رادیو گفت وگو در هفته ای که گذشت؛(به همراه پادکست گفت و گو پلاس)

وزارت راه و شهرسازی با چند پیشنهاد و طرح و قرارداد، یکی از خوش خبرهای این هفته بود. بعد از تب داغ بازار فروش و اجاره بهای مسکن، اینبار خانه دار شدن نیروهای مسلح و کارمندان دولت، دو خبری بود که بیشترین بحث و نظر را به خود اختصاص داد.

1398/04/05
|
16:29

ساخت 400هزار واحد مسکونی
مشاور وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر، به رادیو گفت وگو گفت: طرحی جدید را در این رابطه شروع کرده ایم و حدود 400هزار واحد را استارت زده و در حال تامین و شناسی اراضی هستیم.
فریدون پیرلورن با بیان این مطلب افزود: برخلاف نظر اقتصاددانان که می گویند دولت نباید در امر مسکن دخالت کند، معتقدم دولت باید در حوزه مسکن دخالت داشته باشد؛ خاصه برای تامین مسکن اقشار ضعیف جامعه که هیچ امیدی به تامین منزل ندارند.

مسکن سودده؛ پای کانادایی ها را به ایران باز کرد
نائب رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک ضمن تایید این خبر گفت: سرمایه گذاران با توجه به سود بانکی صفر تا یک درصدی در کانادا، با هدایت سرمایه خود به سمت بازار مسکن ایران تا50درصد سود می کنند.
عقبایی با اشاره به طرح "مالیات بر عایدی مسکن" گفت: متاسفانه این طرح در سال 1393 یک شبه از دستور کار خارج شد درحالیکه تصویب آن می توانست از اینگونه حرکات جلوگیری کند.
در همین رابطه یک نماینده با اشاره به خارج شدن طرح "مالیات بر عایدی مسکن" از دستور کار مجلس گفت: این قانون به هیئت رئیسه مجلس رفت و دلیل اصلی کنار گذاشته شدن آن را باید از هیئت رئیسه سوال کرد.
موسوی لارگانی افزود: طرح "مالیات بر عایدی مسکن" از طریق لابی گری وزارت راه و شهرسازی با هیئت رئیسه مجلس از دستور کار خارج شد.

تب گرانی سیب زمینی و پیاز را هنوز از یاد نبرده بودیم که خبر گرانی یکی دیگر از اقلام پر مصرف در این هفته داد تعزیراتی ها را در آورد.
محمدعلی اسفنانی در دو مصاحبه مفصل و مجزا با رادیو گفت وگو در دفاع از حق مردم تاکید کرد مصرف کننده قدرت خرید خود را از دست داده.
مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران همچنین به رادیو گفت وگو گفت: شیر، ماست و پنیر بر اساس نرخ مصوب سازمان حمایت باید تا 6درصد افزایش قیمت داشته باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر افزایش جدید قیمت لبنیات غیرقانونی است.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم درپی افزایش قیمت شیر و ماست، گفت: برخی شرکت های لبنیاتی تا 105 میلیارد تومان جریمه شدند که نشان دهنده برخورد تعزیرات با متخلفان کلان است.
اسفنانی تاکید کرد: اگر قاعده قیمت گذاری رعایت شود حقوق مصرف کننده و تولیدکننده رعایت خواهد شد.

مواضع صریح و روشن رئیس دستگاه قضا در هفته قوه قضاییه، راهبردی کلان را در سطح رسانه ها به نمایش گذاشت.
در این میان رادیو گفت وگو با رویکرد نقد درون گفتمانی و نگاهی همه جانبه به مقوله عدالت و ترویج قسط در جامعه، بیشترین عنوان برنامه را در هفته قوه قضاییه از آن خود کرد.

کاهش اطاله دادرسی
این سرتیتر بسیاری اخبار در حوزه قانون و قضا، خاصه در هفته گذشته بود. سخنگوی قوه قضاییه در اینباره و ضمن مصاحبه با رادیو گفت وگو اعلام کرد: در لایحه تحول قضایی که به مجلس ارسال خواهد شد به دنبال کاهش ورودی پرونده ها و قضازدایی هستیم.
اسماعیلی گفت: کاری جهادی و انقلابی در پیش داریم و پیش بینی می کنیم بخشی از پرونده های معوق در سال جاری به سرانجام برسد.
سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: با تامین صلح و سازش در دعاوی خانوادگی و استفاده از مشاوران و ریش سفیدان پرونده های ورودی به مراجع قضایی کاهش یافته و فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی پیاده شود.

طرح تحول سلامت و کاهش پرداخت از جیب مردم
در هفته ای که گذشت، طرح تحول سلامت یکی دیگر از داغ ترین خبرها بود که به گفته معاون درمان وزارت بهداشت قرار است از این پس پرداخت از جیب مردم از 37 به 5درصد برای روستایی ها و فقط 10 درصد برای بخش شهری اتفاق بیفتد.
قاسم جان بابایی با بیان این مطلب به رادیو گفت وگو گفت: دولت در طرح تحول سلامت تخت های بیمارستانی را اضافه کرده و در این مدت حدود 30 هزار تخت بیمارستانی افزایش یافته.
معاون درمان وزارت بهداشت توسعه مراکز ناباروری را از دیگر ثمرات طرح تحول سلامت دانست و افزود: در حال حاضر 84 مرکز ناباروری در کشور وجود دارد که 40 مرکز خصوصی است و مراکز دولتی هم خدمات رایگان ارائه می دهند.

ایران با کسی شوخی ندارد
احمد توکلی از دفاع جانانه جمهوری اسلامی از تمامیت ارضی و ساقط کردن پهپاد آمریکایی سخن گفت و تاکید کرد که ایران در حوزه امنیت خود با کسی شوخی ندارد.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تمدید مجدد مهلت ایران برای اجرای استانداردهای FATF گفت: طرف مقابل به شدت منتظر تسلیم شدن ایران است و حتی ما و وزارت خارجه را تهدید کردند ولی ملاقات عزت بخش مقام معظم رهبری با آبه در تمدید مهلت از سوی FATF موثر بود.

رعایت تعهدات برجامی از سوی ایران انتظاری بیجاست
این هفته اظهارات کمال خرازی یکی از پر بحث ترین های حوزه سیاست خارجی بود. بر این اساس سخنگوی اسبق وزارت خارجه به رادیو گفت وگو گفت: وقتی طرف مقابل به تعهدات عمل نمی کند، نمی توان انتظار داشت، ایران ملزم به رعایت تعهدات برجامی باشد.
مهمانپرست با بیان این مطلب افزود: «اروپایی ها همچنان از فعال کردن اینستکس عاجز هستند و در مقطع کنونی از سوی ترامپ تهدید شده اند.»

اتحادیه اروپا توان مقابله قطعی سیاسی و اقتصادی را با امریکایی ها ندارد. ولی به گفته مهمانپرست اروپایی ها باید از لحاظ حیثیتی راهکاری برای جبران تحریم های جدید امریکا پیدا کنند.
سخنگوی سابق وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد:«محدودیت جمهوری اسلامی حد و سقفی دارد؛ البته آژانس همواره فعالیت های ایران را تایید کرده است.

این هفته همچنین جزئیات تشییع بیش از 100 شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس در رادیو گفت وگو اعلام شد.
معاون اجرایی سپاه محمد رسول الله با اعلام این خبر گفت: پیکر تعدادی از شهدا همچنان مفقود است و هنوز به آغوش گرم خانواده هایشان بازنگشته اما همکاران ما در حال تفحص پیکر رزمندگان و بازگشت آنها به استان های مربوطه هستند.

دسترسی سریع