صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

هجدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه در حال برگزاری است.

خبرگزاری مهر-غلامحسین اسماعیلی، در هجدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت سپهبد سلیمانی و همرزمانش، گفت: او قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم به ویژه تروریسم دولتی بود. خون ایشان و شهدا روحیه انقلابی مجددی به جامعه ایران اسلامی بخشید. حضور بینظیر مردم در تکریم و تشییع این شهیدان همایش قدرت و پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی و نمایش انسجام همه نیروهای انقلاب در برابر دشمن جنایتکار و تروریسم دولتی امریکا بود.

وی افزود: مردمی که دشمنان قسم خورده نظام خیلی تلاش کردند آنها را از حاکمیت جداو از صحنه های آنقلاب دور کنند اما خون به ناحق ریخته این شهیدان آنها را به میدان آورد.

اسماعیلی با بیان اینکه این حضور یک رزمایش بی نظیر نظامی و مردمی در امتداد اربعین حسینی بود، گفت: این همایش یک رفراندوم بزرگ بود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود ان شالله گام های بعدی انتقام سخت هم برداشته خواهد شد و به حضور تا مشروع آمریکایی ها پایان داده خواهد شد.

اسماعیلی ادامه داد: دشمنان به دنبال بحران آفرینی در منطقه و ایران هستند و نقشه و توطئه اصلی آنها جنگ نرم و هیاهوی رسانه ای است.

در روزهای اخیر شاهد حوادث تلخ و غمبار دیگری از جمله حادثه جان‌باختن شرکت کنندگان در مراسم تشییع شهدا در کرمان و همچنین عروج شهادت گونه مسافران پرواز اوکراین بودیم و به خانواده های این عزیزان و اتباع خارجی این پروازها تسلیت می‌گویم.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این عزیزان به ویژه جانباختگان و شهدای حادثه سقوط هواپیما از ما و خانواده ما و هموطن ما بودند و تعدادی هم میهمان جمهوری اسلامی بودند. داغدار این فاجعه‌ ما هستیم نه دیگران آمریکا و انگلیس نقش خونخواری و نه خون خواهی را ایفا می کنند. می دانیم اینان دلسوز ایران و ایرانیان نیستند اینها کسانی هستند که در سیل فروردین 98از رساندن کمک های مردمی و نهادی های بین المللی به مردم سیل زده ایران ممانعت کردند اگر دوست دار ایران و ایرانی بودند این جنایت را رقم نمی زدند.
سخنگوی قوه قضاییه به سیل روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: امروز موضوع مهم جامعه ما امداد رسانی و کمک به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان و استان های جنوبی کشور است همه ما وظیفه داریم با همه توان به کمک هموطنان سیل زده بستاییم. با ابلاغ رییس قوه قضاییه دستگاه های قضایی هم مامور به کمک و نظارت بر نحوه کمک رسانی شدند. امیدواریم با این تلاش و مجاهدت هر چه سریعتر گرفتاری های مردم سیل زده ما هم بر طرف شود.

وی در خصوص واکنش قوه قضاییه به حضور سفیر انگلیس در اغتشاشات اخیر گفت: بین اقدام اعتراضی و مغایر با امنیت ملی کشور تفاوت قایل هستیم و از امنیت کشور کوتاهی نمی‌کنیم. در این موضوع ماموریت ما تامین امنیت شهروندانمان است و تعارفی با هیچ کس حتی کسی که مدعی مصونیت دیپلماتیک باشد البته به قوانین بین‌المللی احترام می گذاریم اما احترام به کنوانسیون های بین المللی یک طرفه نیست.

اسماعیلی ادامه داد: طبق قانون باید قوانین کشور پذیرنده را بپذیرند. اینکه سفارت ایران داخل کشور و سفیر انگلیس به عنوان بالاترین مقام انگلیسی در کشور در تجمع غیر قانونی حضور یافته و فیلم و عکس بگیرد و تشویق بکند قابل قبول نیست.

وی افزود: حتی این فرد ابتدا خودش را معرفی نکرد و وقتی دید در شرف بازداشت است خودش را معرفی کرد. شیطنت و دروغ گویی از این بالاتر را از یک شخصیت دیپلماتیک را می توان شاهد بود؟ اگر شخصی در کشور پذیرنده چه دیپلمات و چه غیر دیپلمات باشد، اگر عنصر غیر مطلوب باشد.هم انتظار مردم اخراج را می خواهد و هم قواعد بین المللی این انتظار را دارد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: امروز انتطار مردم ما این است و قواعد بین المللی این را ایجاب می کند که از کشور اخراج بشود البته وزارت امور خارجه متولی است. ما به عنوان جامعه حقوقی برداشت مان این است که این فرد عنصر نامطلوب است.

اسماعیلی ادامه داد: طبق قانون باید قوانین کشور پذیرنده را بپذیرند. اینکه سفارت ایران داخل کشور و سفیر انگلیس به عنوان بالاترین مقام انگلیسی در کشور در تجمع غیر قانونی حضور یافته و فیلم و عکس بگیرد و تشویق بکند قابل قبول نیست.

وی افزود: حتی این فرد ابتدا خودش را معرفی نکرد و وقتی دید در شرف بازداشت است خودش را معرفی کرد . شیطنت و دروغ گویی از این بالاتر از یک شخصیت دیپلماتیک را می توان شاهد بود؟ اگر شخصی در کشور پذیرنده چه دیپلمات و چه غیر دیپلمات باشد اگر عنصر غیر مطلوب باشد.هم انتظار مردم اخراج را می خواهد و هم قواعد بین المللی این انتظار را دارد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: امروز انتطار مردم ما این است و قواعد بین المللی این را ایجاب می کند که از کشور اخراج بشود البته وزارت امور خارجه متولی است. ما به عنوان جامعه حقوقی برداشت مان این است که این فرد عنصر نامطلوب است.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که در رابطه با سقوط هواپیما کسی بازداشت است؟ گفت: جای تقدیر و تشکر از ستاد نیروهای مسلح و عزیزان‌مان در هوافضا دارد که خاضعانه در برابر ملت حاضر شدند و آنچه باعث این حادثه شد را به مردم گزارش دادند. در این رابطه ابتدا کمیسیونهای تخصصی در ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل و ابعاد موضوع در حال بررسی است. شاید ابتدا باید اعلام می شد که چنین کمیسیون هایی تشکیل شده است.

وی افزود: سازمان قضایی نیروهای مسلح مامور شده که با بررسی ابعاد مختلف و بهره گیری از کارشناسان متخصص حوزه سایبری و جنگ الکترونیک و اطلاعات ضبط شده در جعبه سیاه هواپیما و جمع آوری همه اطلاعات موضوع بررسی شود و از تعداد زیادی از افرادی که در این موضوع بودند تحقیقات شده است. هر شب تیم های ما از سازمان قضایی نیروهای مسلح تا ساعت 11شب مشغول تحقیق هستند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در این بررسی ها چند نکته را مورد بررسی قرار دادیم. نکته اول استیفای حقوق مادی و معنوی جانباختگان و خانواده هایشان است و ما مطالبه گر و اقدام کننده برای استیفای حقوق این خانواده ها هستیم. محور دوم ما کشف حقیقت است تا کنون نظریات مختلفی مطرح است و ما با بررسی همه آنها به نتیجه خواهیم رسید. محور سوم اجرای عدالت در این رسیدگی است.

وی ادامه داد: تاثیر سبب و تاثیر مباشر را بررسی خواهیم کرد. در این قصه بررسی خواهیم کرد که جنگ افروزی آمریکا به عنوان سبب این حادثه چه میزان نقش داشته است. افرادی بازداشت شدند و رسیدگی ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با آخرین وضعیت پرونده سکه ثامن گفت: با پیگیری های انجام شد و پرونده به دادگاه آمد و حکم صادر شده اما قطعی نیست. متهم اصلی این پرونده به چند فقره پانزده سال حبس تعزیری و رد مال محکوم شده است.

وی همچنین به جزایر نقدی محکوم شده است. در رابطه با پولشویی هم به جزای نقدی به مبلغ 99میلیارد و 222میلیون محکوم شده است.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری درباره دستگیری عناصر ضدانقلاب در ماجرای حمله به کلانتری در اهواز گفت: در یکی از حملات تروریستی که چندی قبل به یکی از کلانتری‌ها در استان خوزستان انجام شده بود، عناصر آن وابسته به خارج از کشور و جزو گروه‌های معاند بودند که منجر به شهادت دو تن از ماموران و مجروحیت یکی از سربازان شده بود؛ بنا داشتند از این عملیات فیلم بگیرند و به رسانه‌های خارج از کشور بفرستند که با تلاش‌های انجام شده این متهمان شناسایی ودستگیر و هفته گذشته محاکمه شدند. در این پرونده سه نفر از متهمان به خاطر اقدامات مسلحانه تروریستی به اعدام و سایر متهمان به حبس‌های 15 و 10 سال و یک نفر نیز با تخفیف به 5 سال حبس محکوم شده است.

وی در خصوص رسیدگی قضایی به ترور سپهبد سلیمانی گفت: ترامپ و دولت او رسماً اقرار کردند که این اقدام تروریستی توسط آنها انجام شده است.ما معتقدیم در حوزه کیفری سه مرجع صالح برای رسیدگی به این موضوع وجود دارد مرجع اول دادگاه های کیفری جمهوری اسلامی است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: فردی غیر ایرانی در خارج از قلمروی جمهوری اسلامی ایران اقدامی را علیه شهروندان انجام داده ما معتقدیم صالح به رسیدگی هستیم. مرجع دوم کشور عراق به لحاظ محل وقوع جرم است.

اسماعیلی تصریح کرد: مرجع سوم دیوان بین‌المللی کیفری لاهه است. بنای ما این است که هم در جمهوری اسلامی و عراق و در لاهه علیه ارتش و دولت آمریکا و علیه ترامپ اعلام جرم کنیم و تشکیل پرونده دهیم.
چه بسا شاید بعد از دوران ریاست جمهوری ترامپ بتوان او را فراخواند.

غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه تا کنون چه میزان تخلفات انتخاباتی به قوه قضاییه ارسال شده است؟ همچنین تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس رد صلاحیت شدند گفته شده برخی از آنها به خاطر محکومیت های مالی سلب صلاحیت شدند آیا این محکومیت ها قطعی است؟ گفت: در ارتباط با رد صلاحیت ها مرجع بررسی صلاحیت های قوه قضاییه مشخص شده عزیزان مان در شورای نگهبان به موجب قانون عهده دار هستند فرایند رسیدگی ها به اتمام نرسیده و فرصت اعتراض وجود دارد.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان پرونده در مراجع قضایی دارند البته عدد آنها بالا نیست تعدادی از رد صلاحیت شدگان هم پرونده قضایی ندارند. دو نکته را می‌گویم آمادگی داریم با وصول گزارشات برابر قوانین و مقررات رسیدگی کنیم. بارها اعلام کردم جرمی که رخ می دهد را بررسی می کنیم.
وی افزود: وظیفه ما است به گزارشات جرایم مالی رسیدگی کنیم بعد از رسیدگی می گوییم فرد محرم هست یا خیر.

اسماعیلی ادامه داد بین شائبه های مالی وجرم و فساد مالی تفاوت هست. در مجموع خودمان این داریم یک موضوع جرم داریم و یک موضوع صلاحیت قاضی هست. ممکن است یک‌ قاضی با یکی از اصحاب پرونده مراودات مالی داشته باشد و می خواهد خودرویی بخرد و این محکومیت کیفری ندارد اما ما آن را سلب صلاحیت قضایی ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: گزارشاتی که به ما واصل شود رسیدگی می کنیم. در مورد صلاحیت ها شورای نگهبان از ما استعلام می گیرد. اگر شورای نگهبان جرمی‌ را اعلام کند قطعا رسیدگی می کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در جریان رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی آیا وضعیت پرونده معاون سابق نظارت بانک مرکزی مشخص شد یا خیر گفت: این پرونده به لحاظ اینکه هنوز بین دادسرا و دادگاه در کش و قوس است و قرار است رفع نقص‌هایی انجام شود، بعد از رفع نقص و تکمیل تحقیقات اطلاع رسانی می‌شود.

اسماعیلی در خصوص پرونده موسوم به 18میلیاردی گفت: این پرونده خوب تبیین نشد یکبار گفتند پرونده 18 میلیارد گم شده و یکبارهم گفتند 18 میلیارد گم نشده است. با این حال برخی هم از بر باد رفتن این میزان تعبیر کردند و در این حوزه بخش‌هایی را بررسی کردیم.‌

وی افزود: بررسی کردیم چه میزان تعهدات ارزی رفع شده است. یک بخشی هم مربوط به مسولان بانک مرکزی است که در حال رسیدگی هستیم. در آن زمان خیلی ها سفر های خارجی با همان ارز 4هزار و 200 رفتند البته بخشی از تخصیص ها درست بود و واقعا کالا وارد شده بود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که دو ماه از اغتشاشات آبان می گذرد اما چرا آمار بازداشتیها و کشته شدگان اعلام نمی شود گفت: در رابطه با بازداشت شدگان ما مسئول هستیم و عدد را هم اعلام کرده بودیم. عدد هم رفته رفته به دلیل تفاوتی که بین اعتراض گر و اغتشاش گر بود کاهش یافت.‌ در رابطه با جان باختگان نهاد متولی شورای امنیت است و بخشهای از قوه قضاییه که مربوط به این قضیه است آمار داده است.

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های بقایی و مشایی گفت: آقایان مشایی و بقایی بارها اعلام شده که به پرونده آنها رسیدگی و محکوم شدند و محکومیت آنها در حال اجرا است و چه در رابطه با مرخصی و غیره مانند سایر زندان یان هستند و هر زندانی که نیاز به درمان خارج از زندان دارد مطابق آن امکان آن را فراهیم می‌کنیم. آزادی به معنای پایان محکومیت برای آنها اتفاق نیفتاده و برابر قانون از مرخصی استفاده می‌کنند.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین پیگیری ها در رابطه با کیک های آلوده به قرص گفت: بررسی های زیادی انجام شده و تا به امروز واحدهای تولیدی ما هیچ نقشی در این ماجرا نداشتند. این مطالعات هنوز ادامه دارد اما بیشتر نشان می دهد که بیانگر توطئه بوده است و بیش از پنجاه برند آلوده شده بودند. با هدف آسیب زدن به تولید اقتصادی کشور انجام شدن است و هر چه موردی هست این بود که فردی اعلام کرده است به این معنی که حتی یک مورد و نمونه باز شده از سوی مسئولان امنیتی و غیره آلوده نبوده است و تمامی نمونه های باز شده است با این حال بررسی ها ادامه دارد.‌

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از اعلام عمومی قصور در سقوط هواپیما آیا قوه‌ قضاییه در جریان این موضوع بوده است؟ گفت: آنچه که به قوه قضائیه اعلام شده بود چند ساعت پیش از اعلام عمومی بود و رئیس قوه قضاییه عضو شورای عالی امنیت ملی است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که آیا تبعه خارجی به جز سفیر انگلیس در اغتشاشات اخیر بازداشت شدند؟ گفت: به غیر از سفیر انگلیس گزارشی از بازداشت تبعه خارجی نداشتیم. در حوادث اخیر هم باید بگویم اجازه نمی‌دهیم امنیت کشور مخدوش شود. در حوادث اخیر شاهد اطهار نظر ها و اقداماتی بودیم صد درصد مغایر با امنیت ملی کشور و طبیعی است و حتی اعلام کردیم که با افراد ی که اعتراض مسالمت آمیز داشته باشند برخوردی نمی کنیم. البته نباید بدون مجوز قانونی باشد.با این حال اینجا هم مسالمت آمیز رفتار م کنیم. در حوادث اخیر عدد دقیق بازداشتی ها را نداشتم. عدد اولیه حدود سی نفر بودند اما عدد نهایی نبوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سلبیریتی هم در بین بازداشتی ها بوده است؟ گفت: برای ما وصفمجرمانه مهم است و شخص مجرم برای ما مهم نیست. تعدادی آزاد شدند اما اکنون عدد بازداشتی ها را اکنون ندارم.

مرتبط با این خبر

  • پیامدهای ترور شهید سلیمانی متوجه کاخ سفید خواهدبود

  • شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه علیه استکبار را جهانی کرد

  • حاج قاسم سلیمانی موثرترین عنصر در نابودی اهداف امریکا بود

  • خون شهید سلیمانی آغازی بر پایان امریکا در منطقه است

  • ترور قاسم سلیمانی رویایی مستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی ایران است

  • به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

  • سرزمین های اشغالی به حالت آماده باش درآمد

  • ولایت مداری، حاج قاسم را محبوب دلها کرد

  • ترور سردار سلیمانی نشانه انفعال و ضعف آمریکا بود

  • جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود