این هفته در رادیو گفت وگو شنیدید؛ از دعوای تعزیرات و خودروسازان تا بازخوانی مفهوم مقاومت

بسته خبری این هفته رادیو گفت وگو، شامل ادعا ونقض گفتارهایی از مسئولان اقتصادی است. تنظیم بازار،روند نزولی قیمت سکه و... مهم ترین عناوین بود. دیگر محور این بسته، "مقاومت" درکلام رهبری و بازخوانی این کلیدواژه از سوی کارشناسان بود.

1398/03/22
|
15:55
|

** دولت به جای تخصیص 14 میلیارد دلار ارز، موانع تولید را رفع کند

در هفته جاری ارز جهانگیری بار دیگر بر سر زبان ها افتاد و رسانه ها هر یک کوشیدند مشقات این ارز در راه تولید، صادرات و تامین مواد اولیه در کشور را بر گردن دولت بیاندازند؛ خاصه در روزهایی که مصاحبه های بسیاری موضوع تنظیم بازار را بدنبال داشت.

در این رابطه رئیس کمیسیون صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران تخصیص 14 میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی را اقدامی نامعقول دانست و گفت: دولت به جای این کار باید موانع تولید را رفع و به تولیدکننده کمک کند.

وی که در یکی از برنامه های اقتصادی رادیو گفت وگو با تأکید بر اینکه دولت باید روند صادرات و واردات را تسهیل کند گفت: در حال حاضر تولید خودرو با نیاز بازار همخوانی ندارد درصورتیکه اگر تعرفه های بالای 100 درصدی برای خودروهای خارجی وضع نشود و جلوی واردات ماشین آلات را نیز سد نکنیم مطمئنا خودرو قیمت تعادلی خود را پیدا خواهد کرد.

**انبوه سازان در زمین های دولتی خانه می سازند

خبر خوش دیگر برای زوج های جوان و خریداران مسکن، در حوزه تولید خانه های ارزان بود که در این هفته از سوی وزارت راه و شهرسازی مطرح شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در اینباره و در مصاحبه با رادیو گفت وگو، با اشاره به راهکار جدید دولت برای خروج بازار مسکن از رکود و کاهش قیمت ها گفت: به زودی زمین های دولتی در کلان شهرها به انبوه سازان متخصص و آشنا به مصالح روز واگذار می شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه متخصصان حوزه مسکن نیز باید وارد میدان شوند، گفت: «دولت قصد دارد قیمت زمین را در راستای کاهش قیمت مسکن، به حداقل یا صفر برساند. این مسئله در کلان شهرها مطرح است که آثار مثبت آن در سایر شهرها نیز نمود خواهد یافت.»

** تشکیل قرارگاه بازسازی دشت آزادگان از امروز

در این هفته همچنین تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص لزوم ادامه توجهات به مناطق سیل زده، رادیو گفت وگو را بر آن داشت تا آخرین اخبار روند بازسازی را از زبان استاندار خوزستان پیگیری کند.

شریعتی در رابطه با بحث سیل زدگان به رادیو گفت وگو پاسخ داد: قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده در دشت آزادگان از امروز تشکیل می شود تا زمینه برای کشت تابستانی زمین های سیل زده فراهم شود.

به گفته استاندار خوزستان برآورد خسارت زمین های کشاورزی به تازگی به پایان رسیده و از هفته جاری تسهیلات قرض الحسنه زمین های کشاورزی پرداخت و وام بلاعوض در صورت تامین نقدینگی - به آن هایی که در سامانه ثبت شده اند- پرداخت می شود.

شریعتی به رادیو گفت وگو گفت: «هماهنگی برای خارج کردن آب بعد از تاکیدات رهبر انقلاب انجام گرفت و در مناطق شوش، شوشتر، شادگان، خرمشهر و... اکثر زمین ها را از آب خالی کردیم.»

**مقاومت در کلام رهبری دشمن را خلع سلاح کرد

اما پر بحث ترین مبحث خبری تحلیلی این هفته رادیو گفت وگو به سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب و تاکید معظم له بر مسئله "قدرت" اختصاص یافت و در این باره مسئولان نظام و صاحب نظرات اقتصادی به تحلیل و بررسی و چگونگی تحقق این مهم پرداختند.

حمیدرضا مقدم فر پیروزی در جنگ تحمیلی و فتنه های مختلف در سال 88 و 77 را یادآور شد و افزود: «امروز دشمنان انقلاب اسلامی سناریوی فریب را برای ملت طرح ریزی کرده اند که دوگانه سازی جنگ و صلح و جنگ و مذاکره را دربر می گیرد.»

مقدم فر ادامه داد: «مقاومت در بیان رهبری نوعی نظریه است و از دل مکتب امام-ره- استخراج شده و پشتوانه آن نیز مکتب اسلام ناب و قرآن است.»

** مقاومت در عرصه علم یعنی تامین بومی نیازهای علمی کشور

استاد دانشگاه گفت: مقاومت در عرصه حوزه علم و فناوری یعنی خودمان تولیدکننده علم باشیم و بقیه کشورها، نیازمندیهایشان در حوزه علم را از ایران تامین کنند.

محمد صادق کوشکی با بیان اینکه بسیاری از مردم وقتی واژه مقاومت را می شنوند، یک مفهوم سخت افزاری و نظامی را تلقی می کنند، گفت: مقاومت در عرصه حوزه علم و فناوری به این معنی است که خودمان تولید کننده علم باشیم و بقیه کشورها، نیازمندی هایشان در حوزه علم را از ایران تامین کنند. شاید خیلی ها فکر کنند این موضوع امکان پذیر نیست اما حقیقت آن است نمونه های بسیار زیادی از این موضوع وجود دارد.

وی با بیان اینکه مقاومت برای یک ملت متمدن به معنی خود بنیاد بودن در همه عرصه ها است، اظهار داشت: اتکا به خود برای ملتی بزرگی مانند ایران با سابقه تمدنی چند هزار ساله، نباید دست نیافتنی باشد و در بعضی از عرصه ها با تفکر مقاومت به اهداف خود رسیده ایم.

** برخورد تعزیراتی برازنده مردم و تولید کننده نیست

برخوردهای تعزیراتی و ورود یک نهاد نظارتی از سوی دولت که اینبار یقه بخش خصوصی را گرفته تا عرصه ی گرانی بازار کمتر بر مردم تنگ شود، دعوا و جنجال رسانه ای بسیاری در این هفته به پا کرد.

از یک سو مدیران تعزیرات و از سوی دیگر فعالان اقتصادی و صاحبان اصناف هر یک گواهی شخصی بر این مدعا آوردند و بر تنور داغ خبرها دمیدند.

در اینباره رئیس اتحادیه تولیدکنندگان زنجیره ای مرغ برخورد تعزیراتی و تامینی بازار مرغ را از سوی دولت اشتباه خواند و افزود: امیدواریم این رویکرد هر چه سریع تر حذف شود و شرایط برای تولید رقابتی فراهم گردد.

صابری در مصاحبه با رادیو گفت وگو با انتقاد از رویه دولت به اسم قیمت مصوب گفت: این رویه دولت در سال های اخیر موجب شده نقدینگی و سرمایه تولیدکننده در جامعه هزینه شوند.

**** سازمان بازرسی در مشاهده میدانی تایید کرد احتکاری در کار نیست

دبیر انجمن خودروسازان نیز در خصوص اظهار نظر رسانه ای مدیرکل تعزیرات حکومتی [مبنی بر احتکار از سوی خودروسازان] گفت: سازمان بازرسی کل کشور به ایران خودرو مراجعه و مشاهده کرد احتکاری در کار نیست.

دبیر انجمن خودروسازان تصریح کرد: «جای تعجب است که مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران این حرف را رد می کند؛ در حالیکه امسال رونق تولید نامگذاری شده ولی نمی دانم چرا اینگونه با تولید برخورد می شود.»


** افزایش قیمت برنامه ریزی شده بود/ می خواستند اجناس را گران تر کنند!

مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران اما بدون توجه به مسائل حاشیه ای، صرفا به تشریح آخرین اقدامات تعزیرات و نقش موثر این سازمان در جلوگیری از گرانی های بازار پرداخت.

اسفنانی که به نظر می رسد این روزها درپی بیان مطالب ناگفته است، به رادیو گفت وگو گفت: بنا بود بیش از این ها افزایش قیمت داشته باشیم؛ چراکه گاهی افزایش قیمت ها بر اساس [سناریویی داخلی و خارجی] از قبل طراحی شده است.»

وی در پاسخ به سال مجری برنامه که پرسید آیا گرانی های اخیر مقوله ای برنامه ریزی شده است، گفت: «قرار بود این اقلام با قیمت های بسیار بیشتر در اختیار مردم قرار گیرد.»

** چه کسانی از مالیات بر سکه معاف می شوند؟

در حالیکه این هفته خبر تلخی برای خریداران سکه انتشار یافت، معاون حسابرسی شهر و استان تهران در سازمان امور مالیاتی در تلطیف این خبر اضافه کرد و گفت: طبق بخشنامه مالیات بر درآمد، اگر کسی ادعا کرد سکه ها را نفروخته و یا بابت مهریه واگذار کرده از این بخشنامه معاف خواهد شد.

ابراهیمی در مصاحبه با رادیو گفت و گو در رابطه با بخش نامه ای که اخیراً درخصوص مالیات سکه صادر شده اظهار داشت: ما بر اساس منابع مالیاتی موجود در قانون مالیات های مستقیم، حق گرفتن مالیات را داریم و بخشنامه مزبور درباره مالیات بر درآمد است.

گفتنی است این مصاحبه که درست بعد از انتشار خبر معافیت برای خریداران سکه انجام گرفت، در صدر اخبار خبرگزاری ها و جراید در هفته جاری منتشر شد.

دسترسی سریع