از رادیو گفت‌وگو بشنوید؛ «امام رضا سلام» ویژه‌برنامه شب شهادت امام هشتم

رادیو گفت‌وگو همزمان با فرارسیدن سی ام ماه صفر و سالروز شهادت امام رضا(ع) ویژه برنامه‌ «امام رضا سلام»را تقدیم مخاطبان می‌کند.

1399/07/24
|
10:00
|

به گزارش رادیو گفت‌و‌گو، با فرارسیدن سی ام ماه صفر و سالروز شهادت امام رضا(ع) دلهای مشتاق خاندان عصمت و طهارت نوای دلدادگی سر می‌دهند.این امام همام بیشتر مدت زمان زندگی خویش را در شهر زادگاهشان مدینه حضور داشتند ولی در سال 200 هجری به اصرار مأمون عباسی و بالاجبار راهی شهر مرو محل خلافت این خلیفه عباسی شدند. دوران حیات و امامت حضرت امام رضا (ع)، دوران اوج‌گیرى گرایش مردم به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و گسترش پایگاه‌هاى مردمى خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

در مرو مأمون حضرت را مجبور به پذیرش عنوان ولایتعهدی کرد، اما با اوج‌گیری تمایلات مردم به امام هشتم شیعیان جهان (ع)، سرانجام در سال 203 هجری مأمون ایشان را با زهر مسموم کرد و به شهادت رساند.

شهید مطهری درباره علت شهادت امام رضا (ع) به دست مأمون می‌نویسد: «قرائن نشان می‌دهد که امام رضا (ع) را مسموم کردند و یک علت اساسی همان قیام بنی العباس در بغداد (بر علیه مأمون) بود، مأمون در حالی حضرت رضا (ع) را مسموم کرد که از خراسان به طرف بغداد می‌رفت و مرتب اوضاع بغداد را به او گزارش می‌دادند، به او گزارش دادند که بغداد قیام کرده. او دید که حضرت رضا(ع) را نمی‌تواند عزل کند و اگر با این وضع آشفته بخواهد وارد بغداد شود بسیار مشکل است، برای اینکه زمینه رفتن آنجا را فراهم کند و به بنی عباس بگوید کار تمام شد، حضرت را مسموم کرد و آن علت اساسی که می‌گویند و قابل قبول هم هست و با تاریخ وفق دارد، همین جهت است.»

این ویژه برنامه بیست و پنجم مهر ساعت 22:00 روی موج اف ام ردیف 103/5 مگاهرتز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت و گو می‌شود.

شبکه رادیویی گفت و گو از طریق گیرنده های دیجیتالی، رادیو نما، اپلیکیشن های موبایلی و آدرس اینترنتی http://radiogoftogoo.ir نیز قابل دریافت است و همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه های رادیو گفت و گو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع