درپاسخ به اقدام امریكا؛ حق عمل متقابل برای جمهوری اسلامی محفوظ است

کارشناس مسائل حقوق بین الملل ، اظهار کرد : ایران می تواند در واکنش به تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان دست به اقدامات حقوقی و سیاسی بزند و از طرف دیگر از حق عمل متقابل خود نیز استفاده کند.

1399/05/04
|
13:50
|

خیرالله پروین،در مصاحبه با برنامه «رویداد» در ارتباط با اقدام اخیر آمریکایی ها در تعرض به هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه گفت: متاسفانه آمریکایی‌ها برای اینکه هیمنه خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند از زمان تاسیس خود اقدام به جنگ افروزی ،تجاوز به حاکمیت ملت ها و نقض قوانین بین‌المللی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آمریکایی‌ها در منطقه به اعتراف خود با شکست های پی در پی روبرو شده اند و نتوانسته اند در عراق، سوریه و افغانستان موفق باشند، خاطرنشان کرد: از دیگر سو در آبان ماه شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا هستیم و بسیاری از اقدامات کنونی دولت آمریکا با نگاه به این موضوع انجام می‌شود.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه آمریکایی‌ها به قول خود تحریم‌های فلج کننده اقتصادی علیه ایران در چند وقت اخیر اعمال کرده‌اند، خاطرنشان کرد: آنها از طریق این تحریم ها به نتیجه دلخواه نرسیده اند و اکنون آشکارا به صورت بی خردانه اقدام به نقض مقررات بین المللی می کنند ، تمام پرده ها را کنار گذاشته اند و نسبت به دیگران گستاخی می کنند.

این کارشناس مسائل حقوق بین الملل، با تاکید بر اینکه آمریکایی ها هیچ توجیه قانونی و اقناعی برای تعرض خود به هواپیمای مسافربری ایران ندارند، ادامه داد: آنها مدعی شدند این جنگنده ها برای حفاظت از پایگاه آمریکا در سوریه در حال گشت‌زنی بوده اند در حالیکه ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری آن هم در یک کشور ثالث نقض آشکار امنیت هوانوردی، آزادی پرواز و اصول حقوق بین الملل در این حوزه است و همانطور که اشاره شد توضیحات و توجیهات آمریکایی‌ها در مورد این اقدام فاقد وجاهت قانونی و اقناعی است.

پروین ، با بیان اینکه ایران در این زمینه می‌تواند با توجه به اسناد و استدلال های قانونی که در اختیار دارد به دادگاه لاهه، شورای امنیت سازمان ملل و سازمان« ایکائو» شکایت کند ، افزود : در واقع ایران در کنار اقدامات حقوقی و سیاسی دارای حق عمل متقابل نیز است.

دسترسی سریع