سعدحریری دستور ورود نیترات آمونیوم را به داخل بندر بیروت داد

سید افقهی در خصوص چرایی انبار نیترات آمونیوم در محل انفجار گفت: بعد از توقیف کشتی سعودی حامل بار نیترات آمونیوم برای داعش در گمرکات بندر طرابلس، سعدالدین حریری که آن زمان نخست وزیر بوده دستور می دهد این بار تخلیه نشود و به بندر بیروت بیاید.

1399/05/16
|
19:49
|

رادیو گفت‌وگو در مورد انفجار بیروت با سیدهادی سید افقهی کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سیدهادی سید افقهی با اشاره به مواضع دولت لبنان نسبت به عاملین اصلی انفجار در بیروت گفت: تاکنون به لحاظ موضع رسمی دولت لبنان انگشت اشاره به مسائل خارج از کشور که احتمال است حمله ای باشد، تروریستی باشد، از سوی امریکایی ها باشد و یا از سوی اسرائیلی ها باشد، هنوز مطرح نشده است.

*ماجرای ورود نیترات آمونیوم به بندر بیروت

وی در خصوص چرایی انبار نیترات آمونیوم در محل انفجار توضیح داد: عربستان سعودی نیترات آمونیوم را برای داعشی های سوریه از طریق بندر طرابلس می خواسته داخل سوریه برساند تا اینها را علیه مردم سوریه به کار بگیرند. گمرکات بندر طرابلس این کشتی را توقیف می کنند. سعدالدین حریری که آن زمان نخست وزیر بوده دستور می دهد این بار تخلیه نشود و بندر بیروت بیاید. از سال 2014 به مدت شش سال این بار در این کشتی بوده است.

وی افزود: شش ماه پیش قوه قضائیه یک کمیته تحقیق و تفحص به گمرکات اعزام می کنند و این را بازدید می کنند و می گویند این کشتی در حال فرسودگی است و این مواد در معرض خطر است. لذا این مواد را به انباری به نام شماره 12 واگذار می کنند که همانجا منفجر می شود. ارتش لبنان چندین بار تقاضا کرده که این مواد خطرناک است و اصلا به صورت استاندارد نگهداری نمی شود ولی متاسفانه پاسخ ارتش را ندادند و آن زمان از رئیس گمرکات حمایت کردند. لذا قضیه اینجا هم پیچیدگی حقوقی و هم پیچیدگی قانونی و امنیتی دارد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه برخی از مسئولین گروه 14 مارس در اقامت اجباری در منازلشان به سر می برند، اظهار کرد: از وزیر کار تا کوچکترین مسئول در آن زمان که حدود 48 نفر می شوند در اقامت اجباری در منزلشان و تحت الحفظ هستند تا تحقیقات تکمیل شود و برخوردها بر اساس داده هایی که از صحنه جمع آوری شده و مکاتبات و مراسلات و دستورالعمل ها و هشدارها روی میز محاکمه می آی، انجام می شود و باید ببینیم در این حادثه مقصر چه کسی بوده و این حادثه یک خطای انسانی بوده یا یک توطئه بوده است.

*انفجار بیروت دومین فاجعه بعد از هیروشیما

سید افقهی با بیان اینکه با این فاجعه ملی ابعاد مختلفی دارد، عنوان کرد: اول باید از بعد مادی و خسارت مادی و بشری این حادثه اشاره کرد. بیش از 100 کشته و بیش از 5 هزار زخمی و البته هنوز تکلیف خیلی از مفقود الاثر ها مشخص نشده است. می گویند حجم خسارت بعد از فاجعه هیروشیما که بر اثر استفاده از بمب اتم آمریکایی علیه مردم ژاپن به کار رفت، این دومین فاجعه است.

وی افزود: چون اکثر انبارها، شرکت های خصوصی و تاسیسات و زیر تاسیسات این بندر که 70 درصد مایحتاج مردم را تامین می کرده، الان دیگر آوار شده است. برای بازسازی برآوردی که رسما وزیر کشور لبنان اعلام کرده 10 الی 15 میلیارد دلار است. این کمک هایی که دارد می شود جنبه قرص مسکن را دارد.

کارشناس مسائل سیاسی به تحریم اقتصادی لبنان توسط آمریکا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر آمریکا لبنان را تحریم اقتصادی کرده و هر روز ارزش لیر در مقابل دلار سقوط می کرده هر گونه تعامل با لبنان به لحاظ بانکی تحریم شده و لبنان را تهدید کرده اند. در این شرایطی که چندین بار تاکنون حکومت لبنان از بانک جهانی و از صندوق بین المللی پول درخواست 3 میلیارد را کرده اما بانک جهانی با تهدید آمریکا رو به رو شده است الان که این ویرانی ایجاد شده لبنان می خواهد چه کار کند؟

وی سرمایه گذاری داخلی و دیگر کشورها را به عنوان راهکار مطرح و بیان کرد: یکی از گزینه ها و راه حل هایی که کارشناسان اقتصادی لبنانی و غیر لبنانی به عنوان طرح و ایده برای خروج از بن بست و این بحران فجیع پیشنهاد می دهند این است که باید به خود سرمایه داخلی برگردند و سرمایه گذاری کشورهایی که علاقه مند هستند مانند چینی ها، ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس. وگرنه هیچ کشوری در این شرایط کرونایی که اقتصاد جهان تحت تاثیر قرار گرفته جرئت نمی کند پول با حجم بالایی را به لبنان بدهد تا بندرش را بازسازی کند.

*افزایش آمار تلفات در بیروت

سیدافقهی به افزایش آمار تلفات به خاطر قطع آب و بروق و تلفن اشاره کرد و گفت: وزیر بهداشت لبنان مرتب دارد گوشزد می کند که به خاطر عوارض ناشی از این انفجار در بخش های مختلف، هنوز کارمان تمام نشده و هنوز نمی توانیم رقم خسارت های بشری را اعلام کنیم.

وی اظهار کرد: خانه ها، کارخانجات، فروشگاه ها و بیمارستان هایی که در نزدیکی محل حادثه بوده اند نابود شده اند و نزدیک به 70 درصد از بین رفته اند.

کارشناس مسائل سیاسی با ذکر اینکه این انفجار ابعاد سیاسی و امنیتی هم دارد، عنوان کرد: متاسفانه گروه 14 مارس دارند فضاسازی بسیار بدی بر علیه دولت حسان دیاب می کند که دولت باید استعفا دهد. در حالی که اکثر کسانی که توقیف شده اند و تحت الحفظ هستند برای زمان 14 مارسی ها هستند. لذا دست پیش گرفتند تا پس نیفتند.

*تماس ترامپ با سعد حریری جوسازی علیه دولت حاکم بر لبنان است

وی با اشاره به تماس ترامپ با سعد حریری در مورد انفجار بیروت گفت: اینها هر دو خواهان سرنگونی دولت ملی و شجاع و پر استقامت حسان دیاب است. حسان دیاب خیلی دارد استقامت می کند کرونا، تحریم، تهدید رژیم صهیونیستی و مشکلات اقتصادی اما ترامپ دارد جو سازی می کند که بعد از سرنگونی دولت حسان دیاب، سعدالدین حریری است که ناجی مردم لبنان خواهد بود و ما رفع تحریم ها را برطرف می کنیم.

سیدافقهی افزود: به لحاظ امنیتی هنوز تحقیقات ادامه دارد و اگر ثابت شود کار رژیم صهیونیستی است آن زمان این پرسش مطرح است که دولت لبنان به کدام سمت می خواهد برود و مقاومت اسلامی حزب الله لبنان چه پاسخی و چه برخوردی خواهد کرد.

وی متذکر شد: چند وقت پیش وزیر جنگ رژیم صهیونیستی این منقطه را مربع قرمز کشیده بود و گفته بود ما زیرساخت هایتان را نابود می کنیم. وقتی این تهدید ها را در کنار هم بگذاریم به نکات مهمی دست پیدا می کنیم.

کارشناس مسائل سیاسی به پیام رهبر معظم انقلاب به ملت لبنان اشاره کرد و گفت: پیام معنی داری را مقام معظم رهبری فرمودند که با صبرتان می توانید این را تبدیل به برگ زرینی بکنید. ملت لبنان باید دست به دست هم بدهند و بازی های سیاسی و این تنش های پوچ و باطل را کنار دهند. اگر آشتی سیاسی و آشتی ملی بین دو جناح رقیب یعنی 14 مارسی ها که عمدتا میل به آمریکا دارند و 8 مارسی ها که عمدتا میل به محور مقاومت دارند، برقرار شود، می توانند دست به دست هم دهند و لبنان را نجات دهند در غیر این صورت این کشمکش ها ادامه خواهد داشت.

وی به مواضع رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: در درون اسرائیل دو موضع اعلام شد؛ رژیم صهیونیستی به صورت رسمی اعلام کردند که ما نبودیم و هیچ دخالتی در این قضیه نداشتیم ولی متاسفانه مطبوعات و شبکه های ماهواره ای و مجازی شان اظهار شادی کردند که این هدیه الهی بود که خدا به ما داده است.

دسترسی سریع