پژوهشگر مسائل آمریكا: رویکرد ترامپ در رابطه با ایران ایجاد شوک و ترساندن است/پیام ترامپ با انتصاب جدید در سیا ایجاد شوک به ایران است

حسین مشتاقی‌نیا عنوان کرد: ما از زمان روی کار آمدن ترامپ با چنین رویکرد شوک و ترساندن مواجه بودیم و با این انتصاب پرهیاهوی پرجنجال مواجه شدیم و خبرسازی که چنین فرد جدیدی آمده تا کارها و ماموریت جدیدی را انجام بدهد.

1396/03/18
|
09:11
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" رادیوگفت‌وگو با موضوع (تاسیس سازمانی جدید برای جاسوسی از ایران با مدیریت جدید مایکل دی آندریا موسوم به شوالیه سیاه) در ادامه با حضور دکترحسین مشتاقی‌نیا، پژوهشگر مسائل آمریکا و روابط بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکتر حسین مشتاقی‌نیا گفت: در واقع آنچه به عنوان بخشی از یک پازل و خبراول ابتدا از سوی نیویورک‌تایمز درز کرد، انتصاب رئیس جدید بخش ایران بود و نه اینکه بخش جدیدی تاسیس شده باشد و یا کارکردهای جدیدی داشته باشد اما مشخصاتی را به عنوان رزومه این فرد اعلام کردند که در واقع به نوعی می‌توان گفت یک رویکرد جدیدی را می‌خواستند اعلام کنند که نسبت به ایران ایجاد شده است.

وی افزود: نکته‌ای که درباره انتصاب مایکل آندریا به ریاست بخش میز ایران در سیا، مهم است، نشر این خبر به این شکل در آمریکا یک امر بی‌سابقه بوده است. لذا می‌توان چنین نتیجه گرفت که این نحو درز و نشر خبر که رئیس میز ایران در سیا با این روزمه که برایش منعکس کردند به نوعی یک پیامی برای ایران بود.

پژوهشگر مسائل بین الملل ادامه داد: پیامی که از این به بعد سازمان سیا برنامه‌هایی برای ایران دارد؛ برنامه‌هایی که جدی‌تر است. هرچند این رویکرد نیز چیز جدیدی نیست و به عبارتی می‌توان گفت ما از زمان روی کار آمدن ترامپ با چنین رویکردی مواجه بودیم و در میان تحلیلگران مسائل آمریکا به رویکرد وارد کردن شوک و ترساندن مشهور است.

مشتاقی اظهار کرد: رویکرد شوک و ترساندن به این معناست که آمریکایی‌ها شوک وارد می‌کنند که این حرکت را در رابطه با چین و روسیه نیز داشتیم و درباره ایران نیز که یکی از چالش‌های اصلی و مسائل پیچیده به تعبیر صاحب‌نظران امریکایی است ما شاهد چنین رویکردی هستیم. لذا با تاسیس یک بخش جدید مواجه نیستیم بلکه با یک انتصاب و یک هیاهوی پرجنجال و سروصدا مواجه شدیم و خبرسازی که چنین فرد جدیدی آمده تا کارها و ماموریت جدیدی را انجام بدهد.

دسترسی سریع