رادیو گفت و گو با مستند «ریل 44» و «عصر کرونا» مخاطبان را همراهی می‌کند

رادیو گفت و گو با مستند «ریل 44» به تحلیل مشکلات و علل شکست خصوصی سازی و مستند «عصر کرونا» به بررسی کرونا ویروس از دریچه‌ نگاه بشر معاصر می پردازد.

1399/04/28
|
08:21
|

به گزارش روابط عمومی رادیو گفتگو، این شبکه رادیویی با توجه به رسالت رسانه ای خود که همانا حقیقت یابی، همه جانبه نگری، تحلیلی و تفسیری بودن مباحث، روز آمد بودن برنامه ها، بهره گیری از تمام اندیشه ها و افکار و وجود تمایز در فرم، محتوا و ساختار طراز مباحث است سعی در تهیه و تولید برنامه هایی دارد که بتواند صدای قشرهای مختلف اعم از مسئولان و عموم مردم جامعه باشد.

در راستای روزآمد بودن برنامه ها، رادیو گفت و گو در هر مجالی اقدام به تهیه برنامه هایی می کند که متناسب با مسائل جامعه بوده تا دغدغه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی عموم مردم جامعه را زیرذره بین قرار داده و با ارائه راه حل های کارشناسی بتواند سهمی هرچند اندک در رفع مشکلات جامعه داشته باشد.

این بار نیز این شبکه رادیویی با تهیه مستند نمایشی «عصر کرونا»، به ابعاد و زوایایی بیماری کویید-19 از نقطه نظر علوم انسانی می‌پردازد. دستپاچگی علمی و خودباختگی معرفتی انسان مدرن، سنجش کارآمدی نظام‌های سیاسی در مواقع بحران، فاصله معنادار حقوق بشر از نظر تا عمل و بسیاری از تاریک و روشن های آینده پیش روی زمین، موضوعاتی هستند که در سری مستندهای نمایشی عصر کرونا به آن‌ها پرداخته شده است و همچنین در «ریل 44» طی مستند چهار قسمتی مشکلات و علل شکست خصوصی سازی بنگاه ها و شرکت های دولتی را بررسی کرده است.

** بررسی پرونده شکست خصوصی سازی

رقیه آقازاده، تهیه کننده مستند «ریل 44» گفت: برای تهیه این مستند تمام مصاحبه ها و گزارشهای خبری آرشیوی بررسی شد و هر کجا نقطه ابهامی وجود داشت با مسوولان امر بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی افزود: سازمان دیده بان شفافیت و عدالت به عنوان نهاد مردمی مبارزه با فسادهای اقتصادی کمک شایانی در تهیه این مستند داشته که محسن جلواتی پژوهشگر برنامه، قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت است.

این تهیه کننده ادامه داد: در این برنامه با دکتر احمد علیرضا بیگی عضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس از سازمان خصوصی سازی، دکتر احمد توکلی عضو تشخیص مصلحت نظام، دکتر حمیدرضا فولادگر رییس کمیسیون ویژه نظارت بر اصل 44 قانون اساسی، دکتر علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی و و بسیاری دیگر از مطلعین این پرونده گفتگو شده است.

آقازاده گفت: امیدواریم پخش این مستند بتواند به شفاف تر شدن موضوع خصوصی سازی در کشور و اصلاح روند آن کمک کند.«ریل 44» از روز شنبه بیست و هشتم تیر تا سه شنبه از شبکه رادیویی گفتگو در طول موج اف.ام 103.5 مگاهرتز ساعت 17 پخش خواهد شد.

**کرونا، مجالی برای بازگشت به خویش

حسین سلطانی، تهیه کننده مستند نمایشی «عصر کرونا» در خصوص جزییات این برنامه گفت: در قسمت اول، مستند نمایشی عصر کرونا با عنوان «بازگشت به مرزهای بشری» به سرشت سوگناک بشر در آینه جهانی که دیگر هیچ حد و مرزی ندارد می‌پردازد. به اختلاط و بلکه هتک حرمت مرزهای میان انسان، طبیعت و حتی صحنه‌گردان هستی. شاید کرونا در کنار همه مصائب، موقع و مجالی باشد تا انسان معاصر در نظم خودساخته و هنجارهای خودخوانده خویش بازنگری کند و مهار ماجراجویی‌ها و زیاده‌خواهی‌هایش را به دست بگیرد.

وی افزود: قسمت دوم مستند نمایشی عصر کرونا که «مهاجرت» نام دارد، گپ و گفتی واقع‌بینانه و به دور از آرمانگرایی است. گفت و گو با نسلی که هنوز غوره وطن را نچشیده به دنبال مویز جهان‌وطنی است. نمایشی که با الهام از جمله طلائی مرحوم عین‌صاد (علی صفائی حائری) ساخته و پرداخته شده که معتقد بود: تضعیف خیانت است، توجیه حماقت است و تکمیل رسالت.

این تهیه کننده توضیح داد: و نهایتاً در قسمت سوم با عنوان «روز داوری»، شنونده روایتی تلخ اما امیدبخش از کسانی خواهیم بود که فرصت کرونا برای «شدن» را به تهدیدی برای «نابودی» خود معنوی خویش تبدیل کرده‌اند. روایتی که نشان می‌دهد شاید موج جدید کرونا برای همه انسان‌ها بد باشد، اما برای بعضی دیگر می‌تواند فرصت نو شدن باشد. فرصتی دیگر برای زندگی.

عصر کرونا کاری از رادیو گفت‌وگو است که با بهره‌گیری از پتانسیل علمی مرکز پژوهشی آرا و استفاده از ظرفیت‌های فنی و لجستیکی پیام‌رسان حکمت و اندیشه تولید شده است.عوامل سری مستندهای نمایشی «عصر کرونا» به تهیه‌کنندگی حسین سلطانی عبارت از امیرحسن خواجوی (مشاور طرح)، مسعود ابراهیمی (نویسنده و سردبیر) و علی دولت‌آبادی (کارگردان هنری) هستند.

شبکه رادیویی گفتگو از طریق گیرنده های دیجیتالی، رادیو نما، اپلکیشین های موبایلی و آدرس اینترنتی http://radiogoftogoo.ir نیز قابل دریافت است.

دسترسی سریع