روی موج گفت و گو؛ طنز هفته را در «کاکتوس» بشنوید/سکوت گمشده در سیاست

رادیو گفت و گو با بهره گیری از فضای طنز در راستای رسالت خود برای افزایش ظرفیت نقد پذیری در جامعه، ایجاد امید و نشاط گام برداشته و به تولید برنامه «کاکتوس» اقدام کرده است.

1399/04/13
|
09:00
|

به گزارش روابط عمومی رادیو گفت و گو، طنز محل نشان دادن آسیب‌های اجتماعی با زبان شیرین است، یعنی معضلات جامعه را به جای اینکه تلخ و سیاه نشان دهد در یک لفافه شیرین می پیچد و این امر فرصتی را برای شناخت محیط پیرامون و تحمل‌پذیری افراد فراهم می‌کند. بیان مشکلات جامعه به زبان طنز، تاثیرگذاری و پذیرش بیشتری دارد، این قدرت هنر است که می تواند انسان را بلکه ناخواسته وادار به دانستن و درک موضوعی کند، زبان هنر قدرتی مثال زدنی برای نفوذ به میان مردم دارد.

در واقع مردم ایران همواره به مقوله طنز علاقه خاصی داشتند و طنز توانسته جایگاه خوبی برای خود در بین مردم ایجاد کند، لذا رادیو گفت و گو با بهره گیری از فضای طنز بازهم در راستای رسالت خود برای افزایش ظرفیت نقد پذیری در جامعه، طرح اندیشه های مختلف، ایجاد امید و نشاط، همه‌جانبه‌نگری گام برداشته و به تولید برنامه «کاکتوس» اقدام کرده است.

مریم بابایی تهیه کننده برنامه «کاکتوس» در خصوص این برنامه گفت: این برنامه مجله طنز شنیداری خبری است که با هدف پرداختن به اخبار حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی طراحی شده و بررسی اخبار با زبان طنز را در دستور کار قرار دارد. در این برنامه سعی کرده ایم از زاویه طنز به رویدادها بپردازیم؛ طنزی که سازنده و در جهت اصلاح است.

با توجه به گسترش رسانه های شنیداری و دیداری و اینکه اشاعه اخبار در فضای مجازی گاهی اوقات به افزایش حواشی اخبار دامن زده است، نیاز به تولید چنین برنامه هایی با محوریت طنز قوت گرفته و ضروری است که با نقد سازنده و مثبت، مسائل روز و مبتلابه جامعه را مورد بررسی قرار دهیم.

فضای این روزهای جامعه به دلیل بیماری کرونا دستخوش تغییرشده است که در این راستا جالی خالی برنامه های طنز گونه در برابر حجم اخبار ناخوشایند احساس می شود، با تولید برنامه «کاکتوس» سعی کرده ایم به کاهش تنش ها کمک کرده و تلخی اخبار را از خاطر مخاطبان بزداییم و در شیرین شدن ذائقه شان سهمی به نوبه خود ایفا کنیم.

گفتنی است که نقد منصفانه یکی از اهداف و ماموریت های اصلی این برنامه است، این نقد گاهی حرف دل مردم و حتی بعضی اوقات حرف دل مسئولان نیز هست، در واقع نگاهمان در این برنامه به سمت اصلاح روندهای ناخوشایند اجتماعی، ایجاد تفکر بین عموم مردم بوده است واین نقد یک تلنگر محسوب می شود.

اخبار مختلف در حوزه های گوناگون در طول هفته توسط کارشناسان و برنامه سازان برنامه «کاکتوس» رصد می شود و همین اخبار دستمایه موضوعات برنامه قرار می گیرد. این برنامه شامل چندین آیتم مختلف و گفتگوی تلفنی با طنز پردازان است.صابر قدیمی، مهدی فرج اللهی، رضا رفیع، محمدحسین روانبخش، علی زراندوز و لیلی گلدیس نیز از مجریان، گویندگان و مهمانان این برنامه هستند.

برنامه «کاکتوس» جمعه ها ساعت 18:00 روی موج اف ام ردیف 5/103 مگاهرتز با شما همراه می شود تا اندک زمانی را با ایجاد فضای شاد و مفرح ضمن اطلاع رسانی خبرهای هفتگی کنار مخاطبان فهیم این شبکه رادیویی باشد.

دسترسی سریع