ساعت بیست و چهار و یک دقیقه دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

ساعت بيست و چهار و يك دقيقه

تحلیلگر مسائل ایران و سوریه عنوان كرد: نقش شهدای مدافع حرم در راه‌اندازی اقتصاد مقاومتی سوریه

خلیق در رادیو گفت‌وگو مطرح کرد: اقتصاد مقاومتی تاکنون در سوریه فرهنگ‌سازی نشده است اما جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است گروه فکری متخصص و پیشرفته در این منطقه برای راه‌اندازی اقتصاد مقاومتی ایجاد کند.

1401/02/03
|
13:26
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر محمدحسین خلیق، کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسائل ایران و سوریه در ارتباط تلفنی با برنامه «ساعت بیست و چهار و یک دقیقه» درباره نظام اقتصادی سوریه و تأثیر آن بر محور مقاومت گفتگو کرد.

محمدحسین خلیق با بیان این که بر خلاف انتظار، نظام اقتصاد اسلامی در کشور سوریه حاکم نیست، عنوان کرد: سوریه از نظر قانون اساسی کشوری است اسلامی اما از نظر نظام اقتصادی، لیبرالی و بانک‌های سرمایه‌گذاری آن غربی هستند، درواقع یک حالت تراژدیک در این منطقه خصوصاً در کشور سوریه اتفاق افتاده و فرهنگ مدیریت اقتصاد اسلامی در آن تعریف نشده است. به‌عنوان‌مثال بانک‌های کشور به هیچ با ربا یا معاملات حرام در اسلام مشکلی ندارند.

وی، نظام اقتصادی را خانواده‌ای توصیف کرد و گفت: نظام اقتصادی متمرکز که به شکل هرمی از یک سرچشمه‌ای اداره شود وجود ندارد و آنچه در سوریه دیده می‌شود یک نظام بسیار ساده و غیراسلامی است، به همین دلیل از این زاویه تحت‌تأثیر قرار گرفت. در نظام اقتصادی این کشور یک نوع دین‌ستیزی و اسلام‌ستیزی، نه از نظر جامعه بلکه از نظر بخش سیاسی و اقتصادی وجود دارد.

این تحلیلگر مسائل سوریه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهدای مدافع حرم و شخصیت‌هایی مانند حاج قاسم سلیمانی، نمونه اقتصاد اسلامی ایران را در سوریه طرح کردند که در بخش‌های مختلف رسانه‌ای، کارگروه‌های حاضر در منطقه و خود کشور سوریه بازخورد عجیبی داشت. متأسفانه دوستان در این منطقه یعنی کشور و حکومت سوریه این مسئله را می‌دانستند اما برای رفع این مشکل هیچ اقدام علمی انجام ندادند تا این‌که بحران سوریه اتفاق افتاد.

خلیق، بحران سوریه را ترکیبی از چالش‌های اقتصادی، ایدئولوژیکی و سیاسی دانست و عنوان کرد: حل کردن این بحران با این ترکیب نیازمند هم‌افزایی میان کشور سوریه و حوزه مقاومت است. این موضوع در قیاس میان حوزه مقاومت در سوریه و لبنان آشکار می‌شود.

وی با یادآوری این که در کشور سوریه نظام اقتصاد مقاومتی پیدا نمی‌شود، بیان کرد: گرچه در رده صنعت اولیه جامعه، خانواده‌های اقتصاد مقاومت وجود دارد اما مردمی بودن که از الزامات اقتصاد مقاومتی اصلاً در کشور سوریه تحولی ایجاد نکرده است.

به عقیده این کارشناس سیاسی، کشور سوریه از نظر ژئوپلیتیک دارای مقاومت و پتانسیل بالایی است اما ژیگواکونومیک یا اقتصاد مقاومتی تاکنون در آن فرهنگ‌سازی نشده است. البته جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است این مباحث را آنالیز کنند تا با اطلاعات به‌روز، گروه فکری متخصص و پیشرفته در این منطقه برای راه‌اندازی اقتصاد مقاومتی ایجاد شود.

خلیق در خاتمه تاکید کرد: اگر بخواهیم یک ایدئولوژی اقتصادی و مقاومت خارج از جمهوری اسلامی ایران تعریف شود باید واقع‌بینانه عمل کنیم چرا که مردم کشورهای حوزه مقاومت با مردم ایران تفاوت دارند؛ بنابراین اگر بخواهیم الزامات اقتصاد مقاومتی یا یک اقتصاد پویا در این منطقه داشته باشیم باید در گام نخست یک سری کارهای فرهنگی مقدماتی صورت بگیرد، در غیر این صورت دشمن می‌تواند از همین بعد اقتصادی ضربه‌های مهلکی را بر حوزه مقاومت البته مثل کشور سوریه، یمن یا عراق وارد کند.

دسترسی سریع
ساعت بیست و چهار و یک دقیقه