در رادیو گفت وگو شنیده شد؛ از "مزرعه داران سکه" تا "مسافرانی که قرار است پرواز کنند"

این هفته در رادیو گفت وگو پر بود از خبرهای اقتصادی. از برنامه ها صبحگاهی و ظهر وعصر گرفته تا میزگردهای چالشی و حتی برنامه های علمی واجتماعی از بحث های پولی و بانکی وارز وتجارت بی نصیب نبودند.

1398/04/20
|
16:40

این روزها که تب تولید سکه های مجازی بالا گرفت و از هر دری سیل موافقان و مخالفان بیت کوین خبرسازی می کنند، رادیو گفت وگو هم سراغ این بحث داغ رفت و در این میان پای تعزیرات و پلیس فتا و نماینده های مجلس به برنامه های خبری و چالشی این شبکه رادیویی باز شد.

** برق یارانه ای؛ قاچاق بیت کوئین

رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه همه مردم در درآمد بیت کوین حاصل از برق دولتی سهم دارند، یارانه برق را منجر به افزایش کشش به سمت این ارز دانست.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از پایگاه خبری رادیو گفت وگو رمضانعلی سبحانی فر رئیس کمیته ارتباطات مجلس با اشاره به افزایش مصرف برق در کشور برای تولید بیت کوین گفت: متاسفانه مجلس هنوز در این زمینه ورود نکرده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری شهروندان خارجی علاقمند به سفر به ایران و استخراج بیت کوین هستند، افزود: باید ساز و کاری تعریف شود که تولید مصرف جمع آوری شود و یا اینکه تعرفه کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند بالا رود.

**مسکن همچنان خبر ساز

با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات مسکن، حواشی قیمت گذاری در بسیاری موضوعات مرتبط با مسکن خودنمایی می کند. از یک طرف افزایش قیمت اجاره بها با نگاهی سودجویانه به قیمت کذایی مسکن گره می خورد و از سویی دیگر ناتوانی در به کار انداختن خانه های خالی در صدر برنامه های مسئولان قرار گرفته. اما به گفته عقبایی نهادهای قضایی و شبه قضایی باید به حوزه خانه های خالی ورود کنند ولی در قیمت گذاری مسکن، حرکت های پلیسی و تعزیراتی پاسخگو نیست.

نائب رئیس صنف مشاوران املاک با اشاره به اینکه از "مالیات های تنظیمی" هیچ درآمدی عاید حاکمیت و دولت نمی شود، گفت: متاسفانه دولت و سازمان امور مالیاتی هیچ عزمی برای دریافت مالیات تنظیمی ندارند؛ چون اصولا هیچ درآمدی از این مالیات عاید آن ها نمی شود

**اجاره بهای 100 درصدی در تابستان داغ 98

همچنین محمدعلی اسفنانی در برنامه "حجره" رادیو گفت وگو با اعلام اینکه آمار دقیقی از تعداد خانه های خالی خاصه در تهران وجود ندارد، گفت: سامانه ای برای ثبت این خانه ها وجود ندارد و برآوردها نیز ناظر بر حدسیات است که گاه از واقعیت فاصله دارد.

مدیرکل تعزیرات استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا تاثیر قیمت مسکن در تعیین اجاره بها، تاثیر دارد یا خیر، گفت: بر فرض اینکه قیمت مسکن 100 درصد افزایش پیدا کرده، آیا قیمت اجاره بها نیز حتما باید اینگونه باشد؟ خیر! ولی گاه در تعیین مبلغ اجاره، به قیمت مسکن استناد می شود.

**گاز ازون مهمترین آلاینده تهران

مدیر پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی با اشاره به اثرات زیست محیطی گرمای کشنده این روزها را به آلودگی ربط داده و معتقد است با افزایش میزان آلاینده ها، بر غلظت گازهای سمی و گرما افزوده می شود.
احمد وظیفه با بیان اینکه دمای تهران از نیمه دوم تیر تا نیمه اول مرداد ماه به بالاترین حد ممکن می رسد گفت: رکورد این دما 43 درجه سلسیوس سانتی گراد است. تهران این روزها در اوج دمای40 درجه، به سر می برد و در چنین شرایطی، تغییر پیک مصرف در کاهش آلودگی به شدت تاثیر گذار است.

**آخرین برگ برنده ترامپ پوچ شد

هنوز یک هفته از سرنگونی پهپاد امریکایی نگذشته بود که خبر از حرکت مغرضانه استعمار پیر علیه یکه تازی جمهوری اسلامی در منطقه به گوش رسید. بسیاری از کارشناسان توقیف نفتکش ایرانی را خوش خدمتی انگلیس به امریکا تفسیر کردند و معتقد بودند این آخرین برگ برنده ی ترامپ در منازعات انتخاباتیِ امریکاست.

حسن هانی زاده در این رابطه در مصاحبه با رادیو گفت وگو تاکید کرد که این کار انگلیسی ها به بهانه نزدیک شدن بیشتر به امریکا بوده است.

این کارشناس غرب آسیا همچنین با بیان اینکه غرب از ایجاد بلوک مشترک توسط کشورهای اسلامی وحشت دارد تصریح کرد: طرح معامله قرن یکسویه است و از سوی امریکا، محمد بن سلمان و نتانیاهو ایجاد و طراحی شده و تلاش دارد به عنوان برگ برنده انتخاباتی در دست ترامپ باشد.

**ایران صاحب تاکسی پرنده می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی با اعلام این خبر گفت: تاکسی های هوایی معمولاً برای سفرهای بین شهری کاربرد دارند و استفاده از آن برای مسافتی در حدود 200 کیلومتر مقرون به صرفه خواهد بود.

منوچهر منطقی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: اگر این صنعت را ارتقا دهیم تولید هواپیما در ایران تقویت خواهد شد. به عنوان مثال بالگرد هشت نفره در کشور رونمایی شده اما بازار جدی ندارد و اگر این تاکسی های هوایی راه بیفتد بازار جدی پیدا خواهد کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به محدوده فعالیت این هواپیماها گفت: کلیه استان ها و شهرستان هایی که فرودگاه ها غیرفعال یا کم فعال دارند می توانند در این حوزه درخواست دهند.

دسترسی سریع