ساعت بیست و چهار و یک دقیقه دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

ساعت بيست و چهار و يك دقيقه

منحرف‌سازی انقلاب‌ها از طریق تغییر بایسته‌های ساختاری صورت می‌گیرد

داودی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: یکی از کارها برای تغییر بایسته‌های ساختاری منحرف سازی انقلاب هاست.

1400/12/14
|
13:13
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر علیرضا داودی، کارشناس مسائل رسانه و علوم شناختی در برنامه «بیست و چهار یک دقیقه» در مورد علوم شناختی، روش های قدیم و نوین جریانات و نحله ها و منحرف سازی انقلاب ها در حوزه معیارها و عملکردها با تاکید براینکه برای تغییر بایسته های ساختاری باید تحریف بر اساس اختصار انجام گیرد گفت: برای نابود کردن سازه های یک بایسته فقط کافی است آن را مختصر کرد.

وی افزود: هر وقت کلیات تبدیل به اختصار شود، اختصار قابل تحریف است و تحریف های نشات گرفته از اختصار نهایتا به انحراف تبدیل می شود.

کارشناس مسائل رسانه و دکترای علوم شناختی تصریح کرد: برای اینکه انحرافی ایجاد نشود افکار عمومی نباید با مختصری از مفاهیم بنیادی آشنا بشوند چرا که زمانی که اختصار ایجاد شد یعنی نقش ایجاد شده و وقتی نقش ایجاد شود فردی که مصداق آن مفهوم است ناقص می شود و وقتی ذهن انسان پیرامون یک موضوع کاملا ناقص شکل گرفت عملکردش ناقص تر خواهد شد.

وی در ادامه اظهار داشت: در حوزه دین یک سری سازه متحرک و سازه ثابت وجود دارد و از آنجایی که می گویند فقه شیعه پویا است یعنی تعداد سازه های متحرک آن زیاد، به روز، به لحظه و منطبق با شرایط است.

کارشناس مسائل رسانه و دکترای علوم شناختی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح مدل های رفتاری و رسانه ای پیامبر(ص) بعد از بعثت گفت: جنس رفتار پیامبر (ص) در حوزه میدانی منبعث از چند مفهوم بود که تمام این مفاهیم منتج به جایگزینی شد.

*معروف ترین اتفاق در بعثت پیامبر حریت و آزادگی بود

داودی با بیان اینکه اولین اتفاقی که بعد از بعثت افتاد، بحث بازشناسایی مفاهیم قبل از اسلام در همه گذاره ها بود گفت: قبل از مبعوث شدن پیامبر(ص) بت پرستی بود و معروف ترین اتفاقی که در بعثت پیامبر رخ داد حریت و آزادگی و پیوست آن آزاد شدن از بت پرستی و رسیدن به خدا بود و نهی از منکر نهی از اسارت بود.

وی تصریح کرد: مرحله دوم بعد از بازنشانی بازخوانی است و اگر نتوانید بگویید آنچه که دارید و یا آنچه که باید داشته باشید فرقش با آنچه که داشتید، چه هست محال ممکن است بتوانید به سمت اقناع مثبت بروید و در واقع بخشی از اقناع مثبت در مواجهه القائات قرار می گیرد.

کارشناس مسائل رسانه و دکترای علوم شناختی با تاکید براینکه مرحله بعدی محدود کردن حوزه است چرا که وقتی حوزه باز باشد نمی توان مخاطب را به نقطه ای که انتظار واکنش صحیح داریم برسانیم گفت: پس از محدود کردن باید وجه ممیز تحقیر ایجاد کرد یعنی وقتی به گذشته فکر می کنیم نسبت به آنچه بودیم و جهلی که بن مایه آن بوده احساس حقارت کرد.

داودی اظهار داشت: مرحله آخر مرحله جایگزینی است که در اینجا جایگزینی یک مفهوم ادراکی در متن خودش مدیریت می کند و آن مفهوم ادراکی برمی گردد به میزان کسانی که حاضرند در این حوزه فدا شوند و موضوع مهم در هزینه این است که هزینه باید در زمان و مکان و به هنگام باشد.

دسترسی سریع
ساعت بیست و چهار و یک دقیقه