ساعت بیست و چهار و یک دقیقه دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

ساعت بيست و چهار و يك دقيقه

كارشناس رسانه و متخصص حوزه افغانستان: بنیان خانواده هدف رسانه‌های ضد مقاومت در افغانستان

یزدانی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در دو دهه اخیر بیشتر لوله تفنگ، رسانه‌ها جنگ میان افغانستان و آمریکا را پیش برده‌اند و بیشترین موضوعی که در 20 سال اخیر مورد هدف رسانه‌های ضد مقاومت در افغانستان بوده است بنیان خانواده می‌باشد.

1400/10/14
|
10:03
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ بهنام یزدانی، کارشناس رسانه و متخصص حوزه افغانستان در گفتگوی تلفنی با برنامه «ساعت بیست و چهار و یک دقیقه» در مورد تأثیرات و آثار سوء رسانه‌های ضد مقاومت در ابعاد اجتماعی و نظامی در دو دهه اخیر در افغانستان گفت: رسانه‌ها با پخش سریال‌های مبتذل که تا همین اواخر هم ادامه داشت و واقعاً تأثیرگذار بود و باعث ازهم‌پاشیدن بنیان بسیاری از خانواده‌ها در دو دهه اخیر در افغانستان شدند.

وی در این باره توضیح داد: روایتی که رسانه‌های ضد مقاومت از زن افغان نشان می‌دادند با آن چیزی که در واقعیت بود و رسانه‌های مقاومت نشان می‌دادند خیلی فرق می‌کرد.

یزدانی ادامه داد: اکنون هم رسانه‌های ضد مقاومت تلاش دارند که بگویند چون آمریکا رفته است وضعیت افغانستان این‌گونه است درحالی‌که اگر فقر و ناداری هم در افغانستان بوده از قبل از رفتن آمریکا بوده است.

کارشناس رسانه و متخصص حوزه افغانستان ادامه داد: افغانستان در حال حاضر دوره سختی را می‌گذراند و نظام بهداشت و درمان آن به مشکل خورده و متأسفانه در افغانستان بیکاری شدید و اوضاع اقتصادی به نحوی است که اقتصاد با مشکلاتی مواجه است و قیمت دلار از 85 افغانی به 120 افغانی افزایش‌یافته است و اغلب تحلیل می‌گوید که اگر دارایی‌های خارجی افغانستان که مسدود شده و 10 میلیون دلار مسدود شده افغانستان گشایش یابد مشکلات حل می‌شود.

*** طالبان تا دروازه‌های کابل آمدند، رسانه‌های ضد مقاومت متوجه نشدند

وی در ادامه با تاکید بر اینکه افغان‌ها سال‌های سال در جنگ بودند و 3 امپراتوری، شوروی، انگلیس و در اواخر هم آمریکا را شکست دادند گفت: رسانه‌های ضد مقاومتی که در داخل افغانستان بودند این‌قدر در دروغ‌های خودشان آلوده بودند که طالبان تا دروازه‌های کابل آمد متوجه نشدند.

یزدانی با اشاره به اینکه با ورود طالبان رسانه‌های BBC و اینترنشنال در داخل افغانستان خانواده‌های خود را از افغانستان بردند گفت: این فرصت خوبی است برای رسانه‌های مقاومت که اخیراً نیز شبکه سحر در افغانستان راه‌اندازی شده است.

*** رسانه‌های ضد مقاومت جریان غالب در 20 سال اشغال افغانستان

کارشناس رسانه و متخصص حوزه افغانستان اظهار داشت: اگرچه اشغال 20 ساله افغانستان تمام شده است ولی رسانه‌های ضد مقاومت بیکار ننشسته‌اند و هر روز گزارش‌های سوء در مورد افغانستان مخابره می‌کنند ولی رسانه‌های مقاومت هم در این 20 سال کارکرده‌اند ولی نه‌تنها افغانستان در این 20 سال اشغال بود بلکه دولت آن هم مخصوصاً در این اواخر کامل در اختیار عراقی‌ها بود و منابع مالی بسیار زیادی در دست رسانه‌های ضد مقاومت قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد: متأسفانه آن‌قدر تعداد رسانه‌های ضد مقاومت و عملکرد آن‌ها زیاد بود که در این 20 سال جریان غالب رسانه‌های ضد مقاومت بود در مقابل رسانه‌های مقاومت و تعدادی از رسانه‌های مقاومت که با حمایت اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی تشکیل شده بودند و برنامه‌های خوبی داشتند در برابر رسانه‌های ضد مقاومت باید گفت که خیلی موفق نبودند.

دسترسی سریع
ساعت بیست و چهار و یک دقیقه