كارشناس مسائل سیاسی: اجرای بند 7 منشور سازمان ملل هدف نهایی سناریوی از پیش تعیین شده خطرناک در لبنان

حسن هانی زاده در ارتباط تلفنی با رادیو گفت‌وگو به سناریوی از پیش تعیین شده برای لبنان و اجرای بند 7 منشور سازمان ملل اشاره کرد.

1399/05/17
|
15:07
|

رادیو گفت‌وگو در مورد انفجار بیروت با حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسن هانی زاده با اشاره به نظریاتی که در رابطه با وقوع انفجار در بیروت داده می‌شود، گفت: نگهداری 2750 تن نیترات آمونیوم در یک فضای بسته‌ای در بندرگاه بیروت به مدت شش سال در انبار، یک خطای انسانی است و طبیعی است که اهمال هم هست و مقامات بندر و گمرک بیروت باید در این خصوص پاسخ دهند که چرا به مدت شش سال این همه ماده خطرناک را در آنجا نگهداری کردند؟ دولت 16 نفر را دستگیر کرده و در حبس خانگی هستند.

*بحران در لبنان تعمدی است

وی افزود: نظریه دیگر این است که با توجه به اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی به خوبی از وجود این ماده خطرناک اشتعال‌زا در بندرگاه آگاهی داشتند با تمهیداتی که انجام دادند و با جنگ الکترونیک و با نفوذی که در آنجا داشتند، این عملیات را سازماندهی کردند. چیزی مشابه 11 سپتامبر 2001 که هنوز مشخص نیست که عامل بشری است، توطئه است یا ساخت خود آمریکا بدوه است.

کارشناس مسائل سیاسی بر تعمدی بودن و وجود دست‌هایی پشت پرده برای ایجاد بحران در لبنان تاکید کرد.

وی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی غیر پایدار در لبنان اظهار کرد: در واقع لبنان بیشتر کشوری خدماتی و گردشگری است و از طریق دادن خدمات بندری اقتصادش می‌چرخد. مثلا 70 درصد اقتصاد لبنان وابسته به همین بندر بیروت بوده است. در حال حاضر لبنان تحریم است و 85 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و تظاهرات اخیری که در اعتراض به شرایط بد اقتصادی صورت گرفت، مزید بر علت است.

*فشار اقتصادی و سیاسی برای حذف حزب‌الله

هانی زاده با بیان اینکه دولت‌های بزرگ مثل آمریکا و فرانسه سعی می‌کنند از مسائل اقتصادی و فشاری که بر مردم است برای جریان سازی علیه مقاومت و حزب‌الله استفاده کنند، گفت: بنابراین اقتصاد لبنان که تخریب شود دولت باید همه شرایط تحمیلی قدرت‌هایی که بناست برای بازسازی اقتصاد لبنان کمک کنند را قبول کند و به همین دلیل این دولت‌ها‌ی یک سناریوی از پیش تعیین شده آمدند وار چرخه تخریب اقتصادی لبنان شده‌اند تا بتوانند شرایط سیاسی‌شان را برای بازسازی و کمک تقتصادی به لبنان تحمیل کنند.

وی متذکر شد: ترامپ در 100 روز باقی مانده در انتخابات تلاش می‌کند بحران شدیدی در منطقه و جهان ایجاد کند تا این انتخابات را برای سال 2021 به تعویق بیندازد. چون هیچ برگ برنده‌ای غیر از این نخواهد داشت و به همین دلیل لبنان یکی از کشورهای هدف آمریکا است برای اینکه بتواند از آن به عنوان برگ انتخاباتی استفاده کند.

*تحمیل شرایط سیسای به خاطر شرایط اقتصادی

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تخمین 5 میلیارد دلاری آسیب‌ها به بندر بیروت در لبنان گفت: طبق برآورد کارشناسان اقتصادی لبنان به 25 میلیارد دلار کمک مالی فوری نیاز دارد. از طرفی قرار بود صندوق بین المللی پول 8میلیارد دلار به لبنان کمک کند که این قطع شده است. آمریکا و فرانسه کمک‌هایشان را قطع کرده‌اند تا بحران اقتصادی در لبنان ایجاد شود تا بتوانند بعدا شرایط سیاسی خودشان را بر دولت لبنان تحمیل کنند.

وی افزود: دولت حسان دیاب نظر مثبتی نسبت به مقاومت و حزب الله دارد و این خوشایند فرانسه و آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان نیست. آن‌ها قصدشان در درجه اول حذف حزب الله از صحنه سیاسی لبنان و سپس ضربه زدن به محور مقاومت است. اینها در واقع به موازات هم یک کمک اندک مالی به لبنان خواهند داشت منتها این کمک را مشروط خواهند کرد به خلع سلاح حزب الله.

هانی زاده به فعالیت رسانه‌های کشورهای مرتجع عرب و غرب و آمریکا و رژیم صهبونیستی نسبت به ربط دادن این حادثه با حزب الله اشاره و بیان کرد: آن‌ها به دنبال این هستند تا به مخاطب القا کنند موشک‌های حزب الله در بندرگاه بوده و این واقعه و بحران را به وجود آورده است. این خط خبری دارد دنبال می‌شود تا جامعه جهانی و افکار عمومی آماده محکوم کردن حزب الله شود. به همین دلیل تمام کمک‌های مالی را منوط می‌کنند به اینکه حزب الله باید خلع سلاح شود. رهبران حزب الله باید محاکمه بشوند و تمام سلاح حزب الله در اختیار دولت قرار بگیرد. کاری که با لیبی در سال 2011 کردند در حال تکرار شدن در لبنان است و این سناریو از پیش طراحی شده است.

وی تاکید کرد: قطعا اگر بخواهند از طریق اعمال زور و استفاده از قوه قهریه حزب الله را خلع سلاح کنند لبنان وارد یک چرخه نا امنی که تاثیرش در تمام منطقه منفی است، وارد خواهد شد و این نشان می‌دهد.

*بحران در لبنان به نفع رژیم اسرائیل

کارشناس مسائل سیاسی به موضع گیری رژیم صهیونیستی در این رابطه اشاره و عنوان کرد: در دو روز گذشته نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل به طور صریح گفته حزب الله از بندرگاه بیروت برای ذخیره سلاح‌های استراتژیک استفاده می‌کند. سید حسن نصرالله هم در یک سخنرانی یک دقیقه‌ای به این اتهام زنی‌های نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل پاسخ قاطع داد و قرار است به زودی در یک سخنرانی سید حسن نصرالله به این همه اتهامات پاسخ دهد. ولی رژیم صهیونیستی برنده بحران نهایی لبنان است و هدفش این است که حزب الله و محور مقاومت مزاحمتی برای زیاده خواهی و ماجراجوی اسرائیل نداشته باشد.

*جریان 14 مارس مقصر اصلی است

وی به نقش جریان 14 مارس در این بحران پرداخت و گفت: مواد نیترات آمونیوم که شش سال در آنجا بوده در طول این 6 سالی است سعدحریری نخست وزیر بوده، چرا کسی در دستگاه‌های دولتی و در داخل لبنان از دستگاه‌های قضایی و امنیتی از سعد حریری سوال نکرد؟ چرا در این مدت این همه مواد اشتعال زا و خطرناک را در بیروت نگه داشته است؟ الان اتهام زنی‌ها متوجه دولت حسان دیاب است که شش ماه است سر کار آمده در حالی که دولت سعد حریری مقصر بود که در این مدت فکری برای انتقال این مواد اشتعال زا نکرده است.

کارشناس مسائل اقتصادی به سناریوی از پیش تعیین شده برای لبنان اشاره و اظهار کرد: هدف نهایی این است که دولت حسان دیاب را برکنار کنند و یک دولت جدیدی به ریاست سعد حریری تشکیل دهند و خلع سلاح حزب الله را دنبال می‌کنند. اگر دولت بعدی نتواند حزب الله را خلع سلاح کند آن موقع جامعه جهانی حزب الله را تحت بند 7 منشور سازمان ملل قرار می‌دهند و آنگاه حمله همه جانبه‌ای به لبنان انجام می‌دهند. این سناریوی خطرناکی است که در پیش است.

وی در خصوص واکنش حزب الله لبنان گفت: طبیعی است حزب الله به خاطر عقلانیتی که در فرماندهی و رهبری آن وجود دارد برنامه ریزی‌های دقیق برای خنثی سازی این گونه سناریو‌ها طراحی کرده و قطعا زیر بار این فشارها نخواهد رفت. باید در انتظار سخنرانی مهم سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله بود که سیاست‌های آینده حزب الله را ترسیم خواهد کرد.

*ایستادگی دولت لبنان با وجود همه فشارها

هانی زاده در رابطه با عملکرد دولت لبنان نیز بیان کرد: حسان دیاب مترصد ایستادگی در برابر فشارها است. فرانسوی‌ها وزیر خارجه لبنان را که تابعیت فرانسوی داشت وادار به استعفا کردند. به همین دلیل ادعا کرده دولت حسان دیاب توانایی لازم را برای خارج کردن لبنان از این بحران را ندارد. اینها دارند با برخی از وزرای کابینه حسان دیاب رایزنی می‌کنند تا استعفا دهند و کابینه از اکثریت بیفتد و سقو کند و کابینه جدیدی را تشکیل دهد ولی شخص حسان دیاب و میشل عون، رئیس جمهور لبنان، دنبال این هستند که این کابینه علی رغم فشارهای داخلی و خارجی به کار خودش ادامه دهد و با برنامه ریزی‌های اقتصادی و سیاسی بتواند بر بحران فعلی فائق بیایند.

وی کمک‌هایی که تاکنون به لبنان شده را ناچیز دانست و گفت: کل حجم کمک‌هایی که تاکنون به لبنان شده از 8 میلیون دلار تجاوز نمی‌کند و این رقم بسیار ناچیزی است در مقابل این وضعیت و این خرابی که صورت گرفته است. این کمک‌ها برای مدت کوتاهی ادامه پیدا خواهد کرد و رایزنی برای اینکه سیاست‌های جدیدی در لبنان تحمیل شود و شرایط استمرار کمک به اجرایی شدن یک سری خواسته‌های سیاسی قدرت‌های خارجی باشد است. و لذا لبنان در آینده فراموش خواهد شد و قدرت‌ها می‌آیند شرایط خودشان را بر دولت لبنان تحمیل کنند.

دسترسی سریع