آنچه در صدای اندیشه ها شنیدید؛ سریال تحقیرآمیز امریکا در هفته ای که گذشت

این هفته، حقوق بشر امریکایی مهر تاییدی بر سریال تحقیرهای خفت بار امریکا در ماجرای سرنگونی پهپاد جاسوس ایالات متحده بر فراز آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران بود و بیشترین آمار کمی اخبار رادیو گفت وگو را به خود اختصاص داد.

1398/04/12
|
15:12

**دود جنگ با ایران به چشم امریکا می رود

بهشتی پور در این رابطه به رادیو گفت وگو گفت: «رئیس جمهور امریکا به تنهایی تصمیم نمی گیرد. مجموعه حاکمیت امریکا تصمیم گرفتند از طریق تحریم ها و فروپاشی از درون مشکل خود را حل کنند.»

بهشتی پور افزود: «امریکا تصمیم دارد با کمترین هزینه با ایران مقابله کند. درپی جنگ نیست. ترامپ نیز این را می داند و از اینرو در صحنه تبلیغاتی بازی می کند.»

**تروریست های امریکایی بزرگترین حامی منافقین

رامین مهمانپرست با اشاره به اینکه حقوق بشر امریکایی چیزی نیست جز اینکه از صهیونیسم و منافقین حمایت می کند، گفت: یکی از مجرمین اصلی در نزد افکار عمومی و حقوق بشر جهان، دولت ایالات متحد آمریکا است و ایران یکی از قربانیان اهداف تروریستی بوده و هست.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان به رادیو گفت وگو گفت: کشورهای غربی واژه حقوق بشر را طراحی کردند و اینگونه وانمود می کنند که این واژه ها باید معیار و شاخص در سطح بین الملل باشد؛ در صورتی که بزرگترین نقض کننده همه تعهدات بین المللی و انسانی، خود آمریکایی ها به واسطه تمسک به همین واژه ها از جمله حقوق بشر هستند.

**امریکا قتل سیاه پوستان امریکا را توجیه می کند

محمدرضا مرندی گفت: در فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی مشاهده می‌کنید که آمریکا با کوچک‌ترین بهانه ای سیاه‌پوستان را مورد ضرب و شتم قرار داده و بعد به قتل می‌رساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: مساله ی بمبِ اتمی در میان است؛ بر اساس حقوق بشر دو کشور که در جنگ با یکدیگر هستند حق ندارند از بمب اتم استفاده کنند و 250 هزار نفر شهروند عادی را به قتل برسانید و بعد از 60 سال روسای‌جمهور آمریکا بگویند ما به خاطر این واقعه عذرخواهی نمی‌کنیم!

مرندی گفت: یکی از موارد نقض حقوق بشر در آمریکا استراق سمع است که بعد از حادثه 11 سپتامبر با استفاده از امکانات وسیع کامپیوتری به صورت روزانه میلیون‌ها مکالمه مردم آمریکا را استراق سمع می‌کنند.

**وجدان بشری در حال بیدار شدن است

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به وقایعی نظیر شکل گیری جلیقه زردهای پاریس و تظاهرات چند صدهزار نفری علیه صهیونیسم در پاریس و لندن گفت: به نظر می‌رسد به تدریج وجدان بشری در حال بیدار شدن است.

ناصر دهقان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آمریکا که خود نهادها و معاهدات بین‌المللی را به وجود آورده، به عنوان ابزاری برای اعمال فشار و کنترل سایر ملت‌ها از آنها استفاده می کند.

**پرونده مدیران نجومی بگیر به قوه قضاییه ارسال شد

این هفته خبر ارسال پرونده 400 مدیر نجومی بگیر به قوه قضاییه منتشر شد.

کاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه سرا با بیان این خبر به رادیو گفت وگو اظهار کرد: اکثر مدیران کشور افراد پاک دستی هستند. از بین 130 هزار مدیر، تنها 400 نفر حقوق نجومی دریافت کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین از لزوم بازدارندگی درباره دریافت حقوق های نجومی سخن گفت و افزود: قوانین باید در گام اول اصلاح شود. مثلا در ماده 141 قانون تجارت، پاداش های کمتر از پنج درصد را برای مدیرانی که کار مضاعف کردند در نظر گرفتیم. این قانون باید اصلاح شود و مجلس هم به این حوزه ورود کرده است.

دسترسی سریع