مقدم گفت: همانطور که مقام معظم رهبری بارها اعلام کردند هیچ گونه سازشی نباید بر سر فلسطین شکل گیرد و مردم این کشور سرنوشت خود را تعیین می کنند و حتی تشکیلات خودگردان که به سازش و مذاکره تمایل داشت نیز اعلام کرد این طرح به جهنم می رود.

دسترسی سریع